Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Školní výlet 9. ročníku

Datum konání: 6. 6. 2018 - 8. 6. 2018

A jsme ve finále. Na konci naší společné čtyřleté cesty jsme si chtěli výlet pořádně užít, aby bylo na co vzpomínat. Po době věnované výběru cíle padla volba na řeku Vydru a kousek Šumavy. Výlet mohl být tentokrát třídenní, tak vzdálenost nebyl problém.

Ve středu jsme celé dopoledne strávili cestováním a přestupováním. V jednu hodinu odpoledne jsme cíle našeho putování dosáhli. Ubytování bylo v Rejštejně (4. nejmenší město ČR) v autokempu Klášterský mlýn. Zbytek dne jsme věnovali výšlapu po blízkém okolí – Kašperské hory, Zlatý potok, svěcený pramen (asi 10km). V podvečer žáci využili fotbalové hřiště a tenisové kurty. K večeři nás pohostili francouzskými brambory a pak se ještě celá třída sešla u ohně.

Čtvrteční ráno bylo trochu v tempu, abychom stihli autobus na Kvildu. Celodenní pochod byl naplánován směrem z Kvildy přes Antýgl, kde jsme si dali malý oběd a koupání ve Vydře, až po Čeňkovu pilu, odkud byl plánovaný návrat autobusem. Nakonec ale síly vystačily i na zdolání posledních kilometrů a trasu jsme urazili celou pěšky. Podle moderních technologií výšlap trval 7 hodin, cesta byla dlouhá 27 km a našlapáno bylo 35 000 kroků. Během cesty se nám nabízely výhledy na Šumavu jako z pohádky a krásy řeky Vydry s jejími balvany se staly pro mnohé z nás nezapomenutelnými. Večer byly za odměnu špagety a zase táborák.

V pátek bylo hlavním cílem dostat se domů. Přestávku jsme si dali v Českých Budějovicích, kde byla možnost naobědvat se a trochu zregenerovat před další jízdou narvaným vlakem. Vše se ale zvládlo a v šest večer jsme dle plánu opravdu dorazili do Žďáru nad Sázavou, kde výlet bohužel už končil.

Cíl byl splněn. Bude na co vzpomínat. Děkuji.


Autor: Mgr. Lucie Zezulová Publikováno 13. 6. 2018 7:50

Školní výlet 7. ročníku

Datum konání: 24. 5. 2018 - 25. 5. 2018

Ve čtvrtek 24. 5. 2018 jsme potkali „mladého pohledného“ muže (jak on sám říkal). Byli jsme totiž na výletě v Slunečném údolí u řeky Sázavy. Jmenoval se Tom. Doprovázel nás na všech aktivitách. Stříleli jsme z luku, lezli na lanech a po horolezecké stěně, skákali jsme na trampolínách, pluli na raftech a hráli paintball. Jídlo sice za nic nestálo, ale zážitky nám to 100% vynahradily. Tom nás také naučil hodně her, jako například Medvěda nebo Výzvu. Čistě náhodou nás doprovázel i na cestě domů vlakem do Ledče nad Sázavou.


Autor: žáci 7. ročníku Publikováno 13. 6. 2018 7:44

Stavíme z Merkuru

Datum konání: 23. 5. 2018 - 24. 5. 2018

Stejně jako v minulých letech i letos se naši žáci domluvili a složili čtyřčlenný tým, který se rozhodl poměřit své síly s ostatními v soutěži ve stavění z Merkuru. Složení týmu bylo stejné jako loni – Lucie Poulová, Tomáš Vlček, Lukáš Vlček a Lukáš Prchal. Letošním tématem byl vrtulník, který uveze co nejvíce závaží a zároveň se prověřovala i jeho technická stránka. Musel vyjet po rampě nahoru a sjet zase dolů, co nejrychleji zajet do čerpací stanice a z ní zacouvat do hangáru. Soutěž byla tematicky zasazena na 22. základnu vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou, kde soutěžící skládali své modely pod lopatkami vrtulí bojových vrtulníků. Celé soutěži předcházelo několik týdnů pečlivé přípravy, kdy se tým snažil vytvořit co nejvěrohodnější model vybraného vrtulníku. Odměnou pro všechny soutěžící byl doprovodný program na základně, kdy měli účastníci možnost vidět nástup Čestné stráže AČR, práci armádních psů či dravců a nahlédnout i do vrtulníků či hasičského auta. I přesto, že náš tým odjížděl s mírným zklamáním ze svého výkonu, chtěla bych poděkovat všem čtyřem za nadšení, se kterým se do soutěže pustili, a především za velmi slušnou reprezentaci naší školy.

