Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Štítky:


Olympiáda z češtiny

Každoročně na naší škole probíhá olympiáda z českého jazyka určená žákům 8. a 9. tříd, ani letos tomu nebylo jinak. Soutěžní test se tradičně skládal z lingvistické části, která prověřuje znalosti z oblasti jazyka, a části stylistické, kde mají soutěžící předvést své slohové nadání.

S náročným zadáním si nejlépe ze všech poradila Viktorie Toufarová z 8. ročníku, která si tímto výsledkem zajistila postup do okresního kola ve Žďáře nad Sázavou, které by mělo proběhnout na začátku dubna. Druhý nejlepší výkon podal František Rosecký z 9. ročníku a úspěšná byla i třetí Julie Musilová, taktéž z 9. ročníku.

Jménem pedagogického sboru děkuji za účast všem zúčastněným, gratuluji třem nejlepším a Viktorii Toufarové přeji mnoho štěstí a úspěchu v okresním kole soutěže.

 

Jak úspěšní byste asi byli Vy?

Pro představu vkládám alespoň jeden úkol z letošního zadání:

Z jazykového hlediska vysvětlete, na čem je založen komický účinek následujícího vtipu.

Psycholog mi na terapii poradil: „Napište dopis člověku, kterého nemáte rád, a pak ho hoďte do koše.“ Přijdu k němu druhý den a říkám: „Hotovo. A co teď s tím dopisem?“

Zajímalo-li by Vás správné řešení tohoto úkolu, napište mi do Komens, ráda Vám jej poskytnu.Autor: Bc. Barbora Valentová Publikováno 24. 4. 2023 18:29

Dětská scéna 2023

Datum konání: 9. 3. 2023

9. 3. 2023 se žáci naší školy zúčastnili recitační přehlídky Dětská scéna 2023, která se konala v ZUŠ Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou.

Do oblastního kola postoupili žáci 3. třídy, Josef Šorf a Lucie Šrámková. Po registraci a zahájení soutěže následovalo seznamování recitátorů, hlasová rozcvička, „osahání si“ prostoru a zkouška textu. Josef recitoval báseň napsanou Milošem Kratochvílem Sněhulácké nosy a Lucie, od téhož spisovatele, Proč je pštros největší.

Lucie postoupila do okresního kola. Tímto jí gratulujeme a jsme rádi, že bude dál obhajovat naši školu. Oba žáci si za odvahu a precizní vystoupení zaslouží velké uznání. Děkujeme jim za reprezentaci Základní školy Nížkov.


Autor: Pavla Navrátilová Publikováno 24. 4. 2023 18:25

Školní recitační soutěž

Ve čtvrtek 9. 2. 2023 se na naší škole uskutečnilo školní kolo recitační soutěže. Zájem o poezii projevil rekordní počet žáků, celkem 33 napříč všemi třídami školy. Soutěžící byli rozděleni do 3 kategorií, v každé z nich byli vyhlášeni tradiční stupně vítězů, navíc byl vyhlášen vždy ještě vítěz divácké kategorie a objevila se i další netradiční ocenění.

Kategorii nejmladších žáků ovládl David Starý (1. tř.), za ním se umístila Beáta Musilová (1. tř.) a třetí místo obsadil Filip Stehlík (2. tř.). Sami soutěžící udělili největší počet hlasů Adéle Eliášové (2. tř.).

Nejvíce soutěžících se utkalo v kategorii určené pro 3. až 5. ročník, a konkurence byla skutečně veliká. Nejvyšší ocenění bylo nakonec uděleno Lucii Šrámkové (3. tř.), druhou příčku obsadila Nicole Trinkmocová (5. tř.) a pomyslný bronz si odnesl Josef Šorf (3. tř.). Diváky v publiku nejvíce zaujala Nela Dvořáková (4. tř.). Speciálního ocenění se dostalo ještě Lukáši Hrubému (5. tř.) a Janě Enderlové (4. tř.).

Poslední skupinu tvořili žáci 2. stupně. Vítězkou kategorie se stala Leontyna Škarydová (6. tř.), po precizním výkonu si 2. příčku vysloužila Barbora Šimková (8. tř.) a velmi působivý výkon předvedla i třetí Natálie Dobrovolná (7. tř.). Nejvíce hlasů publika získala Eliška Navrátilová (7. tř.). Speciální cenou porota ocenila sebevědomý výkon a vtipnou báseň Františka Roseckého (9. tř.)

Tento ročník recitační soutěže patří jednoznačně k těm nejúspěšnějším. Zájem žáků byl až překvapivý a vybrat z výkonů ty nejlepší bylo mnohdy velmi náročné. V případě konání okresního kola bude nejlepším oceněným nabídnuta účast na soutěžním klání ve Žďáře nad Sázavou.

