Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Ryba rybě

Ryba ryběVánoce se nezadržitelně blíží a je to znát i ve škole.  Ze tříd se sem  tam  ozývají tóny vánočních písniček a koled, v tomto týdnu už po škole dokonce vonělo i vánoční cukroví – a povedlo se! S páťáky si Vánoce a jejich kouzlo připomínáme také v hodinách češtiny – povídali jsme si o vánočních zvycích a obyčejích a chystáme si některé z nich vyzkoušet, četli jsme úryvek z Roku na vsi a zjistili, jak se svátky v minulosti slavily na statku, pouštěli jsme si baladu Štědrý den – to jsme se trošku báli o hlavní hrdinku a taková vánoční doplňovačka na vyjmenovaná slova – to je teprve dáreček!

V tomto týdnu jsme se z minulosti vrátili do současnosti a zkusili si představit, jak takové Vánoce vnímá kapr. Myslíte, že je to těžké? Kdepak! Stačí vybrat tu správnou vánoční písničku. Dvě ryby o svátcích vedou debatu třeba v písni Janka Ledeckého Ryba  rybě.

„Ryba rybě vyprávěla,

Jak by zase letos chtěla

K lidem dobrým na svátky

A na Štěpána nazpátky.

Ani ploutví nehnula

A jak vánočka kynula.

Druhá ryba mlčí a ví svý,

zúčastnit se není vítězství,

když je čas vánoc.“

/Janek Ledecký/

Písnička nás ve třídě nejen vánočně naladila, ale také dovedla k poznání, že ne každý se o svátcích raduje a užívá si je vesele, že je třeba si pomáhat a chápat se. Žáci vymýšleli moc hezké a osobité příběhy o tom, jak s to s našimi kapřími hrdiny dopadlo – některé humorné, jiné smutné. Hledali rybám jména a přezdívky, řešili přesmyčky, sepisovali recepty na vánoční jídla a připomněli si, jak vést rozhovor. Při tom ještě stihli vytvořit zajímavé plakáty a hlavně se na chvilku stali moderátory, kteří svá dílka zajímavě předvedli spolužákům. Nejen, že jsme se dost naučili, ale taky jsme se hodně nasmáli. A to se ještě těšíme na vystoupení odvážných hudebníků a zpěváků z páté třídy! A o tom, jak se jim to povede, napíšeme příště  …. „když je čas vánoc“.