Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Štítky:

Novější 1 3 13 26 38

Zápis do 1. třídy pro školní rok 2023/2024

Datum konání: 21. 4. 2023

Oznámení o zápisu dětí do 1. třídy pro školní rok 2023/2024

Datum konání:

  • 21. 4. 2023 od 13 do 16:30 hodin pro všechny děti (i ty, které jsou cizinci s dočasnou ochranou)
  1. K zápisu se dostaví zákonný zástupce s dítětem narozeným v termínu od 1. 9. 2016 do 31. 8. 2017 nebo dítětem, kterému byl v loňském roce odložen začátek povinné školní docházky.
  2. Zákonní zástupci přinesou s sebou rodný list dítěte.
  3. Pokud budou zákonní zástupci žádat o odklad školní docházky svého dítěte, jsou povinni přijít s dítětem k zápisu, kde vyplní žádost o odklad školní docházky. Žádost musí být doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení (PPP, SPC) a odborného lékaře nebo klinického psychologa.
  4. Zápis žáků bude probíhat v přízemí budovy Základní školy Nížkov, Nížkov 11.
  5. Podrobnější informace najdete na webu Zápis do 1. třídy | zs.nizkov.cz.

Autor: Mgr. Marta Novotná Publikováno 15. 3. 2023 11:57

Christmas Quiz 2022

Datum konání: 12. 12. 2022

Tak jako každoročně i letos se konal 12. 12. 2022 na Střední odborné škole obchodní tradiční Christmas Quiz. Náš tým tvořený žáky  9. ročníku - Julie Musilová, František Rosecký a Matyáš Navrátil - v konkurenci ostatních týmů z  Vysočiny obstál velmi dobře a umístnil se na krásném 2. místě. Tento kvíz se jako obvykle skládal ze tří částí – poslechu, který byl založen na poslechu ukázky z filmu Crush, a následném skládání textu do určeného pořadí. Druhou částí kvízu byl Christmas Trip – příprava prezentace v PowerPointu a její představení. Náš tým si jako svůj cíl vybral cestu do Rakouska.  A poslední částí soutěže byl vánoční kvíz, kde žáci odpovídali na otázky související s Vánocemi. Při závěrečném vyhlašování výsledků byli naši studenti mile překvapeni dosaženým výsledkem a za svoji snahu si odnášeli velký dárkový balík zdravých dobrot. Děkujeme deváťákům, že zúročili své znalosti a dovednosti a  tak úspěšně reprezentovali naši školu.


Autor: Mgr. Šárka Sládková Publikováno 14. 12. 2022 13:44

Leonardo da Vinci - renesanční osobnost

Datum konání: 2. 12. 2022

V pátek 2. prosince k nám dorazila Agentura Pernštejni se svým programem Leonardo da Vinci, který vznikl k výročí 570 let jeho narození. Během krátkého divadelního představení účinkující žákům představili Leonardův život a cesty a strasti vedoucí k jeho největším objevům a dílům. Poté měli žáci příležitost prohlédnout si některé jeho vynálezy a zároveň si je i vyzkoušet na vlastní kůži. Pro mladší žáky byla první část těžší na pochopení, ale u vynálezů už byli ve svém živlu. Zkoumali, jak je možné, že most drží bez použití jediného šroubku. Poměřovali foukáním, kdo má silnější plíce. Samozřejmě si mohli prohlédnout take Leonardova nejznámější díla – Mona Lisa, Dáma s hranostajem či Poslední večeře.

 

Jsem velmi ráda, že tento program nadchnul i žáky 2. stupně a konečně na vlastní oči viděli, co znamená pojem “renesanční člověk”. Zde jsou některé z jejich postřehů:

  • Detailní kresby oka a lidského těla, které vyhotovil na základě mnoha provedených pitev.
  • Leonardo da Vinci by v dnešní době byl diagnostikován na ADHD.
  • Mona Lisa je ve skutečnosti velmi malý obraz, na hlavně má závoj a je to ten typ obrazu, který na vás kouká, ať stojíte kdekoliv v místnosti.
  • Důmyslný první prototyp tanku a děla.

Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 14. 12. 2022 10:29

2. turnaj v malé házené

Datum konání: 9. 12. 2022

 

Turnaj proběhl na ZŠ Palachova za účasti rekordních 11 škol. Turnaje se zúčastnily tyto školy: ZŠ Bobrová, Palachova Žďár, Polnička, Nové Město n. M., Nové Veselí, Nížkov, 3. ZŠ Žďár, Bobrová, Hamry, Sázava, Zhoř. Celkem se v turnaji utkalo 20 družstev. Naši školu reprezentovali: Lukáš Izrael, Michal Sobotka, Richard Doskočil, Nela Zumrová, Adam Vojta, Josef Šorf, Matyáš Izrael, Tadeáš Vlček, Dominik Jaroš, Melánie Bártová, Jan Kuba , Valdemar Vítek, Magda Sobotková. 

