Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Beseda se spisovatelem

Beseda se spisovatelemDatum konání:
22.11.2019

Blíží se konec měsíce a tedy i hodina, kdy budou mít žáci prostor prezentovat knížky, které v poslední době přečetli a seznámit své spolužáky s pocity, postřehy a dojmy, jež v nich přečtené tituly zanechaly. Pro některé žáky to není činnost příliš oblíbená, protože nejsou moc aktivními čtenáři. Rozhodly jsme se proto s kolegyněmi pokusit se udělat další krůček k tomu, aby žáci získali ke knížkám bližší vztah.

V jedné z posledních hodin literatury možná někteří žáci 5., 6. a 7. ročníku získali tip na zajímavou knihu. Do školy za námi přijel Tomáš Crlík – mladý autor dobrodružných knih pro mládež, který žákům osvětlil, co obnáší být spisovatelem, jak vzniká kniha od nápadu autora až po její doputování ke čtenáři. Kromě toho přečetl dětem několi ukázek ze své poslední knihy Strážci země a odpověděl na všechny jejich otázky. Žáci se neptali pouze na fantasy literaturu, jejímž je Tomáš Crlík autorem, ale také na motivy, které ho vedly k psaní knih, na překážky, jež musel překonat, na technické záležitosti související se vznikem knihy a na jeho spisovatelské plány do budoucna.

Beseda určitě přispěla k posílení pozitivního vztahu žáků ke čtení a literatuře, a podpořila tak naše snažení v hodinách českého jazyka a splnění některých vzdělávacích cílů.

Všichni žáci, kteří se besedy účastnili, zaslouží pochvalu za vzorné chování, soustředěnost a hlavně za odvahu klást autorovi věcné a zajímavé dotazy. Odměnou jim snad byly autorovy odpovědi, nový čtenářský zážitek a pro některé i možnost si knížku zakoupit.