Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Kdo je připraven, není zaskočen!

Kdo je připraven, není zaskočen!Datum konání:
27.6.2023

V naší škole každoročně probíhá projekt Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, který jsme letos přesunuli na konec školního roku, abychom využili pěkného počasí a mohli ho realizovat venku a pěkně prakticky. Hned ráno nás zaskočila první mimořádnost, a to déšť. Počasí se ale brzy umoudřilo, a tak jsme mohli vyrazit do terénu.

Den jsme zahájili evakuací školy, která některé sedmáky velice překvapila, takže mají pro příště co zlepšovat. ???? Deváťáci pověření vedením skupin s mladšími žáky si rozebrali své členy a mohli se tak vydat na trasu. Pro některé byl velkým oříškem první úkol, orientace v mapě a v terénu, protože nám zabloudili hned po prvních metrech. ???? Poté, co se vypořádali s počátečními nástrahami, začali prakticky plnit jednotlivé úkoly:

  • Museli si zabalit evakuační zavazadlo rozlišit, co do něj patří a co je naopak zbytečné.
  • Zkusili si poskytnout 1. pomoc v různých situacích – ošetření různých druhů zranění, transport raněného v terénu, nepřímá masáž srdce…
  • Volali na tísňovou linku a poté probrali, co udělali správně a co tam mělo ještě zaznít.
  • Zopakovali si telefonní čísla IZS a kam je nejvhodnější volat v daných situacích.
  • Rozeznávali různé druhy varovných signálů, a co dělat, když se rozezní daným tónem siréna.
  • Orientovali se v přírodě pomocí buzoly, ale také bez ní a bez dalších moderních technologií.
  • Seznámili se s chemikáliemi v domácnosti a s významem obrázků/piktogramů na nich uvedených. Ukázali si různé druhy uzávěrů, které mají přispět k zabezpečení nebezpečných látek.
  • Otestovali své znalosti v testu o mimořádných situacích.
  • Třešničkou na dortu byla střelba na cíl ze vzduchové pistole a použití vodního hasícího přístroje.

 

Posledním úkolem, který žáci plnili po celou cestu, bylo maskování osob v přírodě a musím říct, že se to všem náramně zdařilo. Celkově byli žáci velmi šikovní a aktivní, takže si zaslouží velkou pochvalu. Zároveň bych chtěla poděkovat učitelům za moc pěkně připravená stanoviště a asistenty za pomoc při realizaci projektu.

Blíží se kritická část školního roku, letní prázdniny, kdy dle statistik dochází k nejvíce úrazům. Proto doufám, že žáci nebudou muset nabyté zkušenosti využít v praxi. Kdyby bohužel k takové události došlo, tak doufám, že jim znalosti nabyté v tomto projektu pomůžou vhodně a rychle zareagovat.

Na fotky z celého dne se můžete podívat ZDE.