Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Štítky:

Olympiáda v zeměpise

Datum konání: 21. 1. 2019

I letošní rok se žáci 2. stupně mohli zúčastnit zeměpisné olympiády. Olympiáda má tři kola- školní kolo, okresní a krajské. Školního kola se z řad dobrovolníků zúčastnili dva žáci – Jana Chvátalová z 8. ročníku a Petr Štěpán, taktéž z 8. ročníku. Oba dva soutěžili ve svých znalostech o České republice a Evropě. Zkušební test měl dvě části, část bez atlasu a s atlasem. Pro žáky bývá obecně těžší část s atlasem, kde musí prokázat schopnost orientovat se v tematických mapách, v textu, grafech atd., z čehož vyplývá, že je stále nutné tyto dovednosti trénovat. Úspěšnější z žáků má dále možnost postoupit do kola okresního, které se uskuteční 20.2.2019 ve Žďáře nad Sázavou.


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 9. 3. 2019 12:01

Okrskové kolo soutěže ve šplhu

Datum konání: 20. 2. 2019

Ve středu 20. 2. 2019 se konalo v tělocvičně 2. ZŠ Žďár nad Sázavou okrskové kolo soutěže ve ŠPLHU pro žáky I. stupně. Do soutěže ze školního kola postoupilo 6 žáků. Každý ze závodníků měl dva pokusy, z nichž ten nejlepší se započítával do konečného pořadí. Kategorie byly rozděleny po jednotlivých ročnících a zvlášť děvčata a chlapci. V kategorii chlapci 4. ročník zvítězil Filip TOUFAR . V kategorii chlapci 5. ročník obsadil 2. místo Jiří JAROŠ. Tato soutěž byla postupová, a proto v okresním kole budou naši školu oba reprezentovat. Postupujícím blahopřejeme a ostatním děkujeme za kvalitní výkony.


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 9. 3. 2019 11:57

Šplh - soutěž 1. stupně

Datum konání: 8. 2. 2019

V pátek 8. 2. 2019 se konala v sokolovně soutěž ve ŠPLHU pro žáky I. stupně. Do soutěže se přihlásila čtyři děvčata a dvanáct chlapců. Každý ze závodníků měl tři pokusy, z nichž ten nejlepší se započítával do konečného pořadí. V kategorii dívek skončila na 1. místě Julie MUSILOVÁ z 5. ročníku, 2. místo obsadila Barbora ŠIMKOVÁ ze 4. ročníku a 3. místo patří Magdaléně SOBOTKOVÉ z 1. roč. V kategorii chlapců zvítězil Filip TOUFAR ze 4. ročníku, 2. místo patří Jiřímu JAROŠOVI z 5. ročníku a 3. místo obsadil David VLČEK z 5. ročníku. Tato soutěž byla postupová a v okrskovém kole budou naši školu reprezentovat Magdaléna Sobotková, David Chvátal, Filip Toufar, Julie Musilová, Barbora Šimková a Jiří Jaroš.

Vítězům blahopřejeme a ostatním děkujeme za kvalitní výkony.


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 9. 3. 2019 11:54

Ve zdravém těle zdravý duch!

Datum konání: 25. 1. 2019 - 31. 1. 2019

Ve zdravém těle zdravý duch!

V letošním školním roce jsme pololetí zakončili lyžařským výcvikem na Bukové hoře v Orlických horách. V pátek ráno 25. ledna nám rodiče odevzdali své poklady, ti v autobuse zamáčkli slzu :D a mohli jsme se vydat směr Čenkovice. Hned odpoledne jsme šli prozkoumat sjezdovky a začátečníky seznámit s „čertovskými prkénky a prkénkem“. Ti okusili chuť sjezdovky a po náročném odpoledni plném pádů toho měli doslova plné zuby. Všechny nás ale na konci výcviku překvapili, nepoznali bychom na nich, že jsou to začátečníci. Po předchozích rozpacích ohledně ubytování jsme byli všichni příjemně překvapeni a velmi rádi se vrátíme na „místo činu“ i příští rok. Celkově bych zhodnotila výcvik jako podařený, i když jsme bohužel museli využít i horskou službu. Díky nám je prý alespoň nezruší. :) Naštěstí to nebylo nic vážného a my se po týdenním pobytu mohli vydat na zpáteční cestu, kde na nás v Nížkově čekali nejen rodiče, ale i vysvědčení. Na závěr bych chtěla pochválit naše žáky, kteří si zaslouží velkou pochvalu za chování na chatě, kde byli ze všech škol nejposlušnější.


