Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Matematická olympiáda 2023

Matematická olympiáda 2023Matematická olympiáda umožňuje nadaným žákům se zájmem o matematiku měřit své síly již 72 let. Žáci soutěží v řešení matematických úloh a problémů různé obtížnosti a využívají své znalosti, logické myšlení a kreativitu. V letošním ročníku opět nechyběli zástupci naší základní školy. V průběhu podzimu se žáci potýkali s náročnými úlohami domácího kola a pět žáků bylo nominováno do okresního kola.

Letos se hned třem žákům povedlo stát se úspěšnými řešiteli okresního kola. Na „medaili“ to sice nestačilo, přesto Davidu Dočekalovi (VIII. tř.), Matěji Neubauerovi (VIII. tř.) a Tadeáši Vlčkovi (V. tř.) moc blahopřeji ke krásnému výsledku a přeji jim hodně zdaru v příštím ročníku.

A co vy? Dokážete vypočítat například tohle?

Anna a Josef jsou manželé s jedenácti potomky. Průměrný věk jejich dvou dětí je 63 let, průměrný věk jejich čtyř vnoučat je 35 let a průměrný věk jejich pěti pravnoučat je 4 roky. Annin věk je třiapůlkrát větší než průměrný věk všech jedenácti potomků. Pokud se dožijí, bude za pět let průměrný věk Anny a Josefa rovných 100 let.

Kolik let je Anně a kolik Josefovi?                                                                          (E. Semerádová)

Správné řešení