Družstvo mladších porazilo ZŠ Sázavu 10 : 1, remizovalo s ZŠ Nové Město 5 : 5 a se ZŠ  . Hamry 7 : 7. Družstvo prohrálo pouze se ZŠ Zhoř 0 : 4.

Družstvo starších porazilo ZŠ Palachovu Žďár 13 :3, ZŠ Bobrovou 8 : 2. Utrpělo porážku se ZŠ Nové Veselí 5 : 11, s ZŠ Polnička 4 : 13 a smolně prohrálo s ZŠ Zhoř 4 : 5.

Tento turnaj se poprvé hrál bez pořadí, takže odhadem se mladší umístili v první třetině družstev a starší někde v polovině.

Nejlepšími střelci byli: za mladší - Josef Šorf 9, Dominik Jaroš 3, Adam Vojta 8, Magda Sobotková 2. Za starší - Valdemar Vítek 18, Jan Kuba 12, Melánie Bártová 3, Jaroš    Dominik 1. V brance se střídali Tadeáš Vlček a Matyáš Izrael. Oba brankáři podali výborné výkony. Nejlepší výkony podali v mladších Josef Šorf, Adam Vojta a Magda Sobotková.  Ve starších Valdemar Vítek, Jan Kuba, a Melánie Bártová. Těšíme se na další turnaj.


Autor: Mgr. František Sládek Publikováno 12. 12. 2022 12:22

Ryba rybě

Vánoce se nezadržitelně blíží a je to znát i ve škole.  Ze tříd se sem  tam  ozývají tóny vánočních písniček a koled, v tomto týdnu už po škole dokonce vonělo i vánoční cukroví – a povedlo se! S páťáky si Vánoce a jejich kouzlo připomínáme také v hodinách češtiny – povídali jsme si o vánočních zvycích a obyčejích a chystáme si některé z nich vyzkoušet, četli jsme úryvek z Roku na vsi a zjistili, jak se svátky v minulosti slavily na statku, pouštěli jsme si baladu Štědrý den – to jsme se trošku báli o hlavní hrdinku a taková vánoční doplňovačka na vyjmenovaná slova – to je teprve dáreček!

V tomto týdnu jsme se z minulosti vrátili do současnosti a zkusili si představit, jak takové Vánoce vnímá kapr. Myslíte, že je to těžké? Kdepak! Stačí vybrat tu správnou vánoční písničku. Dvě ryby o svátcích vedou debatu třeba v písni Janka Ledeckého Ryba  rybě.

„Ryba rybě vyprávěla,

Jak by zase letos chtěla

K lidem dobrým na svátky

A na Štěpána nazpátky.

Ani ploutví nehnula

A jak vánočka kynula.

Druhá ryba mlčí a ví svý,

zúčastnit se není vítězství,

když je čas vánoc.“

/Janek Ledecký/

Písnička nás ve třídě nejen vánočně naladila, ale také dovedla k poznání, že ne každý se o svátcích raduje a užívá si je vesele, že je třeba si pomáhat a chápat se. Žáci vymýšleli moc hezké a osobité příběhy o tom, jak s to s našimi kapřími hrdiny dopadlo – některé humorné, jiné smutné. Hledali rybám jména a přezdívky, řešili přesmyčky, sepisovali recepty na vánoční jídla a připomněli si, jak vést rozhovor. Při tom ještě stihli vytvořit zajímavé plakáty a hlavně se na chvilku stali moderátory, kteří svá dílka zajímavě předvedli spolužákům. Nejen, že jsme se dost naučili, ale taky jsme se hodně nasmáli. A to se ještě těšíme na vystoupení odvážných hudebníků a zpěváků z páté třídy! A o tom, jak se jim to povede, napíšeme příště  …. „když je čas vánoc“.


Autor: Mgr. Petra Musilová Publikováno 9. 12. 2022 16:36

Zeměpis nás baví

Každý rok se snažím nějakým způsobem zpestřit výuku zeměpisu. Děti z šestého ročníku baví témata jako je Vesmír, Planeta Země, Afrika. Proto pro ně vymýšlím různé aktivity navíc, které doplňují běžný výklad. Kromě různých soutěží, tajenek, projektů se děti mohou zapojit i do dobrovolné výroby modelu čehokoli, co má spojitost s probíranými tématy. I letos se některé děti zapojily. Doma vyráběly a poté donesly do školy modely planet, model sluneční soustavy. Model sluneční soustavy je pohyblivý. Děti projevují neskutečnou fantazii.  Některé z nich se rozhodly, že vyrobí model africké vesnice. Moc se těším, jak si s tím vyhrají. Chtěla bych všechny žáky, kteří se do podobných aktivit  zapojují, pochválit a poděkovat jim za krásné práce. Rodiče si  výrobky pak mohou prohlédnout během Dne otevřených dveří nebo na rodičovských schůzkách. 


