Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > V matematice… přemýšlíme, počítáme, chytáme ryby, střílíme příšery?!

V matematice… přemýšlíme, počítáme, chytáme ryby, střílíme příšery?!Datum konání:
10.3.2023

Matematika je v dnešním světě ceněna zejména proto, že rozvíjí logické myšlení. Pro orientaci ve světě čísel je však neméně důležitá bezpečná znalost všech pravidel pro počítání v libovolném číselném oboru. Jakmile se žáci s těmito pravidly seznámí, je třeba, aby tuto práci se základními matematickými operacemi automatizovali a počítali rychle s minimem chyb.

 

S žáky sedmého ročníku jsme proto v hodině matematiky vyzkoušeli netradiční způsob procvičování operací v oboru celých čísel. Využili jsme k tomu internetovou platformu Blooket, která přitažlivým způsobem umožňuje trénink rychlého počítání, ale také v některých modulech rozvíjí krátkodobou paměť a strategické myšlení.

 

Platforma nabízí 15 různých herních módů od klasického výběru správné odpovědi ze čtyř možností přes hry pro pobavení – Fishing Frenzy („rybaření“) – až po strategičtější hry typu Tower Defense („obrana věže“) nebo Factory („továrna“). Pro postup ve hře je vždy nejprve potřeba určitý počet správných odpovědí, poté je žákům umožněn nákup surovin/vylepšení a další postup ve hře. Po špatné odpovědi se hra na chvíli zastaví a žák dostane prostor pro uvědomění chyby.

 

Tento způsob procvičování pokrývá pouze část kompetencí, které by měli žáci v předmětu matematika rozvíjet. Žáky však tato forma procvičování bavila a určitě ji v následujících hodinách ještě zařadím.

 

Pro zvídavé: Platformu si může kdokoli zdarma vyzkoušet na stránkách blooket.com . Pro zahájení hry je třeba registrace a spuštění sady otázek, kterou si můžete vytvořit sami, nebo použít nějakou veřejně dostupnou z databáze. Sady z databáze jsou však převážně v anglickém jazyce a často dost nevalné kvality.