Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Jarní tvořivé dílny

Datum konání: 27. 3. 2018

Stejně jako každý rok i letos proběhly tvořivé dílničky pro veřejnost. Jsem ráda, že si nejen naši žáci, ale i jejich rodiny a přátelé našli čas a především chuť vracet se odpoledne zpět do školy, aby si vytvořili vlastní dekorace. Dorazily za námi i děti z Dětského domova v Nové Vsi u Chotěboře, což nás velmi potěšilo. Chtěla bych touto cestou poděkovat všem, co se zúčastnili této akce. Velké díky patří nejen organizátorům z řad zaměstnanců školy, kteří měli na starost jednotlivá stanoviště, ale také paní Koukalové, jež se nebála vést svoji vlastní dílničku, kde se zdobily velikonoční perníčky. Nesmím zapomenout na naše pomocníky z řad žáků. Ti byli ochotni strávit celé odpoledne ve škole a být po ruce nejen nám, ale především malým výtvarníkům, kterým se rozsvítily oči, když spatřili svůj hotový výrobek - bez ohledu na to, zda se jednalo o odznak, motýlkovou dekoraci, perníček, vlněné kuřátko či brož z organzy. Žáci měli možnost vyzkoušet si různé výtvarné techniky, zároveň se stali pomocníky a průvodci svým rodičům, mladším sourozencům nebo spolužákům a setkali se i s dětmi z dětského domova, kterým naše škola výtěžky ze školních akcí  finančně pomáhá. Letošní tvořivé dílny tak můžeme navléknout na šňůrku zdařilých a úspěšných školních akcí.

 


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 5. 4. 2018 16:23

Proč se nebát cestovat a poznávat svět?

Datum konání: 28. 3. 2018

Proč studovat cizí jazyky? Proč zkusit studovat v zahraničí? Proč se nebát cestovat, poznávat svět? Na tyto a mnohé jiné otázky nám odpovídal náš host David Beránek.

David je člověk, který se nebojí překonávat překážky, stavět si před sebe nové cíle, bojovat za své sny. Proto jsem se rozhodla ho pozvat i k nám do školy, konkrétně do 7. ročníku. Náš host vyprávěl dětem o své životní cestě. Na základní škole nijak nevynikal, nešly mu cizí jazyky, byl průměrný až podprůměrný žák. Svojí pílí a vytrvalostí to dotáhl k získání magisterského titulu na vysoké škole v Dánsku. Cestuje po celém světě. Střídavě žil a žije v Anglii, Norsku a Dánsku.

Cílem jeho návštěvy bylo motivovat děti ke studiu jazyků, i když si t tuto chvíli myslí, že jim jazyky nikdy nepůjdou, motivovat je ke stanovování reálných cílů a vytrvat v jejich naplňování, nebát se chyb a proher.

Během besedy bylo vidět, že některé děti o mnohých věcech přemýšlí a některé děti to naopak moc nezajímá… To je realita. Mým záměrem bylo, aby si alespoň některé děti uvědomily, čeho mohou v životě dosáhnout.

David jim povyprávěl i o svých zážitcích ze života v Norsku a Dánsku, neboť nás ve výuce čeká právě severní Evropa. K tomuto tématu jsme se kvůli Davidově „upovídanosti“ a vyhrazenému času nedostali v takovém rozsahu, jak jsem původně zamýšlela. Ale i tak jsem ráda, že děti mohly slyšet mnohé inspirativní rady a postřehy ze života lidí žijících za našimi hranicemi.

Nenechat se omezit limity nejbližších lidí - to byla hlavní myšlenka, která se táhla celým vyprávěním. Děkuji tímto Davidovi a děkuji i dětem za vzorné chování a ochotu naslouchat.

