Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Štítky:




Houby - přednáška

Datum konání: 22. 3. 2018

Všichni známe úsloví „Co Čech, to muzikant.“ Pravdou ale je, že snad ještě přesnější je znění „Co Čech, to houbař.“ A právě proto jsme k nám do školy pozvali mělnického mykologa Jaroslava Malého, který si pro žáky připravil poutavou a hlavně poučnou přednášku o nejzajímavějších zástupcích z říše hub. Smyslem přednášky bylo, aby si žáci, přiměřeně svému věku a vědomostem, vyzkoušeli a prohloubili své znalosti o třídění hub, jejich jedovatosti a sběru. Žáci se dozvěděli, jak od sebe odlišit velmi podobné zástupce hub, jako je například prudce jedovatá muchomůrka zelená a jedlý a chutný žampion. Všem zúčastněným děkuji za pozornost, kterou přednášce věnovali, a věřím, že získané znalosti využijí.

 


Autor: Mgr. Eva Jarošová Publikováno 28. 3. 2018 15:25

Jak na počasí v zeměpise

Datum konání: 1. 3. 2018 - 31. 3. 2018

V měsíci březnu jsme se v 6. ročníku v hodinách zeměpisu věnovali učivu o atmosféře. Děti se naučily, kde atmosféra začíná a kde končí, jaké jsou vrstvy atmosféry a ve které z nich je život. Společně jsme vyvodili, proč je pro nás a naši existenci atmosféra důležitá a jak tato„ neviditelná“ vrstva kolem naší Země pomohla vzniku života a následně jejímu udržení. Vykládali jsme si o počasí, které probíhá v nejspodnější vrstvě atmosféry - troposféře. Děti se naučily, co v praxi znamená, že spadnou např. 3 ml srážek, proč je důležité umět se orientovat v rychlostech větru, jak směr větru ovlivňuje náš život ( srážky, suché období atd.). Učili jsme se, jak vypočítat průměrnou denní teplotu. Žáci dostali dobrovolný domácí úkol - vypočítat průměrnou denní teplotu jednoho víkendového dnu.

Budeme vyrábět pomocí vaty schématický obrázek typů oblaků - viz. foto v galerii. Proč? Podle typu oblaků se dá předpovídat změna počasí. Jelikož je atmosféra zdrojem pro nás životně důležitých srážek, vyrobili jsme si s dětmi (a děti si ho mohou vyrobit i doma) model malého oběhu vody v přírodě - viz. foto v galerii. Na modelu budeme názorně sledovat vypařování a následnou zpětnou kondenzaci vodních srážek.


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 27. 3. 2018 9:11

Kulturní minimum - Endru

Datum konání: 7. 3. 2018

V rámci KM II jsme dne 7.3. měli možnost vidět ukázky vystoupení Ondřeje Havlíka – beatboxera a zpěváka. Endru nám ukázal základy umění beatboxu, vocal music a live loopingu. Představení bylo živé a oslovilo většinu zúčastněných. Přiblížili jsme si moderní hudební umění a osobně si vyzkoušeli, jak beatbox funguje v praxi.

Slovníček pojmů:

Beatbox – způsob vytváření zvuků, které imitují perkuse (bicí nástroje), a to pouze ústy, tedy bez použití hudebních nástrojů.

Vocal music – typ hudby představené jedním až více zpěváky

Live looping – nahrávání kousku hudby v reálném čase

 

 

 


Autor: Mgr. Martina Maloušková Publikováno 21. 3. 2018 8:25

Házená - krajské kolo

Datum konání: 16. 3. 2018

Naše družstvo jako vítěz okresního kola postoupilo do krajského kola, které se uskutečnilo opět ve Sportovní hale v Novém Veselí. Turnaje se zúčastnilo celkem 5 mužstev, která se utkala systémem každý s každým. Nevstoupili jsme do turnaje příliš šťastně, a to porážkou s domácím týmem Nového Veselí. To se odrazilo na dalším průběhu soutěže. Nakonec jsme vybojovali 3. místo. Sice jsme pomýšleli výš, ale i tak jsme odehráli vcelku dobrá utkání.

 


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 21. 3. 2018 8:20

Bruslení

Datum konání: 19. 3. 2018

V rámci hodin tělesné výchovy navštívili žáci 8. a 9. roč. Zimní stadion ve Žďáru nad Sázavou. Ledovou plochu jsme měli zamluvenou v pondělí 19. 3. 2018 dopoledne.  Žáci byli rozděleni na dvě skupiny. Jednu  skupinu tvořila děvčata, která bruslila na své polovině. Druhá skupina byli kluci, kteří na své polovině hráli hokej. Hodina a půl uběhla velice rychle a všichni byli rádi, že udělali něco pro své zdraví a trochu více rozhýbali svoje tělo.

 


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 21. 3. 2018 8:17

Soutěž ve šplhu - okresní kolo

Datum konání: 20. 3. 2018

Soutěž ve šplhu se konala 20. 3. 2018. Tentokrát byla konkurence závodníků mnohem větší, protože se jednalo o okresní kolo. Uskutečnilo se opět v tělocvičně 2. ZŠ Žďár nad Sázavou. Závodníci byli znovu rozděleni na skupiny děvčat a chlapců.

