Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Štítky:


Novější 1 3 14 28 41

Trávicí soustava z čehokoli

Datum konání: 29. 5. 2023

V hodinách přírodovědy s páťáky objevujeme lidské tělo. Už jsme se seznámili s opěrnou, pohybovou, dýchací a cévní soustavou a naším aktuálním tématem je soustava trávicí. Žáci proto dostali za úkol vyrobit její model a na jeho výrobu mohli použít cokoli, co měli zrovna po ruce. Jak se jim to podařilo můžete zhodnotit v galerii zde.


Autor: Mgr. Jana Bruknerová Publikováno 31. 5. 2023 14:39

Sáčkové divadlo počtvrté - Slunce, seno, Mimoni

Datum konání: 31. 5. 2023

Odkud přiletěli Spongebob a Mimoň? Toť otázka. Víme však, že na planetě Země přistáli u vesnice Babovřesky. Kromě nich ještě Mařena a Stračatela. A co s nimi bylo dál? O tom jsme hráli v našem minipředstavení. 

Příběh jsme vymysleli zajímavý, jenom času bylo málo.

luki2.jpg


Autor: Luki, Martin, Ester, Marťa Publikováno 31. 5. 2023 13:23

Sáčkové divadlo potřetí - Češi na dovolené

Datum konání: 31. 5. 2023

Co si myslíte, že se stane, když česká rodinka vyrazí na dovolenou? Představte si - dítě chce do restaurace, ale taťkovi se nechce ani trochu. Domluví se?

Vymyslet scénář našeho příběhu byla fuška, zato loutky jsme měli hotové raz dva.

miki2.jpg


Autor: Honza, Miki, Melča, Niki Publikováno 31. 5. 2023 13:17

Sáčkové divadlo podruhé - Být retard je těžká věc

Datum konání: 31. 5. 2023

Přemýšleli jste někdy, jak to vypadá v hóóódně zvláááštní škole? Ne? Tak my jsme to spolužákům ukázali v naší hře. V příběhu, který jsme vymysleli a nacvičili,  se stala nemilá věc v hodině výtvarky, ale paní  učitelka, zvyklá na ledacos, vše vyřešila. 

Myslíme si, že  náš výkon byl dobrý, vtipný a líbil se i spolužákům.

valda3.jpg


Autor: Valda, Bětka, Míša, Táďa, Terka Publikováno 31. 5. 2023 13:12

Sáčkové divadlo poprvé - Horor v lese

Datum konání: 31. 5. 2023

Co mají společného sedlák Kopyto a princezna Božena? Víte, co se stalo v lese Řeholci? My už to víme. Vymyslet příběh nám chvilku trvalo, ale přepsat ho do scénáře a sehrát hru s "loutkami" už byla hračka. Zadařilo se!

majda1.jpg


Autor: Andrea, Magdaléna, Laura, Terka, Janča Publikováno 31. 5. 2023 13:06

Závěrečný turnaj v malé házené

Datum konání: 23. 5. 2023

Turnaj proběhl jako tradičně v hale v Novém Veselí 23. 5. za účasti rekordních 20 družstev. ZŠ Nížkov se zúčastnila dvěma družstvy. Starší obsadili pěkné 4.  místo a mladší krásné třetí místo. Výsledky na hřišti - mladší porazili ZŠ Nové Město 4 : 3, ZŠ Švermovu B 5 : 1, ZŠ Nové Veselí D 8 : 6, ZŠ Sázavu C 7 : 2, ZŠ Sázavu B 12 : 0. S Novým  Veselým C  prohráli 10: 6.

Starší porazili Nové Veselí B 9 : 3, Sázavu A 10 : 3, Palachovu A 9 : 2, Polničku B 7 : 5 a nešťastně podlehli Hamrům A  6 : 7. V závěrečném zápase podlehli ZŠ Novému Veselí A.
Branky stříleli: starší - Tadeáš Vlček 2,Dominik Jaroš 6, Melánie Bártová 10, Valdemar Vítek 18, Matyáš Izrael 2. Mladší - Sobotková Magda 20, Josef Šorf 9, Adam Vojta 12. Všichni účastníci včetně vedoucích dobře reprezentovali naši školu.

Autor: Mgr. František Sládek Publikováno 31. 5. 2023 10:29

Zahraniční exkurze Paříž

Fotky? Máme! 

GALERIE

 

DEN PRVNÍ - Vyrážíme!

Po splnění všech povinností ve škole jsme se v pondělí 22. 5. přesně v 16:50:00 shromáždili na nížkovské návsi plni očekávání a natěšeni na náš dlouhý výlet. Společně s našimi rodinnými příslušníky jsme však dlouho marně vyhlíželi náš autobus. Na cestu jsme tedy vyráželi se značným zpožděním, které se ale na naší náladě vůbec neprojevilo!

Humor nás postupně začal přecházet, když jsme na vlastní kůži pocítili rozdíl mezi našimi postýlkami a autobusovou sedačkou. S pondělím jsme se rozloučili někde za německo-českými hranicemi... Pokračování níže :)

 

DEN DRUHÝ - Paříž!