 


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 13. 6. 2018 7:41

Společenské hry v DPŽ

Datum konání: 5. 6. 2018

Na první červnové úterý připadla poslední návštěva našich žáků v DPŽ. Tentokrát na DPŽ vyrazila skupina „šesťáků“, kteří s sebou vzali společenské hry, a myslím, že šachy jsme nebrali naposledy. Snažíme se tamním obyvatelům vytvořit pestrý program po celý rok, proto střídáme různé aktivity. Nižší ročníky letos předvedly své pěvecké a recitační dovednosti a ti starší s obyvateli domova zase spíše tvořili různorodé výrobky nebo si jenom zahráli výše zmíněné společenské hry. Myslím si, že tato aktivita je nejen přínosná pro obyvatele DPŽ, kterým se zpestří den a naučí se například i nové výtvarné techniky, ale především pro naše žáky, kteří přijdou do kontaktu s jinou generací.


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 13. 6. 2018 7:32

Mladý cyklista

Datum konání: 16. 5. 2018

Mezi soutěže, kde se každoročně objeví jméno naší školy, patří dopravní soutěž Mladý cyklista. Letos jsme měli zastoupení opět v obou kategoriích (I.- Hošková Nikola, Toufarová Vanesa, Bořil Tomáš, Kellner Tomáš, II. - Landová Jana, Pejchalová Petra, Vlček David, Vlček Jan). Organizátoři provedli změny v systému postupů v jednotlivých kolech a výsledkem bylo vypuštění okresního kola a postup pro prvního v každé kategorii rovnou do kola krajského. Tentokrát se bohužel našim týmům nevedlo tak, jak by si přály. Na pomyslné „bedny“ se nedostal ani jeden z týmů.

Bylo ale vidět zaujetí dětí pro věc, ochota připravovat se na závody ve volném čase a vysoké nasazení během závodu. Pro žáky ze starší kategorie to byla již poslední možnost zúčastnit se soutěže, ale ti mladší mají ještě možnost reprezentovat. Stačí, když se přihlásí na cyklistický kurz a zvládnou školní kolo s nejlepším skóre. Pak už jim nic nebude bránit jet na jaře zkusit poměřit síly s ostatními školami. Tak třeba za rok budeme úspěšnější. Všem děkuji za účast.


Autor: Mgr. Lucie Zezulová Publikováno 13. 6. 2018 7:26

16. ročník turnaje v malé kopané

Datum konání: 8. 6. 2018

V pátek 8.6.2018 proběhl již 16. ročník tradičního Turnaje o pohár ředitelky školy v malé kopané pro žáky I. stupně ZŠ. Turnaje se zúčastnilo celkem 5 mužstev, která se postupně utkala systémem každý s každým. Po odehrání těchto zápasů bylo sehráno utkání o 3. místo a nakonec finále o celkového vítěze. Postupně se utkaly týmy ZŠ Nížkov „A“, ZŠ Nížkov „B“, ZŠ a MŠ Sázava „A“, ZŠ a MŠ Sázava „B“ a ZŠ a MŠ Velká Losenice. Do finále se dostala mužstva ZŠ a MŠ Velká Losenice a ZŠ Nížkov „A“. Vítězem turnaje se stal tým ZŠ a MŠ Velká Losenice. Náš tým obsadil konečné 2. místo. Nejlepším střelcem byl vyhlášen Jaroslav Koutník ze ZŠ a MŠ Velká Losenice, který v turnaji vstřelil 17 branek. Turnaj se vydařil, počasí přálo a společně se budeme těšit na příští 17. ročník.