Filip TOUFAR, který jediný postoupil a reprezentoval naši školu, ani tentokrát nezklamal. Sice se neumístil na prvních místech, ale v silné konkurenci se určitě neztratil a obsadil 7. místo.


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 21. 3. 2018 7:55

Co umím a dokážu II.

Po vyhlášení nápadu „ Ukaž, co umíš… dovedeš… zvládáš...“ jsem byla velmi mile překvapena. Děti začaly nosit své kresby, malby, krátké texty o svých sportovních zájmech, fotografie svých výrobků, které vyrábějí samy nebo s pomocí rodičů. Všechny přinesené práce byly velmi inspirativní a dobré, ne-li vynikající. Přála bych autorům „děl“, aby slyšeli krásné komentáře ostatních dětí naší školy směrem k jejich pracem. Mnohdy byli žáci překvapeni, čemu a na jaké úrovni se jejich spolužáci věnují ve svém volném čase. Doufám, že se některé děti inspirují, nadchnou a začnou svůj volný čas trávit smysluplněji. Prvními vlaštovkami, které se nebály ukázat své výtvory i ostatním,  byly: D. Šurnická- 8. ročník – krásné obrázky inspirované Asií, N. Sobotková- 7. ročník - dokonalé kresby inspirované komiksy, A. Marková- 7. ročník - dokonalé černobílé kresby inspirované fotografií, Š. Košáková - 8. ročník - krásný portrét dívky, L. Poulová - 8. ročník - perfektní kresby kreslené tužkou, M. Danko - 6. ročník- dokonale vyvedená kresba znázorňující stisk rukou, A. Klímová - 5. ročník - moc pěkná kresba panenky a medvídka, S. Vlčková - 6. ročník - krátké povídání o volejbalu -  sportu, kterému se věnuje, T. Bořil - 6. ročník - povídání o florbalu, který dělá velmi rád, A. Šimková - 6. ročník -  povedená kresba detailu oka. Všechny děti bych chtěla pochválit a moc bych si přála, aby ve svých zájmech i nadále pokračovaly a nebály se je ukázat i ostatním….

 


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 16. 3. 2018 16:09

Co umím, zvládám, dokážu

Datum konání: 12. 3. 2018

Každý člověk má spoustu rovin své osobnosti. Někteří lidé jsou obecně nadáni téměř na všechno a někteří musí bojovat za každý nepatrný úspěch. Stejné je to i s dětmi. U nich jsou tyto vrozené dispozice o to patrnější, že jsou velmi často hodnoceny. Rodiči, spolužáky, učiteli atd. Často jsou hodnoceny spíše negativně. Co jim nejde, v čem jsou „slabí“ atd. Přitom spousta dětí je velmi šikovná. Ale nemají možnost se projevit nebo se vlivem výchovy stydí a bojí. Rozhodla jsem se dát těmto dětem šanci „ ukázat se“. Mají možnost donést do školy cokoliv, čím se zabývají ve svém volném čase. Ať je to kresba, malování, skládání z papíru, práce se dřevem ….. Budou mít místo v učebně zeměpisu, kde mohou svá dílka vystavit a ukázat všem ostatním. Prvními vlaštovkami jsou dívky 7. ročníku- N. Sobotková a A. Marková, 8. ročníku- D. Šurnická. Děvčata přinesla do školy ukázat své kresby, kterým se věnují ve  volném čase. Jde o moc pěkné práce, které ostatní obdivují. Bude stačit, pokud např. kluci, kteří se věnují práci se dřevem, své výrobky pouze vyfotí a přinesou ukázat fotky svých děl. Problémem bývá velký ostych a strach, co tomu řeknou ti druzí. Proto prosím rodiče, aby své děti povzbudili a motivovali. Děkuji.


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 14. 3. 2018 14:00

Oblastní kolo recitační soutěže

Datum konání: 22. 2. 2018

Oblastní kolo recitační soutěže proběhlo 22. 2.  2018 v ZUŠ ve Žďáru nad Sázavou. Poděkování za účast v této soutěži si zaslouží Eliška Košáková, Matěj Neubauer a Jana Pejchalová, kteří úspěšně reprezentovali naši školu a v řadě již zkušených recitátorů se neztratili. V doprovodném programu se nám představil spisovatel Jan Opatřil se svými knihami z rybího světa. Celé dopoledne jsme si s dětmi velmi užili.

 


Autor: Ivana Junová Publikováno 26. 2. 2018 9:59

Okresní kolo zeměpisné olympiády

Datum konání: 20. 2. 2018

Okresního kola zeměpisné olympiády 20. 2. 2018 se zúčastnili dva žáci naší školy. Za 7. ročník Antonín Doležal a za 6. ročník Filip Křesťan. V první části žáci pracovali se Školním atlasem světa. Z bodového ohodnocení vyplynulo, že tuto dovednost je třeba i nadále posilovat. Ve druhé části měli žáci prokázat své znalosti bez opory v atlase. Zde žáci získali bodů nejvíce. Třetí a poslední část byla zaměřena na praktické úkoly. Tonda tyto úkoly zvládl velmi dobře z max. počtu 28 bodů získal bodů 22, Filip z max. počtu 30 bodů získal bodů 15. Oběma žákům bych chtěla poděkovat za účast, neboť to pro ně znamenalo práci navíc ve volném čase.


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 23. 2. 2018 8:49