Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Štítky:Vyřazení absolventů 2023

Datum konání: 29. 6. 2023

Ve čtvrteční odpoledne jsme se slavnostně rozloučili s našimi deváťáky. Vyřazení předcházel pestrý program, který si pro nás připravili žáci 3. ročníku společně s paní učitelkou Ivanou Junovou. Deváťáci si pro všechny přítomné připravili překvapení v podobě krátké prezentace z fotek, které vtipně vystihovali jejich společnou cestu základkou. Rodiče, příbuzní, kamarádi žáků a další hostě tak mohli vidět vyřazení 17 absolventů ZŠ a dozvědět se, kam směřují jejich kroky v dalším vzdělávání. Všichni absolventi dostali od zástupců obce upomínkové předměty. Slavnostní vyřazení bylo ukončeno společným fotografováním a následným rautem, který byl připraven v rámci akce - Den plný aktivit.

Všem teď už bývalým deváťákům přejeme hodně štěstí v budoucím životě.

Fotky si můžete prohlédnout zde. Zbylé fotky máte, naši milí absolventi, na odkaze v emailu. ;) 


Autor: Mgr. Šárka Sládková Publikováno 3. 7. 2023 10:05

Kdo je připraven, není zaskočen!

Datum konání: 27. 6. 2023

V naší škole každoročně probíhá projekt Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, který jsme letos přesunuli na konec školního roku, abychom využili pěkného počasí a mohli ho realizovat venku a pěkně prakticky. Hned ráno nás zaskočila první mimořádnost, a to déšť. Počasí se ale brzy umoudřilo, a tak jsme mohli vyrazit do terénu.

Den jsme zahájili evakuací školy, která některé sedmáky velice překvapila, takže mají pro příště co zlepšovat. ???? Deváťáci pověření vedením skupin s mladšími žáky si rozebrali své členy a mohli se tak vydat na trasu. Pro některé byl velkým oříškem první úkol, orientace v mapě a v terénu, protože nám zabloudili hned po prvních metrech. ???? Poté, co se vypořádali s počátečními nástrahami, začali prakticky plnit jednotlivé úkoly:

  • Museli si zabalit evakuační zavazadlo rozlišit, co do něj patří a co je naopak zbytečné.
  • Zkusili si poskytnout 1. pomoc v různých situacích – ošetření různých druhů zranění, transport raněného v terénu, nepřímá masáž srdce…
  • Volali na tísňovou linku a poté probrali, co udělali správně a co tam mělo ještě zaznít.
  • Zopakovali si telefonní čísla IZS a kam je nejvhodnější volat v daných situacích.
  • Rozeznávali různé druhy varovných signálů, a co dělat, když se rozezní daným tónem siréna.
  • Orientovali se v přírodě pomocí buzoly, ale také bez ní a bez dalších moderních technologií.
  • Seznámili se s chemikáliemi v domácnosti a s významem obrázků/piktogramů na nich uvedených. Ukázali si různé druhy uzávěrů, které mají přispět k zabezpečení nebezpečných látek.
  • Otestovali své znalosti v testu o mimořádných situacích.
  • Třešničkou na dortu byla střelba na cíl ze vzduchové pistole a použití vodního hasícího přístroje.

 

Posledním úkolem, který žáci plnili po celou cestu, bylo maskování osob v přírodě a musím říct, že se to všem náramně zdařilo. Celkově byli žáci velmi šikovní a aktivní, takže si zaslouží velkou pochvalu. Zároveň bych chtěla poděkovat učitelům za moc pěkně připravená stanoviště a asistenty za pomoc při realizaci projektu.

Blíží se kritická část školního roku, letní prázdniny, kdy dle statistik dochází k nejvíce úrazům. Proto doufám, že žáci nebudou muset nabyté zkušenosti využít v praxi. Kdyby bohužel k takové události došlo, tak doufám, že jim znalosti nabyté v tomto projektu pomůžou vhodně a rychle zareagovat.

Na fotky z celého dne se můžete podívat ZDE.


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 28. 6. 2023 14:59

Francie "in ingliš" :D

Datum konání: 22. 5. 2023 - 26. 5. 2023

Julča Musilová si připravila v anglickém jazyce video, ve kterém představuje Paříž a její památky. Blízkým spolupracovníkem byl Maty Navrátil, který se ujal hned několika funkcí - režisér, producent, kameraman a zvukař.

