Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Čeština všemi smysly

Čeština všemi smyslyDatum konání:
27.3.2024

               Líčení je subjektivně zabarvený slohový útvar, jinak zvaný také umělecký popis, při němž je potřeba využívat neobvyklá slovní spojení, a správné líčení by mělo obsahovat co nejvíce popisných pasáží různých smyslových vjemů. Už vás to také nudí? Tak to zkusme jinak.  

               Smyslové vjemy říkáte? Co si tedy otestovat, jak se nám bude dařit rozeznávat předměty pouze hmatem, potraviny podle chuti, různé vůně pomocí čichu a zvuky vydávané spolužáky jen pouze podle sluchu, a to vše ze zavázanýma očima?

               Tuto metodou jsme se blíže seznámili s jinak ne tak záživným tématem jako je líčení ve slohu a nebudeme přehánět, když prohlásíme, že to byla jedna z nejlepších hodin češtiny.

 

Střípky z hodiny:

V první části češtiny jsme pomocí smyslů a ze zavázanýma očima poznávali různé předměty a potraviny. Cílem však nebylo rozpoznat, o který předmět jde, ale popsat ho pomocí různých přídavných jmen, pomocí synonym, pomocí jediné věty apod.

Někteří už na konci první hodiny dokázali svůj zážitek rozvést v krátkém líčení. Jejich nadpisy zněly např. Kam mě vůně přemístila, Kyselý zážitek, nebo Kdy a kde je mi dobře.

Někteří odvážní spolužáci své první pokusy o líčení přečetli nahlas.

Ve zbytku druhé hodiny jsme se rozdělili na dva stejně početné týmy a soutěžili, kdo uhádne se zavázanýma očima a s využitím různých smyslů více věcí, potravin, koření atd.

Soutěž skončila remízou pro oba týmy a všichni odešli šťastně domů.

Tato hodina češtiny mě strašně bavila. Ani jsem nevěděl, že se tím něco učíme. :-)