Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Štítky:

Florbal IV.

Datum konání: 22. 11. 2018

Ve čtvrtek 22. 11. 2018 se uskutečnilo okrskové kolo ve florbalu pro žáky 8. - 9. ročníku. I tuto soutěž pořádala 2. ZŠ Žďár nad Sázavou společně s OR AŠSK ve Žďáru nad Sázavou a konala se opět ve sportovní hale vedle základní školy. Do turnaje bylo přihlášeno celkem 10 týmů. Ty byly rozděleny do dvou skupin. V každé skupině se hrálo systémem každý s každým. První dva týmy postoupily do bojů o první místa. Ostatní týmy odehrály utkání o konečné umístění. My jsme bohužel nevyhráli ve skupině ani jedno utkání. V boji o poslední místo jsme rovněž prohráli a obsadili jsme celkově poslední 10. místo. Naše mužstvo tvořilo pouze 7 hráčů. Nedokázali jsme si poradit ani s hrací plochou ani s taktikou a hrou našich soupeřů.

 


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 7. 12. 2018 12:06

Florbal III.

Datum konání: 20. 11. 2018

V úterý 20. 11. 2018 se uskutečnilo okrskové kolo ve florbalu pro žáky 6. - 7. ročníku. Soutěž pořádala 2. ZŠ Žďár nad Sázavou společně s OR AŠSK ve Žďáru nad Sázavou a konala se ve sportovní hale vedle základní školy. Prezentovalo se celkem 7 týmů. Ty byly rozděleny do dvou skupin. V každé skupině se hrálo systémem každý s každým. První dva týmy postoupily do bojů o první místa. My jsme bohužel nepostoupili. Hráli jsme utkání o celkové 5. místo, které jsme nakonec po výhře obsadili. Naše mužstvo tvořilo pouze 6 hráčů. Protože byla utkání v tomto malém počtu velmi náročná, všichni hráči zaslouží za předvedené výkony pochvalu.

 


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 7. 12. 2018 12:04

Volba povolání - IPS ÚP Žďár nad Sázavou

Datum konání: 27. 11. 2018

Žáci 8. ročníku v rámci předmětu pracovní činnosti – volba povolání navštívili Informační a poradenské středisko Úřadu práce ve Žďáru nad Sázavou. Dopolední přednáška byla rozdělena do dvou bloků. Během prvního byla žákům představena činnost úřadu práce a poradenského střediska, žáci si ujasnili pojmy jako je nezaměstnanost, pracovní trh nebo rekvalifikace. Dále byli seznámeni s aktuální situací na trhu práce – mírou nezaměstnanosti v rámci ČR i jednotlivých krajů, chybějícími profesemi nebo například největšími zaměstnavateli na Vysočině. Během skupinové práce žáci vymýšleli, co je nejvíce zajímá a s čím se mohou na poradenské pracoviště obrátit, čímž mohli sami ovlivnit to, co se zde chtějí dozvědět. Ve druhém bloku se pak již věnovali konkrétním hlediskům, ke kterým přihlížet při volbě povolání, ať už to jsou jejich zájmy, studijní výsledky, požadovaný stupeň dosaženého vzdělání nebo jejich budoucí pracovní prostředí. Mohli si odnést letáčky s informačními zdroji, se kterými se budeme dále učit pracovat během předmětu pracovní činnosti - volba povolání v 8. ročníku.

Každoročně pořádaná návštěva IPS ÚP je pro žáky skutečně přínosná, pomáhá jim v jejich rozhodování, kam se vydat po základní škole, nabízí jim pomoc s výběrem vhodného oboru/povolání a představuje jim spolehlivé informační zdroje, s jejichž pomocí získá každý dostatek přehledně zpracovaných informací.

 


Autor: Mgr. Eva Jarošová Publikováno 7. 12. 2018 11:56

Zelený balíček - Sladkovodní ryby, rybaření

Datum konání: 16. 11. 2018

Projekt probíhal v každém ročníku jiným způsobem, s ohledem na věk dětí a jejich možnosti.

Ve 4. třídě jsme začali poslechem pohádky Jana Wericha O rybáři a jeho ženě, dále jsme připravili rybičkovou pomazánku a odnesli malou ochutnávku i dětem ze sousedních tříd. Hlavním bodem byla beseda našeho spolužáka Matěje Neubauera, náruživého rybáře. Ten si pro nás připravil množství obrázků ryb s komentářem, ukázal nám rybářský prut a další pomůcky a povídal nám o svých zážitcích a o tom, co je třeba k získání rybářského průkazu. Patří mu veliký dík a pochvala.