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 9. 3. 2019 11:49

Zkrácení výuky

Datum konání: 28. 3. 2019

Ze závažných organizačních důvodů bude 28. března 2019 výuka pro všechny žáky probíhat jen 4 vyučovací hodiny (do 10:55 hodin). Na oběd žáci půjdou po 4. vyučovací hodině. Školní družina bude mít běžný provoz (od 10:55 do 15:30 hodin).


Autor: Mgr. Marta Novotná Publikováno 20. 2. 2019 11:36

Vánoční hvězda

Datum konání: 6. 12. 2018

Žáci 1. a 2. ročníku navštívili v rámci kulturního předplatného ve Žďáře nad Sázavou druhé divadelní představení s názvem Vánoční hvězda. Pořadem nás provázely dvě veverky, které zjišťovaly, co jsou vlastně Vánoce. Na své cestě po vánočním stromě potkávaly různé postavy - rolničku, baletku s vojáčkem, kocoura, slaměnou panenku a Vánoční hvězdu. S každou postavou jsme si zazpívali nejznámější koledy a připomněli si tradiční vánoční zvyky (rozkrojení jablka, zlaté prasátko, jmelí, házení střevícem a jesličky - betlém). Postupně jsme tak došli k tomu, že Vánoce jsou hlavně o setkávání lidí, zdraví, štěstí,, ale hlavně o lásce. Divadelní představení nás ještě více "vtáhlo" do nastávajícího vánočního času.


Autor: Mgr. Anna Vodáková Publikováno 22. 12. 2018 12:44

Vánoční tvořivé dílničky

Datum konání: 13. 12. 2018

Vánoce klepou na dveře, a tak jsme trochu té sváteční atmosféry přenesli do budovy školy, která se ve čtvrtek 13. prosince 2018 proměnila v tvořivou dílnu. Za zvuků koled, vůně cukroví a punče si rodiče spolu s dětmi mohli vytvořit dekorace v podobě vánočního obrázku, andělíčka z krajek či svíčky ze dřeva. Své výrobky si odnesli ve vlastnoručně vyrobených dárkových taškách. Chtěla bych velmi poděkovat všem, kteří za námi dorazili vyrábět, a především vyučujícím, kteří se zapojili do přípravy celé akce. Mé velké díky také patří dobrovolníkům z řad žáků 7. a 9. ročníku, kteří nám po celé odpoledne velmi ochotně pomáhali.


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 22. 12. 2018 12:42

Jak se žilo na venkově v 19. století

Datum konání: 7. 12. 2018

Vánoce se nám kvapem blíží, a tak jsme s pátou třídou v rámci vlastivědy vyrazili na Veselý kopec. Vzali jsme s sebou ještě „prvňáčky“ a kroužek Čtenářské klubko a jeli se podívat na vlastní oči, jak slavili Vánoce lidé v 19. století. Nahlédli jsme do roubenek, odkud na nás dýchla vánoční atmosféra. Poznali jsme, v jakém prostředí žili naši předci, co dostávaly děti od Mikuláše a čertů a v jakém duchu se nesly celé vánoční svátky. Měli jsme možnost dívat se pod ruce šikovným pekařkám, nechali jsme si vyrobit vánoční ozdobu s věnováním a mnoho dalších tradičních dekorací.

 


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 22. 12. 2018 12:40

Liga miniházené základních škol

Datum konání: 12. 12. 2018

Další turnaj v miniházené základních škol se uskutečnil na ZŠ Švermova ve Žďáře n. S. za účasti 19 družstev. Naše škola postavila tři družstva, kterým se nad očekávání dařilo. Nejstarší, většinou žáci páté třídy, obsadili 5. místo, družstva mladších obsadila 3. a 1. místo ve své kategorii. Obě umístění družstev mladších byla malou senzací turnaje. Družstvo starších - Nížkov A porazilo Bobrovou A 4 : 3 a Švermovu B 3 : 2, prohrálo s Novým Veselím A 6 : 1 a se Sázavou A 4 : 1. V souboji o 5. a 6. místo dokázali naši hráči porazit Švermovu A 6 : 3 a obsadili celkové 5. místo. Družstvo nejmladších - Nížkov C prohrálo s družstvem Hamrů B 6: 1 a s družstvem Švermova D 0 : 4. Dokázali však porazit Sázavu C 5 : 3 a remizovali s družstvem 3. ZŠ Žďár 2 : 2. V souboji o umístění se utkala obě naše družstva s výsledkem 13 : 0 pro družstvo B. V závěrečném zápase o 3. místo dokázali remizovat s družstvem Švermova D a obsadili celkové třetí místo.

