Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Borneo - ostrov nosatých opic

Datum konání: 19. 11. 2019

V rámci výuky zeměpisu v 7. ročníku vyrazily děti 19. 11. 2019 do Žďáru nad Sázavou na poutavou přednášku cestovatelů Motani – Borneo - ostrov nosatých opic a sloních trpaslíků. Žáci se seznámili s Borneem. Borneo, indonésky Kalimantan, je největší ostrov Velkých Sund a s rozlohou 737 000 km² třetí největší ostrov na Zemi. Co všechno se žáci dozvěděli? Že se ostrov nachází v jihovýchodní Asii, jaká flora a fauna se na ostrově vyskytuje, zajímavosti ze života domorodých obyvatel a mnohé další. Přednáška s bohatou videoprojekcí sloužila k rozvoji vědomostí o této oblasti světa. Poté děti navštívily expozici v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou. Výstava pojednávala o revolučních dnech roku 1989. Tímto způsobem si žáci rozšířili své znalosti o klíčových momentech našich novodobých dějin.


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 24. 11. 2019 11:56

Beseda se spisovatelem

Datum konání: 22. 11. 2019

Blíží se konec měsíce a tedy i hodina, kdy budou mít žáci prostor prezentovat knížky, které v poslední době přečetli a seznámit své spolužáky s pocity, postřehy a dojmy, jež v nich přečtené tituly zanechaly. Pro některé žáky to není činnost příliš oblíbená, protože nejsou moc aktivními čtenáři. Rozhodly jsme se proto s kolegyněmi pokusit se udělat další krůček k tomu, aby žáci získali ke knížkám bližší vztah.

V jedné z posledních hodin literatury možná někteří žáci 5., 6. a 7. ročníku získali tip na zajímavou knihu. Do školy za námi přijel Tomáš Crlík – mladý autor dobrodružných knih pro mládež, který žákům osvětlil, co obnáší být spisovatelem, jak vzniká kniha od nápadu autora až po její doputování ke čtenáři. Kromě toho přečetl dětem několi ukázek ze své poslední knihy Strážci země a odpověděl na všechny jejich otázky. Žáci se neptali pouze na fantasy literaturu, jejímž je Tomáš Crlík autorem, ale také na motivy, které ho vedly k psaní knih, na překážky, jež musel překonat, na technické záležitosti související se vznikem knihy a na jeho spisovatelské plány do budoucna.

Beseda určitě přispěla k posílení pozitivního vztahu žáků ke čtení a literatuře, a podpořila tak naše snažení v hodinách českého jazyka a splnění některých vzdělávacích cílů.

Všichni žáci, kteří se besedy účastnili, zaslouží pochvalu za vzorné chování, soustředěnost a hlavně za odvahu klást autorovi věcné a zajímavé dotazy. Odměnou jim snad byly autorovy odpovědi, nový čtenářský zážitek a pro některé i možnost si knížku zakoupit.


Autor: Mgr. Petra Musilová Publikováno 24. 11. 2019 11:53

Úspěšní házenkáři

Datum konání: 15. 11. 2019

 

Dne 15. listopadu jsme jeli na Školní ligu házené na ZŠ Švermova do Žďáru nad Sázavou.
Základní školu Nížkov reprezentovali: Matyáš Izrael, Dominik Jaroš, Martin Pernička, Honza Kuba, Tadeáš Vlček, Matěj Doležal, Šimon Sobotka, Tomáš Izrael, Míla Šorf, Justýna Šorfová, David Dočekal, Vlček.
Trenéři: Julie Musilová a David Vlček.
Na lize miniházené ve starší skupině hrálo deset týmů, v mladší skupině týmů jedenáct.
Nejlepší střelec byl David Dočekal. Nejlepší gólman, který pustil pouze jeden, gól byl David Vlček.
Starší skupina:
Nížkov A 5:0 Sázava A
Nížkov A 4:0 Švermova C
Nížkov A 6:1 Palachova B
Nížkov A 4:1 Švermova A
Nížkov A 8:0 Palachova A
Nížkov A 2:1 Sázava A

Mladší skupina:
Nížkov B 4:2 Švermova E
Nížkov B 1:10 Nově Veselí B
Nížkov B 2:2 Palachova C
Nížkov B 3:6 Sázava B
Tým A se umístil po výborném výkonu na 1. místě ve skupině starších. Tým B se umístil na 5. místě ve skupině mladších a také zaslouží pochvalu za svůj výkon.

 


Autor: Julie Musilová, žákyně 6. ročníku Publikováno 24. 11. 2019 11:52

Tradiční Festival vzdělávání

Datum konání: 19. 11. 2019

Již tradičně jsme v listopadu využili možnosti navštívit s žáky 8. ročníku přehlídku středních škol na žďárském Festivalu vzdělávání. Zároveň se nám podařilo zajistit i exkurzi do firmy ZDAR, kde se žáci mohli seznámit s různými profesemi, které zajišťují fungování dopravní společnosti. Výjezd z Nížkova i přesun z firmy ZDAR k Domu kultury byl zajištěný v rámci festivalu. Dohled nad žáky převzala jejich třídní učitelka Mgr. Petra Zikmundová. Projít si bohatou nabídku středních škol mohli žáci individuálně. Každý se tedy věnoval zejména těm stánkům, kde nabízeli pro něj zajímavé obory. Žáci si mohli nabrat zásobu informačních letáčků, ptát se zástupců škol nebo současných studentů. Výběr střední školy není pro nikoho snadný. Doufám tedy, že jsme i my touto cestou přispěli k lepšímu rozhodování našich žáků při volbě budoucího povolání.