Žáci 2. třídy se prostřednictvím počítačové prezentace seznámili se sladkovodními rybami. Poté následovala „poznávačka“ a krátké video o tom, co potřebuje každý začínající rybář – Rybářská školička s Jakubem (Vágnerem). Leontyna a Daniel Škarydovi přinesli rybářský prut s navijákem, různé druhy umělých návnad a krmení pro ryby; Lukáš Velín donesl podběrák a Patrik Jaroš pexeso s rybami. I druháčkům patří poděkování za aktivní přístup.

Prvňáčci zahájili projekt krátkou pohádkou O rybách a rybářích. Následně si pohádku zahráli a vyhledávali ryby v encyklopediích. Povídali si o částech rybího těla, způsobu dýchání, pohybu, významu některých druhů ryb, vysvětlili si, kdo je porybný a rybář, co znamená slovo návnada, naviják, podběrák a prut. Následně děti dostaly obrázky 4 nejznámějších ryb a měly za úkol správně přiřadit název, obrázek vystřihnout, vybarvit, nalepit do sešitu a opsat správný název sladkovodní ryby. Kdo byl brzy hotov, lovil na koberci papírové rybičky a určoval slabiky. I naši nejmenší pracovali s nadšením.

Žáci 7. a 8. ročníku v rámci projektu společně zhlédli 3 krátká videa (Sladkovodní ryby, Dravé ryby, Nedravé ryby) a následně již odděleně soutěžili ve skupinách ve hře Riskuj. Volili si okruh otázek a jejich obtížnost. Družstvo s nejvyšším dosaženým počtem bodů zvítězilo.

Věřím, že projekt o přírodě si děti užily a odcházely s novými poznatky a někteří i s touhou stát se rybářem.

 


Autor: Ivana Junová Publikováno 7. 12. 2018 11:52

Setkání s Mikulášem pod vánočním stromem

Datum konání: 30. 11. 2018

Obec Nížkov, Základní škola Nížkov, Mateřská škola Nížkov a Svaz žen Nížkov srdečně zvou na tradiční předvánoční akci pro děti i dospělé. Na programu je vystoupení dětí ze základní a mateřské školy, pro děti tentokrát andělská stezka (ačkoli nebudou chybět ani čerti) a mikulášská nadílka a v závěru rozsvícení obecního vánočního stromu. Připraveno bude i občerstvení jak pro děti, tak pro dospělé. V jídelně Základní školy Nížkov současně proběhne tradiční burza výrobků žáků.

Začátek akce v 15:30 hodin na návsi.


Autor: Mgr. Marta Novotná Publikováno 23. 11. 2018 9:38

Křoupat zdravě dá se hravě

Datum konání: 8. 11. 2018

Návštěva divadla je jistě nedílnou součástí vzdělávání dětí. I letos byl o kulturní předplatné ve Žďáře nad Sázavou velký zájem. Hlavním tématem prvního pořadu bylo téma zdravého jídla, které mezi dětmi není zas tak populární. Na příkladu postav Jeníčka a Mařenky, kteří se v našem příběhu jmenovali Křupík a Smaženka, hlavní účinkující ukázala, kam to vede, když jsou děti ochotné obětovat za  smažené a křupavé pochutiny (které jejich organizmus zatěžují) za svoje zdraví, pohyblivost a dokonce za lásku svých nejbližších. Příběh měl ukázat, jak chutné a zábavné mohou být ty zdravé a netučné a přesto hodnotné potraviny. Celým příběhem se vinuly písničky na téma jídlo a pochutnávání. Děti si s účinkujícími i zatancovaly.

 


Autor: Mgr. Miluše Chalupová Publikováno 23. 11. 2018 9:23

Miniházená - školní liga

Datum konání: 9. 11. 2018

První kolo školní ligy proběhlo na ZŠ Švermova ve Žďáře n. S. 9. 11. 2018. Poprvé se zúčastnilo dvacet družstev  z devíti škol. Naše škola nastoupila se dvěma družstvy. Starší i mladší bojovali se střídavými úspěchy. Starší podlehli Novému Veselí A 1 : 5, ZŠ Švermova ZR 0 : 1, ZŠ Zhoři 3 : 1 a porazili pouze Hamry A  7 : 1. V boji o celkové 7. a 8. místo podlehli ZŠ Polničce 1 : 2 na penalty, když celý zápas dokázali udržet nerozhodný výsledek. Obsadili tedy 8. místo.  Nejlepšími střelci byli David Vlček a David Dočekal. Starší reprezentovali: Patrik Dvořák, Matyáš Navrátil, František Rosecký, Ondřej Štohanzl a Matyáš Sobotka. 