Dálkové cestování není žádný med - pořád se kolem vás někdo vrtí, nebo vydává vtipné zvuky, budí vás při povinných přestávkách, všechny polohy jste vystřídali a o vyspání do růžova si můžete nechat možná tak zdát. Celé rozlámané nás vysadili u čerpací stanice, kde proběhla ranní hygiena (čtěte přeměna zpět na lidi). Od této chvíle se začala probouzet také dobrá nálada, protože cíl naší cesty byl již na dohled.

Naše první kroky vedly na dominantu Paříže - Eiffelovu věž, na které hned několik z nás překonalo své "výškové limity". Byla to pěkná rozcvička: kdy jste si naposled dali takhle po snídani 704 schodů? Odměnou nám byl pohled na mírně zamračená pařížská panoramata. Dále jsme se vydali prozkoumat vše, co jsme si prohlédli z ptačí perspektivy: Vítězný oblouk, bulvár Champs-Élysées, Invalidovna a Louvre. Zlatým hřebem byla projížďka lodí po Seině, během které jsme se nejen na tyto památky podívali zase z jiného úhlu. 

Hlásíme se vám z hotelu Ibis u letiště Charlese de Gaulla a jdeme spát za zvuků letadel. ✈

 

DEN TŘETÍ - Nej den!

Naštěstí mají na druhém největším letišti v Evropě od 23 hodin noční klid, takže jsme se na snídani trousili již vyspinkaní do růžova. Většina z nás si pochutnala na nejlepších francouzských bagetkách, croissantech a (belgických) vaflích. Posilněni jsme vyrazili směr Versailles a opět okusili pravou pařížskou dopravní zácpu (bouchon, čti bušon). Program v největším zámeckém komplexu na světě jsme si zpestřili výzvou Let me take a selfie challenge. Úkolem bylo oslovit co nejvíce lidí, kteří nepatří k naší výpravě, a požádat je o fotku. Nejodvážnější byla naše děvčata z šestky - Denča Bartoňová, Peťa Rosecká a Leon Škarydová, kterým se povedlo shromáždit neskutečných 49 fotek! Žáci si výzvu docela užili a pomohla jim zbavit se ostychu při komunikaci v angličtině.

Po prohlídce komnat Ludvíka XIV., zrcadlového sálu a muzea bitev nastal čas oběda, takže jsme zašli na versailleskou tržnici a do přilehlých uliček schrastit něco na zub. Protože jsme dnešní den chtěli pojmout trošku odpočinkově, nechali jsme se pak po nejmodernější čtvrti La Défense povozit autobusem, abychom se podívali na mrakodrapy navržené nejlepšími současnými architekty a na Grande Arche. To nám ušetřilo spoustu času, a tak jsme mohli zajet do třetího největšího nákupního centra ve Francii a sehnat... Nechte se překvapit! :)

Středeční program jsme zakončili malým společným piknikem a pozorováním letového provozu. Nad hlavou nám tak proletělo nejvíce letadel za celý den. Pro některé z nás to bylo také nejbližší setkání s letadlem. 

 

Den čtvrtý - A zase zpátky!

Poslední den v Paříži jsme zahájili v místním stylu, a to asi dvouhodinovým popojížděním v dopravní zácpě směrem k proslulé čtvrti umělců - Montmartre. Protože jsme potřebovali protáhnout ztuhlé svaly, vyběhli jsme si v rámci rozcvičky schody k místní dominantě Sacré Coeur. Pokořili jsme tak nejvyšší bod Paříže, který se nachází v úctyhodné výšce 130,5 m n. m. Další naše kroky vedly křivolakými uličkami až k místu, kde se zrodil tanec kankán - Moulin Rouge.

Když nastal čas oběda, rozhodli se někteří odvážlivci vyzkoušet pravou místní kuchyni. Pochutnali si (více či méně) na cibulačce, šnecích a žabích stehýnkách. S plnými žaludky jsme vyšli vstříc největší výzvě celého výletu, a to neztratit se v pařížském metru... s přestupem. Pro některé žáky to byla první jízda metrem a všichni to zvládli na výbornou.

Ve zbytku odpoledne nás čekala příjemná procházka kolem dalších pařížských skvostů. Centrum Pompidou nám nabídlo unikátní pohled na moderní architekturu, prošli jsme kolem ohořelé katedrály Notre Dame, přes univerzitu Sorbonna, až k Pantheonu. Odtud to nebylo daleko do Lucemburských zahrad, kde část z nás nasávala atmosféru líného francouzského odpoledne běžných Pařížanů. Někteří si chtěli zkrátit čekání před odjezdem a vyrazili k mrakodrapu Montparnasse, kde vystoupali do 56. patra. Zakončili tak náš pobyt pohledem na fascinující pařížská panoramata.

