Tak zní slogan programu prevence úrazů páteře a míchy, zkráceně Banal Fatal.
Tým lektorů z Asociace paraplegiků přijel diskutovat se žáky 7., 8. a 9. ročníku o zdánlivě obyčejných situacích každodenního života, které se však v okamžiku mohou stát momentem, který zásadně může změnit nejeden lidský život.
Skoky na trampolíně, do vody, parkur, skateboarding, snowboarding, sjezdové lyžování… Zábavné, adrenalinové, a především pro mladé lidi atraktivní činnosti. Co se ale může stát, pokud nebudeme správně vyhodnocovat rizika s nimi spojená?
Hasič Honza nejprve publikum seznámil se smyslem programu, na modelu páteře odborně popsal možné druhy úrazů a s nimi spojené trvalé následky. Věděli jste, že ne vždy musí poranění, a třeba i zlomenina, páteře znamenat doživotní trvalé následky? V každém případě ale člověka vyřadí z jeho života na několik dlouhých měsíců i let.
Součástí besedy byly četné videoukázky různých rizikových situací, při nichž mohlo dojít, či dokonce přímo došlo, k vážnému poranění páteře. Lektoři spolu se žáky diskutovali, co aktéři udělali špatně, jak by situaci vyhodnotili a řešili žáci. Chybět nesměla také osvěta v první pomoci.
Martin žáky seznámil se svým osobním příběhem a vážným úrazem páteře s poraněním míchy, který ho před osmi lety upoutal na invalidní vozík. Vstát, obléknout se, dojít si na toaletu – pro žáky tak jednoduché, pro hendikepovaného člověka nepředstavitelně složité činnosti všedních dnů. Paradoxní je, že nemožnost chůze pro mnohé vozíčkáře není tou nejhorší zdravotní komplikací.
Všichni přítomní žáci i pedagogové tiše a s respektem hltali každé Martinovo slovo.
Děkujeme za sdílení tak osobních životních zážitků, pocitů a zkušeností.
Fotky zde