Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Štítky:


Ukliďme Česko 2023

Datum konání: 17. 4. 2023

Kde se na jaře vzalo v přírodě tolik odpadků? Kdo to ví, ten se nepřizná. Naštěstí se mezi našimi žáky našla spousta dobrovolníků, kterým není životní prostředí lhostejné, a přiložili ruku k dílu v rámci celorepublikové úklidové akce Ukliďme Česko. Takže jsme si v pondělí 17. dubna vzali sváču do baťůžku, chopili se pytlů na odpadky, nasadili pracovní rukavice a vydali se na okružní trasu Nížkov – Špinov – Buková – Nížkov.

Protože s námi vyrazilo hned šestnáct aktivních pracantů, cesta nám rychle ubíhala a zbavili jsme okolní přírodu šesti pytlů odpadků. Všem účastníkům moc děkujeme a těšíme se zase někdy příště!


Autor: Mgr. Jana Bruknerová Publikováno 12. 5. 2023 13:26

Vítejte ve škole

Datum konání: 22. 4. 2023

Mají u nás ve škole dceru, syna, vnučku nebo vnuka. Chtěli zavzpomínat na léta strávená ve školních lavicích. Nebo je prostě jen zajímalo, jak to u nás ve škole vypadá. Ti všichni a mnozí další se v sobotu 22. 4. 2023 vypravili na prohlídku nížkovské školy.          V rámci Dne otevřených dveří si návštěvníci mohli prohlédnout  nejen učebny a jejich vybavení, ale také šatnu, jídelnu, třídu Mateřské školy Nížkov a relaxační místnost s knihovnou.

V učebnách byly připraveny ke zhlédnutí práce žáků školy, promítal se film “Vánoční čas ve škole” a video z projektu “Zdraví nás baví”.

Mnozí s úsměvem zavzpomínali při prohlížení starých fotografií a kronik školy. Vrátili se tak v čase někdy jen o pár, někdy o hodně let zpátky.

Aktivnější z návštěvníků měli možnost vyzkoušet si programování “robotů” – “Emičky” si každého ihned získaly. Do virtuální reality nahlíželi zájemci pomocí VR brýlí, něco nového se mohli dozvědět s využitím výukového programu a seznámit se mohli také s prací s 3D tiskárnou.

Ti, kteří měli chuť tvořit, také nepřišli zkrátka  – malovaly se sádrové odlitky, vyráběly se sovičky ze dřeva a  zrcátka dle vlastního návrhu, unikátní stavby vznikaly ze stavebnice Teifoc a zajímavé objekty zase při práci s 3D perem.

Velkému zájmu se těšily “minipřednášky” a prezentace zaměřené na téma bezpečnost na internetu. Ty byly určeny dospělým návštěvníkům, mnozí získali spoustu nových informací a podnětů k zamyšlení.

Naši malí pěstitelé udělali také radost zahrádkářům, kteří si mohli vybrat z  množství vypěstovaných sazenic.

Vlastní výrobky, sazenice, mnoho dojmů, nové informace, vzpomínky a často i milá setkání – ze Dne otevřených dveří naší školy  nikdo neodcházel s prázdnou!

 fotografie si můžete prohlédnout zde: https://zsnizkov.rajce.idnes.cz/Den_otevrenych_dveri_22._4._2023/


Autor: Mgr. Petra Musilová Publikováno 9. 5. 2023 14:19

Školička

     I v letošním školním roce jsme se jedenkrát týdně scházeli s předškolními dětmi z mateřských škol z Nížkova a Poděšína. Celkově k nám docházelo 20 dětí. Náš projekt jsme úspěšně ukončili zápisem do 1. třídy.

     Cílem projektu je motivovat děti pro školní docházku, představit jim školu jako bezpečné a příjemné prostředí, kterého se nemusí obávat. Důležité je i seznámení s učiteli a především s budoucími spolužáky. Doufám, že to vše se nám společně podařilo a v září se setkáme u nás ve škole.

A jak můžete ještě dětem pomoci před nástupem do školy?

- věnujte dítěti soustředěnou pozornost

- vyprávějte a čtěte mu

- pověřujte dítě drobnými úkoly a domácími pracemi

- vybírejte vhodné hry a činnosti, sami se do nich zapojte

- trénujte změny denního režimu související se školní docházkou

 

Děkuji za vstřícnost všem rodičům i učitelkám  mateřských škol.