Na jejich práci se můžete podívat zde: Odkaz na video

 


Autor: Julie Musilová, Matyáš Navrátil Publikováno 23. 6. 2023 9:09

Do Jihlavy a zase zpátky

Datum konání: 8. 6. 2023 - 9. 6. 2023

ŠKOLNÍ VÝLET 5. ROČNÍKU

S žáky pátého ročníku jsme v letošním roce vyrazili objevovat krásy našeho krajského města. A co na to říkají samotní žáci?

Zprávu o našem výletu sepsali: Melánie Bártová, Jana Koukalová, Andrea Lacinová, Laura Pešáková a Tadeáš Vlček.

Ve čtvrtek 8. 6. jsme se vydali odpoledne do školy. Ve škole jsme si nachystali postele a šli jsme spát. Akorát, že vůbec. Měli jsme kostýmovou přehlídku. Potom jsme po škole hledali Kinder vajíčka. Po chvilce jsme měli večeři. Najedli jsme se a šli jsme na počítače. Hráli jsme hru Gartic. Dohráli jsme a ve čtvrt na 10 jsme si ještě zahráli schovku potmě. Pak jsme šli chrápat.

A je ráno. Nasnídali jsme se a vyrazili jsme do Poděšína na autobus. Když jsme vystoupili v Jihlavě, šli jsme do WOLF areny na laser game. Moc nás to bavilo. Po laser game nás čekal výšlap na náměstí a pak jsme se vydali do jihlavského podzemí. Vyšli jsme z podzemí a šli jsme po hradbách z 15. století. Zastavili jsme se na vyhlídce u Brány Matky Boží. Potom začalo pršet a měli jsme rozchod v City Parku. Potom jsme šli na autobusové nádraží, kde jsme uskutečnili fotosoutěž a potom jsme jeli domů.

Myslím, že jsme si všichni výlet moc užili. Děkuji všem účastníkům za spoustu zážitků, kopec legrace a skvělou atmosféru!


Autor: Mgr. Jana Bruknerová Publikováno 16. 6. 2023 14:19

Zahraniční exkurze Paříž

Fotky? Máme! 

GALERIE

 

DEN PRVNÍ - Vyrážíme!

Po splnění všech povinností ve škole jsme se v pondělí 22. 5. přesně v 16:50:00 shromáždili na nížkovské návsi plni očekávání a natěšeni na náš dlouhý výlet. Společně s našimi rodinnými příslušníky jsme však dlouho marně vyhlíželi náš autobus. Na cestu jsme tedy vyráželi se značným zpožděním, které se ale na naší náladě vůbec neprojevilo!

Humor nás postupně začal přecházet, když jsme na vlastní kůži pocítili rozdíl mezi našimi postýlkami a autobusovou sedačkou. S pondělím jsme se rozloučili někde za německo-českými hranicemi... Pokračování níže :)

 

DEN DRUHÝ - Paříž!

Dálkové cestování není žádný med - pořád se kolem vás někdo vrtí, nebo vydává vtipné zvuky, budí vás při povinných přestávkách, všechny polohy jste vystřídali a o vyspání do růžova si můžete nechat možná tak zdát. Celé rozlámané nás vysadili u čerpací stanice, kde proběhla ranní hygiena (čtěte přeměna zpět na lidi). Od této chvíle se začala probouzet také dobrá nálada, protože cíl naší cesty byl již na dohled.

Naše první kroky vedly na dominantu Paříže - Eiffelovu věž, na které hned několik z nás překonalo své "výškové limity". Byla to pěkná rozcvička: kdy jste si naposled dali takhle po snídani 704 schodů? Odměnou nám byl pohled na mírně zamračená pařížská panoramata. Dále jsme se vydali prozkoumat vše, co jsme si prohlédli z ptačí perspektivy: Vítězný oblouk, bulvár Champs-Élysées, Invalidovna a Louvre. Zlatým hřebem byla projížďka lodí po Seině, během které jsme se nejen na tyto památky podívali zase z jiného úhlu. 

Hlásíme se vám z hotelu Ibis u letiště Charlese de Gaulla a jdeme spát za zvuků letadel. ✈

 

DEN TŘETÍ - Nej den!