Zmoženi a plni dojmů jsme naskákali do autobusu a vydali se na dlouho cestu k domovu. 

 

DEN PÁTÝ - Domove, sladký domove!

Sláva nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu! Zpáteční cesta nám docela rychle utekla a je na čase předat slovo našim účastníkům. Podívejte se, co vaše děti nejvíce zaujalo a omluvte prosím roztřesený rukopis, protože tyto vzkazy vznikaly během zpáteční cesty v autobuse. Všem účastníkům moc děkujeme nejen za zpětnou vazbu, ale hlavně za příjemně strávený čas a neopakovatelné zážitky.

HODNOCENÍ ŽÁKŮ - soubor .pdf se otevře v novém okně

Fotky? Máme! 

GALERIE


Autor: Mgr. Petra Zikmundová a Mgr. Jana Bruknerová Publikováno 23. 5. 2023 22:30

My vám ty medaile přivezeme (na kole)!

Datum konání: 18. 5. 2023

Dne 18. 5. 2023 jsme se vydali do Žďáru nad Sázavou na dopravní hřiště. Zde nás čekaly čtyři úkoly - test z pravidel silničního provozu, test ze zdravovědy, jízda po dopravním hřišti a jízda zručnosti. Byli jsme rozděleni na dvě kategorie. V mladší kategorii nás reprezentovali Tereza Chvátalová, Matyáš Sobotka, Nicole Trinkmocová a Valdemar Vítek. Vylepšili loňské umístění a získali bronzovou medaili. Ve starší kategorii soutěžili David Dočekal, Matěj Neubauer, Jana Perničková a Justýna Šorfová, kteří významně vylepšili loňské bodové skóre a vybojovali druhé místo. Přesto, že byla obě družstva úspěšná, máme se kam zlepšovat a doufáme, že se nám to povede třeba v příštím roce.


Autor: Jana Perničková a Justýna Šorfová Publikováno 19. 5. 2023 14:19

Den Země

Datum konání: 4. 5. 2023

Den Země je každoroční světová událost, která si klade za cíl připomenout důležitost ochrany naší planety a povzbudit všechny lidi k udržitelnému životnímu stylu. Každý rok si tak celý svět 22. dubna připomíná, že každý z nás má zodpovědnost za budoucnost naší planety a může přijmout konkrétní kroky k ochraně životního prostředí.

Proto jsme pro naše žáky v rámci Dne Země připravili netradiční vyučovací den, během kterého byla zvláštní pozornost věnována environmentálním tématům. Žáci byli rozděleni do ročníkově smíšených skupin a v těchto týmech vyrazili na cestu, během které plnili různé úkoly zaměřené například na šetrné nakupování, udržitelnou spotřebu (vody, energie, …), zacházení s odpady nebo biodiverzitu. Cestou se tak nejen dozvěděli spoustu informací o ochraně planety Země, ale také rozvíjeli empatii a porozumění, zlepšovali své komunikační dovednosti a učili se navzájem. Žáci z vyšších ročníků se své role průvodců zodpovědných za zbytek skupiny zhostili na výbornou.

Chtěla bych touto cestou poděkovat všem, kteří se na průběhu celé akce podíleli. Všichni můžeme přispět svými malými činy, které dohromady tvoří velký rozdíl pro náš společný domov – planetu Zemi. Fotky si můžete prohlédnout zde v galerii.


Autor: Mgr. Jana Bruknerová Publikováno 19. 5. 2023 14:17

Matematická olympiáda 2023

Matematická olympiáda umožňuje nadaným žákům se zájmem o matematiku měřit své síly již 72 let. Žáci soutěží v řešení matematických úloh a problémů různé obtížnosti a využívají své znalosti, logické myšlení a kreativitu. V letošním ročníku opět nechyběli zástupci naší základní školy. V průběhu podzimu se žáci potýkali s náročnými úlohami domácího kola a pět žáků bylo nominováno do okresního kola.

Letos se hned třem žákům povedlo stát se úspěšnými řešiteli okresního kola. Na „medaili“ to sice nestačilo, přesto Davidu Dočekalovi (VIII. tř.), Matěji Neubauerovi (VIII. tř.) a Tadeáši Vlčkovi (V. tř.) moc blahopřeji ke krásnému výsledku a přeji jim hodně zdaru v příštím ročníku.

A co vy? Dokážete vypočítat například tohle?

Anna a Josef jsou manželé s jedenácti potomky. Průměrný věk jejich dvou dětí je 63 let, průměrný věk jejich čtyř vnoučat je 35 let a průměrný věk jejich pěti pravnoučat je 4 roky. Annin věk je třiapůlkrát větší než průměrný věk všech jedenácti potomků. Pokud se dožijí, bude za pět let průměrný věk Anny a Josefa rovných 100 let.

Kolik let je Anně a kolik Josefovi?                                                                          (E. Semerádová)

Správné řešení


Autor: Mgr. Jana Bruknerová Publikováno 12. 5. 2023 13:32

Novější 1 3 14 28 41