 


Autor: Mgr. A. Šorfová Uttendorfská Publikováno 5. 5. 2023 13:03

Mediální výchova v 9. ročníku

Datum konání: 27. 4. 2023

              Poslední dva měsíce výuky českého jazyka na základní škole budou deváťáci věnovat pozornost praktickému využití češtiny a rozvoji mediální gramotnosti. Úvodem do tohoto bloku byla objednaná beseda v knihovně Josefa Matěje Sychry ve Žďáře nad Sázavou, kam jsme se společně vypravili ve čtvrtek 27. dubna.

Paní knihovnice měla připravenou zajímavou přednášku o médiích, seznámila nás s pojmy jako hoax, fake news, clickbaits a další. Povídali jsme si o konkrétních případech poplašných a nepravdivých zpráv, které se v naší společnosti šířily a dala nám užitečné tipy, jak se manipulaci skrze média bránit.

               V další části dopoledne zaměřeného na rozvoj mediální gramotnosti deváťáci vyrazili z tepla knihovny do terénu. Náhodným kolemjdoucím kladli předem připravené otázky právě z oblasti seriózních, ale i bulvárních médií, s cílem zjistit, jak moc se lidé nechají ovlivnit, jak snadno podlehnou kouzlu sociálních sítí a snadno šiřitelných dezinformací a upravených obrázků. Některé skupinky dokázaly své respondenty doslova nachytat. Ukázalo se, že osvěta v oblasti mediální gramotnosti je namístě.

               Po návratu do školních lavic žáci dotazníkové šetření vyhodnotili. Každá skupinka zpracovala výstup s grafy, tabulkami, a především se zajímavými závěry, k nimž došli. Ve třídě tyto poznatky prezentovali spolužákům. Ostatní žáci školy mohou práci deváťáků obdivovat na nástěnce v žákovské knihovně.


Autor: Bc. Barbora Valentová Publikováno 4. 5. 2023 13:39

Soutěž Cihla k cihle 2023

Datum konání: 26. 4. 2023

Žáci ZŠ Nížkov byli pozváni SOŠ Nové Město na Moravě na okresní soutěž škol pracujících se stavebnicemi TEIFOC. Konala se 26. 4. 2023 ve středisku Bělisko. Tématem soutěže Cihla k cihle 2023 bylo Gočár staví Baťovy domky ve Zlíně.

Po prezentaci, přivítání ředitelem školy a zástupci firmy PKS Žďár nad Sázavou, bylo předáno staveniště jednotlivým družstvům. Po tříhodinové práci žáků nastalo hodnocení. Kritériem byla kvalita provedení stavby, kreativita, úprava okolí, využití materiálu i podobnost se skutečnými domky.

Naši žáci Petr Koukal a Filip Toufar zaslouženě vybojovali 1. místo a odvezli si domů jak samotnou stavbu, která je vystavena ve škole, tak i diplom a spoustu krásných cen. Gratuluji jim ke skvělému umístění a věřím, že se i nadále rozhodnou reprezentovat naši školu.

 

                                 


Autor: Pavla Navrátilová Publikováno 3. 5. 2023 11:56

Let´s bake scones!

pečení.jpgVaření je jedna z oblíbených činností žáků a my jsme si jím ozvláštnili hodinu angličtiny ve 4. ročníku. Společně jsme probírali téma jídlo a tradiční pokrmy ve Velké Británii. Jedním z takových jídel jsou scones – sladké koláčky, které se podávají k čaji se smetanou nebo džemem. Přesně takové koláčky jsme si i s žáky upekli. A jelikož jsme měli hodinu angličtiny, samozřejmostí byly veškeré informace i recept v angličtině.


Autor: Ing. Andrea Vejvodová Publikováno 24. 4. 2023 18:51

Zapeklité úlohy

Datum konání: 17. 3. 2023

Třetí týden v březnu je již tradičním termínem konání celosvětové vědomostní soutěže Matematický klokan. V letošním roce proběhl již 32. ročník také na naší škole. Žáci měli za úkol vymyslet správné řešení 18 zapeklitých úloh v kategorii Cvrček a 24 úloh v kategoriích Klokánek, Benjamín a Kadet. Nejlepšími řešiteli v jednotlivých kategoriích jsou:

 

Cvrček – Štikarová Barbora, 3. třída

Klokánek – Dominik Jaroš, 5. třída

Benjamín – Natálie Dobrovolná, 7. třída

Kadet – Jakub Brukner, 9. třída

 

Úlohy nebyly vůbec jednoduché a rozhodně by potrápily mozkové závity nejednoho „dospěláka“. Chcete-li si úlohy vyzkoušet, navštivte https://matematickyklokan.net/index.php/sborniky , kde naleznete zadání, řešení a statistiky Klokana od roku 2004. Brzy se na této stránce objeví shrnutí letošního ročníku.