Naštěstí mají na druhém největším letišti v Evropě od 23 hodin noční klid, takže jsme se na snídani trousili již vyspinkaní do růžova. Většina z nás si pochutnala na nejlepších francouzských bagetkách, croissantech a (belgických) vaflích. Posilněni jsme vyrazili směr Versailles a opět okusili pravou pařížskou dopravní zácpu (bouchon, čti bušon). Program v největším zámeckém komplexu na světě jsme si zpestřili výzvou Let me take a selfie challenge. Úkolem bylo oslovit co nejvíce lidí, kteří nepatří k naší výpravě, a požádat je o fotku. Nejodvážnější byla naše děvčata z šestky - Denča Bartoňová, Peťa Rosecká a Leon Škarydová, kterým se povedlo shromáždit neskutečných 49 fotek! Žáci si výzvu docela užili a pomohla jim zbavit se ostychu při komunikaci v angličtině.

Po prohlídce komnat Ludvíka XIV., zrcadlového sálu a muzea bitev nastal čas oběda, takže jsme zašli na versailleskou tržnici a do přilehlých uliček schrastit něco na zub. Protože jsme dnešní den chtěli pojmout trošku odpočinkově, nechali jsme se pak po nejmodernější čtvrti La Défense povozit autobusem, abychom se podívali na mrakodrapy navržené nejlepšími současnými architekty a na Grande Arche. To nám ušetřilo spoustu času, a tak jsme mohli zajet do třetího největšího nákupního centra ve Francii a sehnat... Nechte se překvapit! :)

Středeční program jsme zakončili malým společným piknikem a pozorováním letového provozu. Nad hlavou nám tak proletělo nejvíce letadel za celý den. Pro některé z nás to bylo také nejbližší setkání s letadlem. 

 

Den čtvrtý - A zase zpátky!

Poslední den v Paříži jsme zahájili v místním stylu, a to asi dvouhodinovým popojížděním v dopravní zácpě směrem k proslulé čtvrti umělců - Montmartre. Protože jsme potřebovali protáhnout ztuhlé svaly, vyběhli jsme si v rámci rozcvičky schody k místní dominantě Sacré Coeur. Pokořili jsme tak nejvyšší bod Paříže, který se nachází v úctyhodné výšce 130,5 m n. m. Další naše kroky vedly křivolakými uličkami až k místu, kde se zrodil tanec kankán - Moulin Rouge.

Když nastal čas oběda, rozhodli se někteří odvážlivci vyzkoušet pravou místní kuchyni. Pochutnali si (více či méně) na cibulačce, šnecích a žabích stehýnkách. S plnými žaludky jsme vyšli vstříc největší výzvě celého výletu, a to neztratit se v pařížském metru... s přestupem. Pro některé žáky to byla první jízda metrem a všichni to zvládli na výbornou.

Ve zbytku odpoledne nás čekala příjemná procházka kolem dalších pařížských skvostů. Centrum Pompidou nám nabídlo unikátní pohled na moderní architekturu, prošli jsme kolem ohořelé katedrály Notre Dame, přes univerzitu Sorbonna, až k Pantheonu. Odtud to nebylo daleko do Lucemburských zahrad, kde část z nás nasávala atmosféru líného francouzského odpoledne běžných Pařížanů. Někteří si chtěli zkrátit čekání před odjezdem a vyrazili k mrakodrapu Montparnasse, kde vystoupali do 56. patra. Zakončili tak náš pobyt pohledem na fascinující pařížská panoramata.

Zmoženi a plni dojmů jsme naskákali do autobusu a vydali se na dlouho cestu k domovu. 

 

DEN PÁTÝ - Domove, sladký domove!

Sláva nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu! Zpáteční cesta nám docela rychle utekla a je na čase předat slovo našim účastníkům. Podívejte se, co vaše děti nejvíce zaujalo a omluvte prosím roztřesený rukopis, protože tyto vzkazy vznikaly během zpáteční cesty v autobuse. Všem účastníkům moc děkujeme nejen za zpětnou vazbu, ale hlavně za příjemně strávený čas a neopakovatelné zážitky.

HODNOCENÍ ŽÁKŮ - soubor .pdf se otevře v novém okně

Fotky? Máme! 

GALERIE


Autor: Mgr. Petra Zikmundová a Mgr. Jana Bruknerová Publikováno 23. 5. 2023 22:30

Vítejte ve škole

Datum konání: 22. 4. 2023

Mají u nás ve škole dceru, syna, vnučku nebo vnuka. Chtěli zavzpomínat na léta strávená ve školních lavicích. Nebo je prostě jen zajímalo, jak to u nás ve škole vypadá. Ti všichni a mnozí další se v sobotu 22. 4. 2023 vypravili na prohlídku nížkovské školy.          V rámci Dne otevřených dveří si návštěvníci mohli prohlédnout  nejen učebny a jejich vybavení, ale také šatnu, jídelnu, třídu Mateřské školy Nížkov a relaxační místnost s knihovnou.