 


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 5. 4. 2018 16:16

Florbalový turnaj ve Velké Losenici

Datum konání: 28. 3. 2018


 Turnaj proběhl v tělocvičně ZŠ Velká Losenice 28. 3. 2018 za účasti 7 družstev. Našim hráčům se příliš nedařilo. Ve své skupině postupně podlehli ZŠ Česká Bělá 4 : 7, ZŠ Velká Losenice 2 : 6 a ZŠ Bohdalov 3 : 4. V boji o celkové umístění zdolali ZŠ Česká Bělá B  4 : 1 a podlehli ZŠ Bohdalov 2 : 3 a obsadili celkově 6. místo. Naši školu reprezentovali/ v závorce počet branek /: Jindřich Pernička/1/, Mojmír Chvátal /8/, Marek Chvátal, David Vlček /2/, Jan Vlček /1/, Jiří Landa, Lukáš Prchal, Jakub Dočekal /1/ a Tomáš Vlček /2/.  Nejlepšími hráči byli Mojmír Chvátal a David Vlček v poli a Lukáš Prchal v brance. Naši hráči hráli v tomto složení poprvé, což se ukázalo pro umístění jako rozhodující. Tak snad příště.

 


Autor: Mgr. F. Sládek Publikováno 5. 4. 2018 15:37

Houby - přednáška

Datum konání: 22. 3. 2018

Všichni známe úsloví „Co Čech, to muzikant.“ Pravdou ale je, že snad ještě přesnější je znění „Co Čech, to houbař.“ A právě proto jsme k nám do školy pozvali mělnického mykologa Jaroslava Malého, který si pro žáky připravil poutavou a hlavně poučnou přednášku o nejzajímavějších zástupcích z říše hub. Smyslem přednášky bylo, aby si žáci, přiměřeně svému věku a vědomostem, vyzkoušeli a prohloubili své znalosti o třídění hub, jejich jedovatosti a sběru. Žáci se dozvěděli, jak od sebe odlišit velmi podobné zástupce hub, jako je například prudce jedovatá muchomůrka zelená a jedlý a chutný žampion. Všem zúčastněným děkuji za pozornost, kterou přednášce věnovali, a věřím, že získané znalosti využijí.

 


Autor: Mgr. Eva Jarošová Publikováno 28. 3. 2018 15:25

Jak na počasí v zeměpise

Datum konání: 1. 3. 2018 - 31. 3. 2018

V měsíci březnu jsme se v 6. ročníku v hodinách zeměpisu věnovali učivu o atmosféře. Děti se naučily, kde atmosféra začíná a kde končí, jaké jsou vrstvy atmosféry a ve které z nich je život. Společně jsme vyvodili, proč je pro nás a naši existenci atmosféra důležitá a jak tato„ neviditelná“ vrstva kolem naší Země pomohla vzniku života a následně jejímu udržení. Vykládali jsme si o počasí, které probíhá v nejspodnější vrstvě atmosféry - troposféře. Děti se naučily, co v praxi znamená, že spadnou např. 3 ml srážek, proč je důležité umět se orientovat v rychlostech větru, jak směr větru ovlivňuje náš život ( srážky, suché období atd.). Učili jsme se, jak vypočítat průměrnou denní teplotu. Žáci dostali dobrovolný domácí úkol - vypočítat průměrnou denní teplotu jednoho víkendového dnu.

Budeme vyrábět pomocí vaty schématický obrázek typů oblaků - viz. foto v galerii. Proč? Podle typu oblaků se dá předpovídat změna počasí. Jelikož je atmosféra zdrojem pro nás životně důležitých srážek, vyrobili jsme si s dětmi (a děti si ho mohou vyrobit i doma) model malého oběhu vody v přírodě - viz. foto v galerii. Na modelu budeme názorně sledovat vypařování a následnou zpětnou kondenzaci vodních srážek.


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 27. 3. 2018 9:11

Kulturní minimum - Endru

Datum konání: 7. 3. 2018

V rámci KM II jsme dne 7.3. měli možnost vidět ukázky vystoupení Ondřeje Havlíka – beatboxera a zpěváka. Endru nám ukázal základy umění beatboxu, vocal music a live loopingu. Představení bylo živé a oslovilo většinu zúčastněných. Přiblížili jsme si moderní hudební umění a osobně si vyzkoušeli, jak beatbox funguje v praxi.

Slovníček pojmů:

Beatbox – způsob vytváření zvuků, které imitují perkuse (bicí nástroje), a to pouze ústy, tedy bez použití hudebních nástrojů.