Autor: Mgr. Jana Bruknerová Publikováno 24. 4. 2023 18:43

Krajské kolo soutěže Poznej Vysočinu

Datum konání: 24. 3. 2023

S dětmi v 8. ročníku probíráme Českou republiku. V rámci učiva jsme se zaměřili i na náš kraj - na Vysočinu. S dětmi jsme se snažili o našem kraji získat co nejvíce informací. Nabyté informace pak mohli žáci zúročit v krajském kole soutěže Poznej Vysočinu. Naši školu nás reprezentovali Nina Vítková a Matěj Neubauer, žáci 8. ročníku. Krajské kolo proběhlo v Jihlavě dne 24. 3. 2023. Nina se umístila na krásném 35. místě ze 138 účastníků. Vyhrála zájezd do Prahy. Matěj se umístil na take velmi pěkném 43. místě. Oba dva velmi chválím a gratuluji jim.


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 24. 4. 2023 18:40

Tři bratři v nesnázích

Datum konání: 15. 3. 2023

Na návštěvu divadla jsme v letošním školním roce čekali až do středy 15. 3., kdy jsme se ve velmi hojném počtu konečně vydali do Horáckého divadla v Jihlavě. Zájemci od 5. až do 9. ročníku zde mohli zhlédnout komedii Tři bratři v nesnázích.

Před zahájením jsme se občerstvili ve foyer a usadili jsme se v pohodlných lóžích na balkonech. Poutavý, téměř dvouhodinový, příběh byl zhruba v půli přerušen krátkou přestávkou v momentě, kdy to bylo nejnapínavější. Rozuzlení celého dramatu bylo velmi vtipné a překvapivé.

Věřím, že komedie pobavila nejen pedagogy, ale i mnohé žáky se smyslem pro humor. Zároveň jsme se shodli, že prostředí Horáckého divadla je nám sympatické, proto bychom za dalším kulturním zážitkem příště rádi opět zavítali právě sem.


Autor: Bc. Barbora Valentová Publikováno 24. 4. 2023 18:37

V matematice… přemýšlíme, počítáme, chytáme ryby, střílíme příšery?!

Datum konání: 10. 3. 2023

Matematika je v dnešním světě ceněna zejména proto, že rozvíjí logické myšlení. Pro orientaci ve světě čísel je však neméně důležitá bezpečná znalost všech pravidel pro počítání v libovolném číselném oboru. Jakmile se žáci s těmito pravidly seznámí, je třeba, aby tuto práci se základními matematickými operacemi automatizovali a počítali rychle s minimem chyb.

 

S žáky sedmého ročníku jsme proto v hodině matematiky vyzkoušeli netradiční způsob procvičování operací v oboru celých čísel. Využili jsme k tomu internetovou platformu Blooket, která přitažlivým způsobem umožňuje trénink rychlého počítání, ale také v některých modulech rozvíjí krátkodobou paměť a strategické myšlení.

 

Platforma nabízí 15 různých herních módů od klasického výběru správné odpovědi ze čtyř možností přes hry pro pobavení – Fishing Frenzy („rybaření“) – až po strategičtější hry typu Tower Defense („obrana věže“) nebo Factory („továrna“). Pro postup ve hře je vždy nejprve potřeba určitý počet správných odpovědí, poté je žákům umožněn nákup surovin/vylepšení a další postup ve hře. Po špatné odpovědi se hra na chvíli zastaví a žák dostane prostor pro uvědomění chyby.

 

Tento způsob procvičování pokrývá pouze část kompetencí, které by měli žáci v předmětu matematika rozvíjet. Žáky však tato forma procvičování bavila a určitě ji v následujících hodinách ještě zařadím.

 

Pro zvídavé: Platformu si může kdokoli zdarma vyzkoušet na stránkách blooket.com . Pro zahájení hry je třeba registrace a spuštění sady otázek, kterou si můžete vytvořit sami, nebo použít nějakou veřejně dostupnou z databáze. Sady z databáze jsou však převážně v anglickém jazyce a často dost nevalné kvality.


Autor: Mgr. Jana Bruknerová Publikováno 24. 4. 2023 18:33