Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Leonardo da Vinci - renesanční osobnost

Leonardo da Vinci - renesanční osobnostDatum konání:
2.12.2022

V pátek 2. prosince k nám dorazila Agentura Pernštejni se svým programem Leonardo da Vinci, který vznikl k výročí 570 let jeho narození. Během krátkého divadelního představení účinkující žákům představili Leonardův život a cesty a strasti vedoucí k jeho největším objevům a dílům. Poté měli žáci příležitost prohlédnout si některé jeho vynálezy a zároveň si je i vyzkoušet na vlastní kůži. Pro mladší žáky byla první část těžší na pochopení, ale u vynálezů už byli ve svém živlu. Zkoumali, jak je možné, že most drží bez použití jediného šroubku. Poměřovali foukáním, kdo má silnější plíce. Samozřejmě si mohli prohlédnout take Leonardova nejznámější díla – Mona Lisa, Dáma s hranostajem či Poslední večeře.

 

Jsem velmi ráda, že tento program nadchnul i žáky 2. stupně a konečně na vlastní oči viděli, co znamená pojem “renesanční člověk”. Zde jsou některé z jejich postřehů:

  • Detailní kresby oka a lidského těla, které vyhotovil na základě mnoha provedených pitev.
  • Leonardo da Vinci by v dnešní době byl diagnostikován na ADHD.
  • Mona Lisa je ve skutečnosti velmi malý obraz, na hlavně má závoj a je to ten typ obrazu, který na vás kouká, ať stojíte kdekoliv v místnosti.
  • Důmyslný první prototyp tanku a děla.