Vocal music – typ hudby představené jedním až více zpěváky

Live looping – nahrávání kousku hudby v reálném čase

 

 

 


Autor: Mgr. Martina Maloušková Publikováno 21. 3. 2018 8:25

Házená - krajské kolo

Datum konání: 16. 3. 2018

Naše družstvo jako vítěz okresního kola postoupilo do krajského kola, které se uskutečnilo opět ve Sportovní hale v Novém Veselí. Turnaje se zúčastnilo celkem 5 mužstev, která se utkala systémem každý s každým. Nevstoupili jsme do turnaje příliš šťastně, a to porážkou s domácím týmem Nového Veselí. To se odrazilo na dalším průběhu soutěže. Nakonec jsme vybojovali 3. místo. Sice jsme pomýšleli výš, ale i tak jsme odehráli vcelku dobrá utkání.

 


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 21. 3. 2018 8:20

Bruslení

Datum konání: 19. 3. 2018

V rámci hodin tělesné výchovy navštívili žáci 8. a 9. roč. Zimní stadion ve Žďáru nad Sázavou. Ledovou plochu jsme měli zamluvenou v pondělí 19. 3. 2018 dopoledne.  Žáci byli rozděleni na dvě skupiny. Jednu  skupinu tvořila děvčata, která bruslila na své polovině. Druhá skupina byli kluci, kteří na své polovině hráli hokej. Hodina a půl uběhla velice rychle a všichni byli rádi, že udělali něco pro své zdraví a trochu více rozhýbali svoje tělo.

 


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 21. 3. 2018 8:17

Soutěž ve šplhu - okresní kolo

Datum konání: 20. 3. 2018

Soutěž ve šplhu se konala 20. 3. 2018. Tentokrát byla konkurence závodníků mnohem větší, protože se jednalo o okresní kolo. Uskutečnilo se opět v tělocvičně 2. ZŠ Žďár nad Sázavou. Závodníci byli znovu rozděleni na skupiny děvčat a chlapců.

Filip TOUFAR, který jediný postoupil a reprezentoval naši školu, ani tentokrát nezklamal. Sice se neumístil na prvních místech, ale v silné konkurenci se určitě neztratil a obsadil 7. místo.


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 21. 3. 2018 7:55

Co umím a dokážu II.

Po vyhlášení nápadu „ Ukaž, co umíš… dovedeš… zvládáš...“ jsem byla velmi mile překvapena. Děti začaly nosit své kresby, malby, krátké texty o svých sportovních zájmech, fotografie svých výrobků, které vyrábějí samy nebo s pomocí rodičů. Všechny přinesené práce byly velmi inspirativní a dobré, ne-li vynikající. Přála bych autorům „děl“, aby slyšeli krásné komentáře ostatních dětí naší školy směrem k jejich pracem. Mnohdy byli žáci překvapeni, čemu a na jaké úrovni se jejich spolužáci věnují ve svém volném čase. Doufám, že se některé děti inspirují, nadchnou a začnou svůj volný čas trávit smysluplněji. Prvními vlaštovkami, které se nebály ukázat své výtvory i ostatním,  byly: D. Šurnická- 8. ročník – krásné obrázky inspirované Asií, N. Sobotková- 7. ročník - dokonalé kresby inspirované komiksy, A. Marková- 7. ročník - dokonalé černobílé kresby inspirované fotografií, Š. Košáková - 8. ročník - krásný portrét dívky, L. Poulová - 8. ročník - perfektní kresby kreslené tužkou, M. Danko - 6. ročník- dokonale vyvedená kresba znázorňující stisk rukou, A. Klímová - 5. ročník - moc pěkná kresba panenky a medvídka, S. Vlčková - 6. ročník - krátké povídání o volejbalu -  sportu, kterému se věnuje, T. Bořil - 6. ročník - povídání o florbalu, který dělá velmi rád, A. Šimková - 6. ročník -  povedená kresba detailu oka. Všechny děti bych chtěla pochválit a moc bych si přála, aby ve svých zájmech i nadále pokračovaly a nebály se je ukázat i ostatním….

 


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 16. 3. 2018 16:09