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 9. 12. 2022 15:47

Setkání s Milulášem pod vánočním stromem

Datum konání: 2. 12. 2022

 

     Po dvouleté pause a usilovném zkoušení a plánování jsme se mohli opět 2. 12. 2022 setkat s Mikulášem pod vánočním stromem.  Počasí bylo tentokrát dobře objednané a nezklamalo - úžasně dotvořilo sváteční atmosféru.

     K pěknému odpoledni přispěli i naši nejmenší. Děti z mateřské školy a děti  z 1. - 5. třídy určitě udělaly radost vystoupením s vánčními písněmi a básničkami. Deváťáci nám jako čerti  i letos zajistili stezku plnou úkolů. Za jejich splnění dostali všichni účastníci sladkou odměnu. V průběhu odpoledne jistě mnozí využili příležitost nakoupit nějakou drobnost na burze výrobků našich dětí.

    Svaz žen zajistil obsluhu a  občerstvení, maminky zas dobré laskominy. To vše se uskutečnilo pod záštitou a s finanční podporou Obce Nížkov.

     Děti si to možná ani neuvědomují, my dospělí však často ano. Myslím, že tím největším přínosem tohoto odpoledne je setkání, společné úsilí a radost z toho, když se vše povede a můžeme potěšit i druhé.

     Ráda bych znovu všem zúčastněným poděkovala za jejich ochotu, snahu a čas. A Vám všem popřála v adventním čase sílu určit si co je opravdu důležité a najít si čas pro své nejbližší.

Krásné a požehnané svátky.

 

 


Autor: Mgr. Alena Šorfová Uttendorfská Publikováno 9. 12. 2022 15:39

Vánoční burza pro radost

Datum konání: 2. 12. 2022

Po dvou složitých letech jsme si opět mohli ve společnosti dětí a rodičů poslechnout koledy, ochutnat punč a pořídit drobnosti pro radost. Každý, kdo chtěl potěšit sebe nebo své blízké, měl možnost zavítat na školní Vánoční burzu. Zde čekalo na své majitele mnoho krásných výrobků. Věříme, že si každý udělal alespoň radost. Děkujeme za stálou přízeň všem návštěvníkům a kupujícím a přejeme krásné a klidné sváteční dny. 

 Výtěžek z prodeje výrobků, naše škola věnuje Dětskému domovu Chotěboř. 

 


Autor: Radka Satrapová Publikováno 9. 12. 2022 15:35

Modelování Země

Datum konání: 25. 11. 2022

Jelikož letošní 6. třída je plná šikovných a tvůrčích dětí, zařazuji do výuky zeměpisu různé kreativní aktivity. Cílem těchto aktivit je upevňování a opakování probraného učiva, rozvíjení pracovních kompetencí u dětí a snaha jim hodiny oživit. Učivo  Litosféra – stavba Země jsme nejdříve probrali a pak jsem pro žáky vyhlásila soutěž o nejhezčí model Země. Děti pracovaly s modelínou. Tvořily ve dvojicích, trojicích. Modelování je moc bavilo. Výsledné “Země” jsme porovnali a vyhlásili vítěznou skupinu. Vítězové získali sladkou odměnu. 

 


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 9. 12. 2022 15:22

Netradiční sportovní den

Datum konání: 7. 11. 2022

V pondělí 7. 11. 2022 měli žáci 1. až 6. třídy možnost zasportovat si v sokolovně v rámci projektu zaměřeného na sport trochu netradičním způsobem. V některých disciplínách soutěžili žáci sami za sebe, v některých disciplínách byly součástí týmu a v jedné disciplíně soupeřili žáci mezi ročníky. Sportovní den byl rozdělen na dvouhodinové bloky. Každého bloku se vždy zúčastnily dvě třídy. Nejprve akci zahájili žáci 1. a 2. třídy, následovala 3. a 4. třída a 5. a 6. třída celou akci zakončila.

Žáci si mohli vyzkoušet plazení, hod kuchyňskou drátěnkou do obručí, jízdu/ přesun/ na kytičkách a vyhazování víček z plastových lahví do pole soupeře. Někteří žáci si domů odnesli diplomy za výborné umístění, ale hlavně si všichni žáci odnesli dobrou náladu a průkazku za výborný sportovní výkon.


Autor: Mgr. Jana Ivana Peňázová Publikováno 8. 11. 2022 8:03

Novější 1 3 13 26 38