Věřím, že si všichni přítomní a recitující žáci naše školní kolo užili, pobavili se a těšit se mohou i z drobných odměn. Všem těmto odvážným recitátorům patří poděkování. V závěru bych také ráda poděkovala svým kolegům, kteří spolu se mnou zasedli v porotě, případně jinak pomáhali s organizací soutěže.


Autor: Bc. B Valentová Publikováno 24. 4. 2023 18:21

Putování po planetách s Meďanem a Koumenem

Datum konání: 16. 3. 2023 - 17. 4. 2023

Po delší době měli žáci opět možnost zažít projekt Dobrou noc s pohádkou, který má na naší škole již dlouholetou tradici. Na žácích bylo vidět nadšení nejen před zahájením, ale i v průběhu celého projektu. Díky tomuto projektu žáci zjišťují, že kniha není jejich nepřítel, ale kamarád, který jim může pomáhat v nelehkých situacích, může jim navodit pocity štěstí a radosti - a občas jím knížka umožní putovat na velké vzdálenosti z pohodlí domova.

Tento rok se žáci vydali na putování po planetách s Meďanem a Koumenem - dvěma kamarády, kteří vytvořili teleportační přístroj, s nímž mohou cestovat po různých planetách. Žáci cestovali s postavičkami a pomáhali jim s plněním úkolů. Za svoji snahu na každé planetě dostali cestovatelé odměnu, kterou si schovali do své rakety. Žáci měli možnost setkat i se samotným spisovatelem, který postavy Meďana a Koumena stvořil. Během besedy s ním mohli žáci také vidět, jak kniha o jejich putování po planetě vznikala a součástí byla i možnost zhlédnutí videa o tvorbě ilustrací.

Po úspěšném splnění odpolední části programu následoval program večerní, který se uskutečnil v budově sokolovny. Zde žáci obdrželi průkaz vesmírného cestovatele za své půldenní snažení a odvahu putovat vesmírem. Kromě toho byla součástí večerního programu tradičně diskotéka s doprovodnými soutěžemi, které si pro děti připravili žáci pátého ročníku.

Druhá část projektu se uskutečnila v pátek v rámci vyučování. Žáci měli za úkol vytvořit vlastní knihu, kde budou společně s Meďanem a Koumenem putovat po jimi vytvořených planetách. Závěrem je potřeba dodat, že některé planety a jejich příběhy by mohly být inspirací pro samotného spisovatele těchto postav. Vytvořené knihy i vytvořené planety krásně doplňují výzdobu naší školy.

Poděkování za vydařený projekt si zaslouží nejen samotní účastníci, ale také organizátoři z řad dospělých a žáci pátého ročníku. Ti všichni se zasloužili o to, že jsme se nejen skvěle bavili, ale také se mnoho nového dozvěděli.

Fotky si můžete prohlédnout zde: Fotky Dobrou noc s pohádkou


Autor: Mgr. Jana Ivana Peňázová Publikováno 24. 4. 2023 18:17

Young PEople in Forests – Mladí lidé v lese

Datum konání: 10. 3. 2023

V pátek 10. 3. vyrazili hoši z osmého ročníku (Jiří Jaroš, Petr Kuba a Matěj Neubauer) na místní kolo soutěže YPEF do Nového Města na Moravě. Cílem této soutěže je zlepšit povědomí mládeže o významu lesů a zdůraznit význam lesnictví v současné době. Jedná se o mezinárodní soutěž, do které jsou aktivně zapojeny lesnické instituce z asi 10 zemí Evropy.

Kluci se na soutěž aktivně připravovali – procházeli materiály ze stránek soutěže a učili se poznávat různé lesní druhy rostlin i živočichů. Když nastal den D, v tříčlenném týmu nejprve psali písemný test, který obsahoval otázky o lesnictví, rostlinách a živočiších vyskytujících se v lese a v jeho blízkosti. V praktické části potom poznávali různé přírodniny.

Našemu týmu se nakonec podařilo vybojovat 3. místo a navíc obdrželi krásnou ptačí budku, která už čeká na své nájemníky na jírovci maďalu před budovou školy. Klukům moc gratuluji ke krásnému výsledku a věřím, že se v příštím ročníku opět rozhodnou naši školu reprezentovat a třeba své umístění ještě vylepší.


Autor: Mgr. Jana Bruknerová Publikováno 24. 4. 2023 18:15

Výroba krmítka v pracovních činnostech

Datum konání: 28. 2. 2023

pč 5.jpgS žáky pátého ročníku jsme se rozhodli přilepšit ptáčkům v zimě a uspořádat jim správnou ptačí hostinu.  Před zahájením výroby jednoduchého krmítka bylo nutné si objasnit, co vlastně opeřencům do krmítka patří a co pro ně není vhodnou potravou. Zopakovali jsme si také, které druhy ptáků můžeme u krmítka pozorovat, které naopak odlétají do teplých krajin; kdy a proč je potřebné ptáčky v zimních měsících přikrmovat.