Naše B družstvo zvítězilo ve všech svých zápasech. Porazilo Nové Veselí C 18 : 0, Švermovu D 8 : 1, Sázavu B 5 : 1, Bobrovou B 6 : 1, Nížkov C 13 : 0 a ve finále Švermovu C 5 : 1. Poprvé v letošním roce zvítězili ve své kategorii.

Naši školu reprezentovali v družstvu C - Tadeáš Vlček, Dominik Jaroš, Martin Pernička, Miloslav Šorf, Justýna Šorfová, Jan Henzl. V brance vypomohl družstvu Matěj Neubauer a David Dočekal. Nejlepším hráčem družstva byla Justýna Šorfová, která vstřelila většinu branek svého družstva a bojovala jako pravý nížkovský drak. V družstvu B hráli - Šimon Sobotka, Tomáš Izrael, Matěj Doležal, David Dočekal a Matěj Neubauer. Nejlepším hráčem i střelcem byl David Dočekal, velmi dobře zahrál i Šimon Sobotka a v brance Matěj Neubauer. V družstvu A bojovali - Matyáš Navrátil, František Rosecký, David Vlček, Patrik Dvořák a Julie Musilová. V brance obstál Ondřej Štohanzl. Turnaj skončil velkým úspěchem našich hráčů. Podíl na úspěchu měl i doprovod asistentů - Antonína Doležala a Jana Chvátala. Další turnaj odehrajeme až na jaře. A všichni se již nyní těšíme.

 


Autor: Mgr. František Sládek Publikováno 14. 12. 2018 13:32

Výstava "Poznávej se" a Muzeum nové generace

Datum konání: 7. 12. 2018

Základem výuky fyziky je umožnit žákům porozumět zákonitostem přírodních procesů, a získat tak potřebný základ pro lepší pochopení současných technologií. V hodinách si žáci mimo jiné osvojují dovednosti pozorovat, experimentovat, měřit, analyzovat výsledky a vytvářet z nich závěry. Učí se vysvětlovat pozorované jevy a chápat souvislosti mezi nimi. Proto jsme pro žáky 9. ročníku zorganizovali návštěvu výstavy "Poznávej se!", která v současné době probíhá v areálu zámku ve Žďáře nad Sázavou. Interaktivní, zábavná a vzdělávací výstava je pokračováním úspěšné expozice "Hry a klamy" zábavně naučného science centra iQPARK v Liberci, jež popularizuje svět vědy a techniky hravou formou. Výstava zahrnuje padesát exponátů, které jsou určené k vyzkoušení, vyřešení nebo soutěžení. Deváťáci se tak mohli na jednom místě seznámit s celou řadou fyzikálních jevů, a vyzkoušet si své schopnosti. Mohli například vytvořit co nejdelší dráhu laserového paprsku pomocí odrazu, vyzkoušet si, jak nás šálí zrak, jak se mění obraz v kulových zrcadlech, co všechno správně nastavená zrcadla dokáží zobrazit, mohli si ověřit aerodynamický paradox, postavit arkádu a zjistit, jak funguje plazmová koule. Výstava se jmenuje "Poznávej se!", takže si na celé řadě exponátů mohli vyzkoušet svoje schopnosti - rychlost reakce, schopnost koordinace pohybů, sílu nebo sestavit celou řadu hlavolamů, včetně toho poskládat správně všechny orgány do lidského těla. Na výstavě deváťáci strávili téměř 2 hodiny a po celou dobu byli velmi aktivní, bavilo je objevovat a experimentovat a zkoušet své schopnosti. Když už jsme byli v areálu zámku, tak jsme se ve druhé části dopoledne přesunuli do Muzea nové generace. V něm se žáci seznámili s celou historií kláštera a zámku ve Žďáře nad Sázavou, se všemi osobnostmi, které se k nim váží a podrobně i se stavbou kostela na Zelené hoře. Celé muzeum je založeno na využití nejmodernějších technologií. Každý návštěvník dostane elektronického průvodce, který ho provází celou expozicí. I tato výstava žáky velmi zajímala. Nejenže pečlivě poslouchali výklad, ale zajímali se i o použité technologie a projekce, k některým exponátům se i vraceli a diskutovali o nich. Obě navštívené výstavy v první řadě obohatily žáky o nové poznatky, některé už dříve získané si mohli upevnit. Kromě toho žáci rozvíjeli svoje schopnosti poznávání, především smyslové vnímání, pozornost a soustředění.

 


Autor: Mgr. Marta Novotná Publikováno 12. 12. 2018 21:03