Drobečková navigace

Úvod > Škola > Další aktivity > Knižní kluby

Knižní kluby

Knížka je pro mnoho dětí školního věku stále ještě něčím, co nenahradila jiná média. Nedají na ni dopustit. Rády hledají informace ve vlastních encyklopediích a nebo prožívají dobrodružství s literárními hrdiny. Podle mého názoru je to díky vzoru rodičů, prarodičů, kteří jim svěřili svou knihovnu z dětských let. Zároveň ji pomáhali rozšiřovat dalšími tituly jako dárky k Vánocům a při dalších příležitostech.

Určitě se vztah ke knize věkem mění. Školní mládež si už raději vybírá literaturu sama. Na pomoc jí přicházejí dva knižní kluby, které spolupracují také s naší základní školou. Starší z nich pod hlavičkou nakladatelství Albatros je Klub mladého čtenáře. Zaměřuje se na nabídku tradičních titulů i moderní beletrie pro žáky základních škol za výhodnější klubové ceny. Mladším knižním klubem je Fragment, který nabízí vedle umělecké literatury zejména literaturu populárně naučnou. Podle objednávek mohu říct, že je o ni největší zájem. Oba dva kluby svou nabídku neustále vylepšují a snaží se také formou dalších doplňujících aktivit, např. soutěží, nabídkou knížek pro dospělé atd. získávat další čtenáře. Samozřejmě, že nabídkové katalogy projdou nejprve zahřívacím kolem už ve škole, kde si je žáci mohou prohlédnout a v případě zájmu odnesou domů k ,,povinné konzultaci“ s rodiči. Někdy je opravdu třeba rozmach mladých čtenářů v množství vybraných titulů rozumně redukovat. Při této příležitosti mě napadl jeden způsob spolupráce s vámi, rodiči zejména mladších věkových kategorií, a to při doručování objednaných knížek. Pokud byste uvedli na objednávkový lístek poznámku, že si přejete vyzvednout knížku jinak než přes vaše dítě, mohu vás vyrozumět na uvedený kontakt. Knížka se pak bude moci stát vítaným dárkem.

Věřme, že i přes různé modernizace informačních systémů neztratí kniha své důležité poslání, které se naplňuje jenom díky udržení čtenářské tradice.

Za obsah této stránky odpovídá slečna Kateřina Vítková.