 

Fotografie uloženy v:


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 13. 6. 2018 7:23

Zdravovědný kurz pro 3. ročník

Datum konání: 5. 6. 2018

Zdravovědný kurz pořádaný Českým červeným křížem byl určen 3. ročníkům našeho kraje a proběhl v prostorách tělocvičny na Základní škole Palachova. Na jednotlivých stanovištích si děti zopakovaly a prohloubily své znalosti z oblasti zdravovědy a prevence. Nejvíce se líbilo stanoviště hasičů, kteří nám ukázali moderní hasičské auto se všemi potřebnými náležitostmi a pohovořili o své náročné práci. Děti si nafoukly zdravotnické lehátko a společnými silami poponesly svoji zafixovanou spolužačku. Na dalších stanovištích se děti potkaly s resuscitací, první pomocí, obvazováním. Povídaly si o úrazech a hrozících nebezpečích, o škodlivosti alkoholu a drog. Při odchodu se s námi hlavní organizátorka loučila s přáním, ať nabyté poznatky nemusíme nikdy použít. 

 

 

 


Autor: Ivana Junová Publikováno 13. 6. 2018 7:18

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679

Datum konání: 25. 5. 2018

Vážení rodiče, vzhledem k tomu, že platnost zákona č. 101/2000 Sb. končí a místo něj přichází v platnost nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 (dále jen nařízení), které upravuje ochranu osobních údajů o fyzických osobách, práva a povinnosti při zpracování těchto údajů, vás žádáme o souhlas se zpracováním osobních údajů vašeho dítěte.

Souhlasy jsou seřazeny podle jednotlivých účelů zpracování, u každého jsou uvedeny údaje, které budeme zpracovávat a doba platnosti souhlasu. Celý dokument zahrnuje souhlas se zpracováním osobních údajů ve stejném rozsahu, jaký jste poskytli Základní škole Nížkov podle zákona č. 101/2000 Sb., jednotlivé „souhlasy“ jsou pouze rozpracovány podle účelu zpracování.

Formuláře souhlasů rozdáme v nejbližších dnech dětem, najdete je na webu školy v sekci "Pro rodiče" ve "Formulářích ke stažení" pod nadpisem "Souhlasy".

 


Autor: Mgr. Marta Novotná Publikováno 23. 5. 2018 15:19

Dýchej - preventivní program

Datum konání: 17. 5. 2018

Žáci devátého ročníku se 17. 5. zúčastnili divadelního přestavení s názvem Dýchej. Toto komorní vystoupení KDS Efrenáta proběhlo na malé scéně v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou. Divadelní soubor dostal za představení řadu ocenění a je zařazeno i mezi projekty primární prevence.

Pro většinu žáků to bylo první setkání s alternativním divadlem, kdy i oni sami byli zatáhnuti do děje a v poslední části mohli vývoj situace i změnit. Diskuze vedená paní Janou Mifkovou (režisérkou) na závěr měla žáky přimět k zamyšlení nad vážností situace a navrhnout řešení. Dojmy  z představení v žácích rezonovaly i po cestě zpátky do školy. Zde jsme ještě jednu část hodiny věnovali diskuzi o představení. Všichni se aktivně zapojili a divadlo zhodnotili velmi pozitivně. 

 


Autor: Mgr. Lucie Zezulová Publikováno 23. 5. 2018 8:52

Zážitková výuka

V předmětu Výchova k občanství  nás v VIII. ročníku čekalo téma Soudy a soudnictví, a tak jsme vyrazili na zážitkovou výuku k okresním soudům. Jelikož jsme dostali dvě nabídky, vyrazili jsme nejprve se VII. ročníkem do Žďáru nad Sázavou a poté  s VIII. ročníkem do Jihlavy. V obou případech žáci viděli soudní přelíčení s cizinci, kdy u jednoho jednání byla nutná i přítomnost překladatelky. Ze soudů mnozí odjížděli se smíšenými pocity, že oni by soudili tak či onak, čímž jsme si připravili podněty pro práci v  dalších hodinách. Někteří žáci využili ochoty jihlavského pana soudce, který si na ně vyhradil chvíli a zodpověděl jim jejich dotazy. Celkově soudní přelíčení hodnotím velmi přínosně, protože jsme si přiblížili často vzdálené pojmy.

 


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 23. 5. 2018 8:47