Pro samotnou výrobu jednoduchého krmítka žáci využili papírovou ruličku jako formičku, kterou naplnili směsí semínek, ovesných vloček a mírně rozehřátého loje. Před zatuhnutím přidali do směsi provázek pro zavěšení a ptačí pochoutka byla hotová. Společně jsme lojové válečky rozvěsili na několika místech v obci a věříme, že přišly ptáčkům k chuti.


Autor: Mgr. Jana Landsmanová Publikováno 24. 4. 2023 14:31

Školní kolo soutěže Poznej Vysočinu

Datum konání: 27. 2. 2023

Krajský úřad kraje Vysočina vyhlašuje každý rok soutěž Poznej Vysočinu. Je určena žákům základních škol. I letos jsme se do soutěže přihlásili. Soutěže se zúčastnili žáci 8. ročníku. Před soutěží jsme několik vyučovacíh hodin věnovali učivu o našem kraji a místním regionu. Děti se snažily formou výkladu, prezentace, videoukázek, soutěží a tajenek získat co nejvíce informací o svém rodišti. Soutěž probíhala formou testových otázek. Nejlepší řešitelé z řad holek a kluků – Nina Vítková a Matěj Neubauer -postoupili do krajského kola, které se uskuteční 24.3. 2023 v Jihlavě. 


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 24. 4. 2023 14:24

Moje africká vesnice

Datum konání: 31. 1. 2023

IMG_20230117_112353.jpgV hodinách zeměpisu nás čeká učivo o Africe. Toto téma bývá u žáků velmi oblíbené. Rádi poznávají jiné krajiny a zvyky lidí. Využila jsem tohoto zájmu a uspořádala pro žáky 6. ročníku soutěž  „ Moje africká vesnice“. Děti opět nezklamaly a přinesly krásné výtvory. Vesnici si sami navrhly a z různých materiálů postavily. Každá vesnička je originál. Děti plně zapojily svoji fantazii. Za 6. ročník se soutěže za věcné ceny zúčastnili tito žáci – Chvátal David, Němec Jiří,  Henzl Jan, Šorf Miloslav, Šorfová Justýna, Němec Matěj, Rosecká Petra a Velín Lukáš. Všem moc děkuji.


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 24. 4. 2023 13:25

Masky a dětský smích

Datum konání: 22. 1. 2023

Plno krásných masek, dětský křik a smích, pěkná vystoupení žáků základní školy, tombola a především perfektně připravený program od Milana Řezníčka... Myslím si, že mohu mluvit za všechny zúčastněné, že jsme všichni moc rádi, že se karneval po krátké pauze zase uskutečnil. Děkujeme žákům 8. ročníku a zaměstnancům školy, kteří se na přípravě celého nedělního odpoledne aktivně podíleli. Zde v odkaze si můžete prohlédnout další fotky z celého odpoledne https://zsnizkov.rajce.idnes.cz/Detsky_karneval_22._1._2023/


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 24. 4. 2023 13:22

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti...

Datum konání: 29. 1. 2023 - 3. 2. 2023

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti... Pro nás to platí na 100%. Nejprve se týden před odjezdem všichni účastníci "lyžáku" dali na modlení, protože široko daleko nebyl sníh. Modlení zabralo, takže jsme sněhu měli dostatek, ale zase jsme za celý kurz neviděli sluníčko, jen samá mlha, sníh a vítr. Na druhou stranu měli začátečníci celou sjezdovku pro sebe a díky tomu dokázali velmi rychle zkrotit svá neposlušná prkénka, a mohli se tak pustit, stejně jako pokročilí, do pilování lyžařského/snowboardového stylu. Myslím si, že mohu mluvit za všechny instruktory - všichni účastníci kurzu byli velmi šikovní a z lyžáku jsme se vrátili všichni vcelku. Jak to našim začátečníkům i pokročilým šlo, uvidíte na fotkách a videích zde v odkaze! https://zsnizkov.rajce.idnes.cz/Lyzarsky_vycvik_7._-_9._rocnik_29._1._-_3._2._2023/

 

Přikládám hodnocení jednoho účastníka kurzu, které nás velmi potěšilo!

“Tak abych to zhodnotil. Obecně bych lyžáku udělil 10/10. Ubytování - 10, strava - 7,5, lyžování - 9,9 (za jízdu ve dvojici :D), večerní program a zábava - 15, instruktoři - 1000, film - 500, běhání venku v trenkách - 400, účastníci zájezdu - 999. To je asi všechno a ještě jednou děkuji!


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 24. 4. 2023 13:20