Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Ze soudu do minulosti

Ze soudu do minulostiDatum konání:
29.5.2024

Protože je učivo výchovy k občanství v 8. ročníku zaměřeno na českou politologii, dělbu moci v naší zemi, a tedy také na soustavu českých soudů a s tím související témata, zařídila pro nás paní učitelka Halíková ve spolupráci s paní Doležalovou (Matějovou babičkou) a paní asistentkou Homolkovou zajímavou exkurzi na okresní soud ve Žďáře nad Sázavou. Exkurze byla obohacena o historicko-technickou expozici v budově průmyslové školy.

Jak to celé probíhalo? 

Netradiční výukový den jsme začali hrou v parku před budovou Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou. Hra se zaměřovala na českou historii a státní svátky.

Po vyluštění tajenky jsme se pomalu přesunuli do budovy okresního soudu. Tam jsme museli projít kontrolou a následně jsme se přesunuli do soudní síně, kde nás přivítala paní soudkyně doktorka Moučková, která se specializuje na trestní právo. Ta nám zodpověděla všechny dotazy (a že jich bylo), které jsme si pro ni předčasně připravili.  Otázky se převážně týkaly trestů, podmínek, platů v soudnictví a jejího pracovního života. Dále nám něco zodpověděl i samotný pan ředitel okresního soudu, který nám dokonce ukázal patro běžným smrtelníkům obvykle nepřístupné.

Po skončení exkurze na soudě jsme se přesunuli na SŠ a VOŠ průmyslovou ve Žďáře nad Sázavou, kde jsme měli možnost se podívat do bývalých protiatomových krytů, které dnes slouží jako muzeum počítačové techniky a nachází se v něm expozice s názvem Od elektronky do digitálního světa. Tam nám pan učitel ukázal téměř historickou techniku a jednotlivé podzemní místnosti. Každá místnost měla svou vlastní specializaci. Měli jsme možnost vidět např. staré počítače, psací stroje, tiskárny, telefony klasické i mobilní, kamery a vinylové desky s gramofony. Po prohlídce jsme měli možnost si vyzkoušet na vlastní kůži psaní na psacím stroji, telefonování přes staré telefony nebo hraní starých počítačových her i videoher. 

Těmito zážitky naše netradiční výuka a exkurze skončila a každý jsme se mohli vydat svým směrem a k domovu.

 

A jaké zážitky si odnášejí ostatní spolužáci? 

• Včera jsem se dozvěděla, že průmyslová škola má historické muzeum.

• Nejlepší byla aktivita na průmyslovce v počítačovém muzeu - hry a telefonování přes staré telefony

• Nejvíce mě bavilo, jak jsme byli na okresním soudu, kde nám říkali různé zajímavé věci. To se člověk jen tak někde nedozví. 

• Dozvěděl jsem se, že soudci vydělávají 110 až 180 tisíc hrubého měsíčně.

• Dozvěděl jsem se, kvůli čemu všemu se mohou lidé soudit.

• Líbilo se mi, že nám zaměstnanci soudu zodpověděli všechny naše otázky.

• Trochu jsem se bála že mě to nebude bavit, protože se o tyto právní věci moc nezajímám a nevyznám se v nich, ale jak nám to paní soudkyně vysvětlovala, tak mě to bavilo a zajímalo.

• Také mě bavilo, jak jsme byli v parku U Ivana před soudem a luštili tajenku o státních svátcích.