Mladší porazili Nové Veselí B 8 : 5, Sázavu B 8 : 1 a podlehli těsně Hamrům B 4 : 5 a Švermově C 3 : 9. V souboji o 7. a 8. místo porazili Švermovu D 3 : 2 a obsadili 7. místo. Nejlepší střelec  byl Šimon Sobotka, dobře zachytal Matěj Neubauer, neztratili se ani sourozenci Šorfovi a Tomáš Izrael. Školu ještě reprezentovali Jan Henzl a Matěj Němec. Pochvalu zaslouží i starší asistenti Jakub Dočekal a Matouš Sobotka. Snad na příštím turnaji, který proběhne v měsíci prosinci, budeme úspěšnější.


Autor: Mgr. František Sládek Publikováno 20. 11. 2018 13:49

Havaj a Florida

Datum konání: 13. 11. 2018

 

Žáci 7. ročníku se v úterý 13. 11. 2018 zúčastnili přednášky o Floridě a Havaji. Přednáška probíhala formou poutavého vyprávění doprovázeného promítáním fotografií a videozáznamů z Miami, zábavných parků v Orlandu a z plavby po národním parku Evertglades. Na Havaji si žáci prohlédli pláže, navštívili lávová pole sopky Kilauea. Na konci povídání odpovídali na otázky a získali sladké odměny.Ve druhé části dopoledne žáci navštívili výstavu s názvem Svoboda! Vyslechli si zajímavé vyprávění o životě a osudech některých významných rodáků města. Během výkladu si žáci prohlédli dobové fotografie, oblečení a vybavení domácností na přelomu 18. a 19. století a po vzniku republiky.

 


Autor: Mgr. Marie Štroufová Publikováno 16. 11. 2018 15:00

Dětská práva - projekt

Datum konání: 8. 10. 2018 - 12. 10. 2018

Druhý týden v říjnu patřil již tradičně projektu Dětská práva. Projekt je motivován současnou společenskou situací a probíraným učivem. V oblasti výchovy přispívá k lepším vztahům mezi spolužáky a ostatními lidmi. Ve vzdělávací oblasti je přímo propojen s předměty – český jazyk a literatura, výtvarná výchova, pracovní činnosti a se vzdělávací oblastí Člověk a jeho svět.

Cílem celého projektu pro žáky je uvědomění si svých práv a povinností a jejich zvnitřnění. Děti se učí diskutovat, přiměřeně věku samostatně uvažovat, prosazovat vhodně své názory a vysvětlovat je. Získané vědomosti a dovednosti začlenit do chování a projevů v jejich každodenním životě.

Nedílnou součástí výuky v  tomto projektu je učit žáky činit uvážlivá rozhodnutí, být si vědom zodpovědnosti za svá rozhodnutí, znát svá práva a povinnosti ve škole i mimo ni, odmítat hrubé zacházení, uvědomit si povinnost postavit se proti fyzickému i psychickému násilí, schopnost vcítit se do situací ostatních lidí, v případě potřeby poskytnout pomoc nebo o ni požádat.

Celý projekt vede ve své třídě vždy třídní učitel, projekt má návaznost v rámci pěti let prvního stupně povinné školní docházky. V každém ročníku se učitel věnuje jiným tématům. Po skončení následuje vždy celkové vyhodnocení, shrnutí získaných poznatků, diskuse o jejich přínosu pro další život a uvědomění si role každého jedince ve společnosti. V projektu budeme pokračovat i v následujících letech.


Autor: Mgr. Miluše Chalupová Publikováno 9. 11. 2018 14:52

Vandal je barbar

Datum konání: 5. 11. 2018

V druhém listopadovém týdnu jsme se dětmi 4. třídy zúčastnili preventivního programu Oblastní charity ve Žďáru nad Sázavou s názvem Vandal je barbar. V tříhodinovém bloku si žáci ujasnili hodnotu svých věcí a věcí ostatních. Program byl zaměřen na to, aby nikdo nebyl lhostejný k okolí a dokázal reagovat, když se nablízku něco špatného děje. Děti pracovaly se zaujetím, během programu si zahrály několik her, tvořily a diskutovaly na dané téma.


Autor: Ivana Junová Publikováno 9. 11. 2018 14:13