V učebnách byly připraveny ke zhlédnutí práce žáků školy, promítal se film “Vánoční čas ve škole” a video z projektu “Zdraví nás baví”.

Mnozí s úsměvem zavzpomínali při prohlížení starých fotografií a kronik školy. Vrátili se tak v čase někdy jen o pár, někdy o hodně let zpátky.

Aktivnější z návštěvníků měli možnost vyzkoušet si programování “robotů” – “Emičky” si každého ihned získaly. Do virtuální reality nahlíželi zájemci pomocí VR brýlí, něco nového se mohli dozvědět s využitím výukového programu a seznámit se mohli také s prací s 3D tiskárnou.

Ti, kteří měli chuť tvořit, také nepřišli zkrátka  – malovaly se sádrové odlitky, vyráběly se sovičky ze dřeva a  zrcátka dle vlastního návrhu, unikátní stavby vznikaly ze stavebnice Teifoc a zajímavé objekty zase při práci s 3D perem.

Velkému zájmu se těšily “minipřednášky” a prezentace zaměřené na téma bezpečnost na internetu. Ty byly určeny dospělým návštěvníkům, mnozí získali spoustu nových informací a podnětů k zamyšlení.

Naši malí pěstitelé udělali také radost zahrádkářům, kteří si mohli vybrat z  množství vypěstovaných sazenic.

Vlastní výrobky, sazenice, mnoho dojmů, nové informace, vzpomínky a často i milá setkání – ze Dne otevřených dveří naší školy  nikdo neodcházel s prázdnou!

 fotografie si můžete prohlédnout zde: https://zsnizkov.rajce.idnes.cz/Den_otevrenych_dveri_22._4._2023/


Autor: Mgr. Petra Musilová Publikováno 9. 5. 2023 14:19

Ryba rybě

Vánoce se nezadržitelně blíží a je to znát i ve škole.  Ze tříd se sem  tam  ozývají tóny vánočních písniček a koled, v tomto týdnu už po škole dokonce vonělo i vánoční cukroví – a povedlo se! S páťáky si Vánoce a jejich kouzlo připomínáme také v hodinách češtiny – povídali jsme si o vánočních zvycích a obyčejích a chystáme si některé z nich vyzkoušet, četli jsme úryvek z Roku na vsi a zjistili, jak se svátky v minulosti slavily na statku, pouštěli jsme si baladu Štědrý den – to jsme se trošku báli o hlavní hrdinku a taková vánoční doplňovačka na vyjmenovaná slova – to je teprve dáreček!

V tomto týdnu jsme se z minulosti vrátili do současnosti a zkusili si představit, jak takové Vánoce vnímá kapr. Myslíte, že je to těžké? Kdepak! Stačí vybrat tu správnou vánoční písničku. Dvě ryby o svátcích vedou debatu třeba v písni Janka Ledeckého Ryba  rybě.

„Ryba rybě vyprávěla,

Jak by zase letos chtěla

K lidem dobrým na svátky

A na Štěpána nazpátky.

Ani ploutví nehnula

A jak vánočka kynula.

Druhá ryba mlčí a ví svý,

zúčastnit se není vítězství,

když je čas vánoc.“

/Janek Ledecký/

Písnička nás ve třídě nejen vánočně naladila, ale také dovedla k poznání, že ne každý se o svátcích raduje a užívá si je vesele, že je třeba si pomáhat a chápat se. Žáci vymýšleli moc hezké a osobité příběhy o tom, jak s to s našimi kapřími hrdiny dopadlo – některé humorné, jiné smutné. Hledali rybám jména a přezdívky, řešili přesmyčky, sepisovali recepty na vánoční jídla a připomněli si, jak vést rozhovor. Při tom ještě stihli vytvořit zajímavé plakáty a hlavně se na chvilku stali moderátory, kteří svá dílka zajímavě předvedli spolužákům. Nejen, že jsme se dost naučili, ale taky jsme se hodně nasmáli. A to se ještě těšíme na vystoupení odvážných hudebníků a zpěváků z páté třídy! A o tom, jak se jim to povede, napíšeme příště  …. „když je čas vánoc“.


Autor: Mgr. Petra Musilová Publikováno 9. 12. 2022 16:36