Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Dezinformace všude kolem nás

Dezinformace všude kolem násDatum konání:
24.10.2022

Dezinformace všude kolem nás

Doslova takhle to vypadalo v naší škole v pondělí 24. 10. Žáci sedmého ročníku připravili pro své spolužáky nečekané překvapení v podobě nepravdivých zpráv, tzv. novinářských kachen, rozvěšených po chodbách školy.

V druhé fázi měli sedmáci za cíl bedlivě sledovat, jak ostatní žáci na tyto smyšlené zprávy zareagují. Ve skupinkách napříč ročníky bylo možno pozorovat chvilkové zděšení, pobouření, údiv, smích, ale především bouřlivé diskuse o relevantnosti podávaných informací a křičících titulků.

Smyslem tohoto malého projektu v rámci výchovy k občanství bylo pochopit, co jsou fake news, zkusit si je vytvořit a zjistit, jaký rozruch mohou vyvolat ve společnosti.

 

Další den se sedmáci naopak snažili uvést věci na pravou míru a nabádat kamarády ke kritickému myšlení, pečlivému zvážení přijímaných zpráv, ověřování zdrojů a diskusím o pravdivosti informací.

 

Především sedmákům, ale i všem dalším aktivně zapojeným žákům, touto cestou děkuji, že se zajímají o všeobecné dění a především, že si namáhají hlavu přemýšlením a nevěří bezhlavě všemu, co se říká a píše.

FN.png