Fotky a videa z naší školy si nově můžete prohlédnout zde: Fotky
V letošním roce se projekt Dobrou noc s pohádkou zaměřil na besedu se spisovatelem, který žákům přiblížil, kolik úsilí stojí za vznikem knihy a jednotlivých ilustrací. Poté si žáci vyzkoušeli vytvořit vlastní příběh o planetách a vyrobili si planety, které nám zdobí šatnu. Večer na žáky čekala zábava plná soutěží v režii páťáků a samozřejmě velice oblíbené přespání ve škole. Druhý den žáci dodělali potřebný materiál a konečně se mohli pustit do svázání vlastní knihy.
Odkaz na fotky zde: fotky Dobrou noc s pohádkou
Moc děkujeme za přípravu celého projektu paní učitelce Janě Ivaně Peňázové a Janě Bruknerové, která jí dělala pravou ruku a koordinovala páťáky v přípravě večerního programu.
Když jsme se zamýšleli, jaký turnaj vymyslet pro naše žáky, tak piškvorky byly jasná volba! Je to hra, kterou hrají malí i velcí, což nám potvrdila i hojná účast na našem odpoledním pátečním turnaji (22 žáků a 3 učitelé). Protože se nám přihlásili žáci od 1. do 9. třídy, tak jsme se utkali ve dvou kategoriích (1. - 5. ročník, 7. - 9. ročník + učitelé). V mladší kategorii ti nejmladší bojovali velmi statečně, ale na umístění to bohužel nestačilo. Kategorii ovládli žáci 4. ročníku Maty Izrael (1.) a Elča Musilová (2.), na 3. místě nás všechny mile překvapila třeťačka Amálka Sobotková. Mezi staršími žáky byla obrovská konkurence, protože někteří sedmáci poctivě trénovali celé měsíce dopředu, což se jim i vyplatilo. Vojta Brukner se umístil na 1. místě a Šimon Sobotka na 3. místě. Mezi sedmáky se dostal pouze Filda Toufar z osmičky. Všichni si odnesli drobnou pozornost a doufáme, že i dobrou náladu, která panovala po celou dobu turnaje.
Všem zúčastněným děkujeme, že si na nás našli čas i po vyučování, a vítězům ještě jednou gratulujeme!!!
Více fotek najdete zde: fotky z turnaje piškvorek
Jana Bruknerová a Petra Zikmundová
Světový den vody připadá na 22. březen a má za úkol lidem připomenout, že na světě trpí více než miliarda lidí nedostatkem vody. Protože je modrá barva barvou vody, tak i naše škola zmodrala, když se žáci i zaměstnanci školy oblékli do modrého oblečení. Zároveň se žáci během dne potkávali ve výuce s různými tématy spojenými s vodou. V hudební výchově se prvňáčci snažili na základě zvukových nahrávek identifikovat zvuk např. laviny, kapajícího kohoutku, kostek ledu ve sklenici... Starší žáci se zabývali trošku složitějšími tématy:
Na závěr celého dne si žáci vyhodnotili nejmodřejší spolužáky, jejichž snaha byla oceněna drobnou odměnou.
Všem moc děkujeme za účast a na další fotky se můžete podívat v galerii zde: fotky Den vody
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti... Pro nás to platí na 100%. Nejprve se týden před odjezdem všichni účastníci "lyžáku" dali na modlení, protože široko daleko nebyl sníh. Modlení zabralo, takže jsme sněhu měli dostatek, ale zase jsme za celý kurz neviděli sluníčko, jen samá mlha, sníh a vítr. Na druhou stranu měli začátečníci celou sjezdovku pro sebe a díky tomu dokázali velmi rychle zkrotit svá neposlušná prkénka, a mohli se tak pustit, stejně jako pokročilí, do pilování lyžařského/snowboardového stylu. Myslím si, že mohu mluvit za všechny instruktory - všichni účastníci kurzu byli velmi šikovní a z lyžáku jsme se vrátili všichni vcelku. Jak to našim začátečníkům i pokročilým šlo, uvidíte na fotkách a videích zde v odkaze! https://zsnizkov.rajce.idnes.cz/Lyzarsky_vycvik_7._-_9._rocnik_29._1._-_3._2._2023/
Plno krásných masek, dětský křik a smích, pěkná vystoupení žáků základní školy, tombola a především perfektně připravený program od Milana Řezníčka... Myslím si, že mohu mluvit za všechny zúčastněné, že jsme všichni moc rádi, že se karneval po krátké pauze zase uskutečnil. Děkujeme žákům 8. ročníku a zaměstnancům školy, kteří se na přípravě celého nedělního odpoledne aktivně podíleli. Zde v odkaze si můžete prohlédnout další fotky z celého odpoledne https://zsnizkov.rajce.idnes.cz/Detsky_karneval_22._1._2023/
Projekt 5. třídy.
Žáci 9. ročníku Julča, Maty a Fanda se zúčastnili anglické soutěže, ve které se umístili na krásném 2. místě. Gratulujeme!!!
Chlapci ze 6. ročníku si vyzkoušeli výrobu pravěkých zbraní, kdy nemohli použít nic z naší doby. Myslím, že se jim to opravdu povedlo.
Projekt Náš kraj měl za úkol seznámit žáky 1. ročníku s pověstí o vzniku nížkovské kostnice. Projekt byl rozdělen do dvou dnů, kdy si sedmáci nejprve připravili pro prvňáčky šipkovanou s úkoly a hledali jednotlivé části pověsti. Následně si ve škole pověst sestavili a sedmáci ji prvňáčkům přečetli. Den jsme zakončili v nížkovské kostnici. Následující den jsme se opět vrátili k pověsti a na základě toho žáci společně vytvořili vlastní knížky s obrázky o kostnici.
Žáci 7. - 9. ročníku navštívili Památník Terezín, kde se seznámili s jeho pohnutou historií. Na závěr výletu jsme se zajeli podívat na soutok Labe s Vltavou do Mělníka.
Skončily prázdniny a my se mohli opět společně všichni sejít na společném zahájení nového školního roku, kde patroni ze 7. ročníku společně s paní ředitelkou přivítali nové prvňáčky na naší škole. Ať se vám u nás líbí!
Žáci putovali po okolí Nížkova za pověstmi a dalšími přírodními nebo historickými zajímavostmi.
V rámci předmětu Volba povolání se žáci osmého ročníku podívali do firmy Hettich.
Žáci měli za úkol zapojit svoji vlastní fantazii a poprat se s velmi obecným zadáním "Uspořádání objektů do celku". Jsem ráda, že mnozí vyrazili ven a využili sněhovou nadílku.
I v distanční výuce mají žáci úkol z výtvarné výchovy. Měli volnou ruku ve své tvorbě a musím říct, že se jim to opravdu povedlo a někteří přišli s opravdu originálními nápady.
Zadání úkolu znělo jasně: "POUŽIJ POUZE MATERIÁL, KTERÝ EXISTOVAL V PRAVĚKU". Dobrovolníci se vrátil zpět v čase a pokusili se vyrobit zbraně, které používali lovci mamutů. Všechny zbraně byly velmi pěkné, o čemž se můžete přesvědčit i na fotografiích.
Mgr. Petra Zikmundová
Když se žáci 8. ročníku učili počítat roztoky, tak své znalosti museli převést i do praxe. V rámci laboratorního cvičení si vypočítali koncentraci roztoku, do kterého následně "zasadili" své rostlinky v podobě krystalků solí. Ty v roztoku "rozkvetly" a vytvořily krásně barevnou zahrádku.
Mgr. Petra Zikmundová