Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Mediální výchova v 9. ročníku

Mediální výchova v 9. ročníkuDatum konání:
27.4.2023

              Poslední dva měsíce výuky českého jazyka na základní škole budou deváťáci věnovat pozornost praktickému využití češtiny a rozvoji mediální gramotnosti. Úvodem do tohoto bloku byla objednaná beseda v knihovně Josefa Matěje Sychry ve Žďáře nad Sázavou, kam jsme se společně vypravili ve čtvrtek 27. dubna.

Paní knihovnice měla připravenou zajímavou přednášku o médiích, seznámila nás s pojmy jako hoax, fake news, clickbaits a další. Povídali jsme si o konkrétních případech poplašných a nepravdivých zpráv, které se v naší společnosti šířily a dala nám užitečné tipy, jak se manipulaci skrze média bránit.

               V další části dopoledne zaměřeného na rozvoj mediální gramotnosti deváťáci vyrazili z tepla knihovny do terénu. Náhodným kolemjdoucím kladli předem připravené otázky právě z oblasti seriózních, ale i bulvárních médií, s cílem zjistit, jak moc se lidé nechají ovlivnit, jak snadno podlehnou kouzlu sociálních sítí a snadno šiřitelných dezinformací a upravených obrázků. Některé skupinky dokázaly své respondenty doslova nachytat. Ukázalo se, že osvěta v oblasti mediální gramotnosti je namístě.

               Po návratu do školních lavic žáci dotazníkové šetření vyhodnotili. Každá skupinka zpracovala výstup s grafy, tabulkami, a především se zajímavými závěry, k nimž došli. Ve třídě tyto poznatky prezentovali spolužákům. Ostatní žáci školy mohou práci deváťáků obdivovat na nástěnce v žákovské knihovně.