 


Autor: Mgr. Eva Jarošová Publikováno 24. 11. 2019 11:50

Kontakt na pan Matěje Domkáře

V případě jakýchkoli dotazů ohledně tréninků házené v Novém Veselí prosím kontaktujte pana Matěje Domkáře: tf: 778011848.


Autor: Mgr. Marta Novotná Publikováno 19. 11. 2019 15:43

Elektrický Emil

Datum konání: 21. 10. 2019

První letošní představení „Kulturního minima“ mělo název Elektrický Emil a přeneslo nás mezi vynálezce. Příběh Emila Kolbena, vysočanského chlapce, který byl velmi nadaný a zvídavý a jemuž novátorské nápady  napomohly k tomu, že se dostal i do Ameriky, diváky zaujal.  V Americe Emil Kolben spolupracoval s vynálezci věhlasných jmen, například s Alvou Edisonem, který rozsvítil první žárovku, a Nikolou Teslou, vynálezcem rádia. Ani Kolben však nezůstal pozadu a sestrojil elektrickou lokomotivu. Tento svůj vynález věnoval své ženě Malvíně. Představení se nám velmi líbilo, už se těšíme na další návštěvu divadla.


Autor: Ivana Junová Publikováno 30. 10. 2019 11:51

Výtvarná soutěž v Heleníně

Datum konání: 16. 10. 2019

Ve čtvrtek 16. 10. se náš čtyřčlenný tým ve složení Natálie Sobotková, Adéla Šimková, Michaela Enderlová a Alžběta Jarošová vydal na výtvarnou soutěž do Jihlavy, která se konala na Střední umělecko-průmyslové škole Helenín. Na výtvarné zpracování jsme dostaly dvě témata - „Cesta kolem světa“ a „Hostina“. Téma jsme zpracovávaly na papír velikosti A2 a používaly jsme akrylové barvy nebo křídy. Sice jsme nevyhrály a ani se neumístily, ale užily jsme si to a zjistily jsme si informace o střední škole.


Autor: Natálie Sobotková, 9. ročník Publikováno 30. 10. 2019 11:48

Příprava na přijímačky netradičně

Datum konání: 21. 10. 2019

V rámci přípravy na nadcházející přijímací zkoušku z matematiky opakují žáci devátého ročníku učivo předchozích let již nyní. Během páteční hodiny si své znalosti ověřili v matematickém kvízu.

Kvíz obsahovat celkem 20 otázek, které byly rozděleny do 4 okruhů – mocniny a odmocniny, geometrie, převody jednotek, algebraické výrazy a rovnice. Jednalo se o otázky uzavřené s výběrem jedné správné odpovědi ze čtyř možných, dále také o tvrzení, u nichž žáci rozhodovali, zda je pravdivé, či nikoliv. Žáci pracovali v trojčlenných skupinách. Bylo zakázáno početní úlohy řešit pomocí kalkulačky a využívat matematické tabulky.

Tento netradiční způsob procvičování žáky zaujal a určitě jiný matematický kvíz brzy zařadím do některé z dalších hodin. Velmi pozitivně hodnotím především to, že se do práce zapojili všichni žáci a velmi zapáleně diskutovali nad záludnějšími otázkami.

Po sečtení získaných bodů a oznámení výsledků jsme znovu společně prošli veškeré příklady, podívali se na řešení jednotlivých příkladů a zdůvodnili problematická tvrzení. S celkovým počtem 17 bodů vyhrál tým Brm, který byl za své znalosti odměněn jedničkou.


Autor: Mgr. Eva Zachová Publikováno 30. 10. 2019 11:45

Cihla k cihle se stavebnicí Teifoc

Datum konání: 10. 10. 2019

 

„Když máš srdce zjihlé, když máš potíže, tak dej cihlu k cihle, těsto do díže.“ Tato písnička se vybavila nejednomu soutěžícímu během krajského kola soutěže „Cihla k cihle“, které letos probíhalo na Střední škole stavební Havlíčkův Brod. Barvy naší školy hájil sehraný tým ve složení Jakub Rosecký a Filip Chvátal, oba z 9. ročníku. Na základě výkresu měli za úkol postavit věž, uhranout svým dílem porotu a především se vejít do limitu 3 hodin. Kluci se se svým výtvorem, který byl opět krásně vyspárován a začištěn, umístili v silné konkurenci 20 týmů na krásném 7. místě. Odvezli si nejen nové zkušenosti, připomínky odborníků, příjemné vzpomínky, ale také krásné ceny, kufříky s nářadím.

Touto cestou bych chtěla Kubu i Filipa pochválit za reprezentaci naší školy a jejich ochotu pustit se do soutěžení s touto stavebnicí, i když se s ní poprvé potkali teprve letos v dubnu.


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 30. 10. 2019 11:43

Přírodovědný klokan pro 8. a 9. roč.

Datum konání: 16. 10. 2019

Ve středu 16. 10. 2019 druhou vyučovací hodinu řešili žáci 8. a 9. ročníku úlohy Přírodovědného klokana. Ve 24 cvičeních prověřili své znalosti a logické uvažování v rámci přírodovědných předmětů (fyziky, matematiky, přírodopisu, chemie a zeměpisu) a také kompetence k řešení problémů. Za správně vyřešenou úlohu mohli získat 3, 4 nebo 5 bodů. Pokud se rozhodli úlohu neřešit, nedostali, ale ani neztratili žádný bod. Naopak za nesprávně řešenou úlohu se jim jeden bod odečetl. Nejúspěšnějším řešitel se stal Martin Prchal se ziskem 63 bodů (následoval tedy svého bratra Lukáše Prchala, který vyhrál minulý ročník), hned za ním se umístil Stanislav Černý s 59 body a Filip Chvátal s 58 body. Všem žákům děkuji za vynaložené úsilí.


Autor: Mgr. Eva Jarošová Publikováno 30. 10. 2019 11:40