Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Štítky:

Focení

Datum konání: 4. 3. 2020

4. 3. 2020 bude v Mateřské škole Nížkov probíhat fotografování na téma Přišlo jaro. Pokud byste měli zájem nechat vaše dítě (děti) vyfotografovat, můžeme se pokusit domluvit, že by je pan fotograf vyfotografoval v mateřské škole. Pokud máte o fotografování zájem, ozvěte se mi prosím do 3. 2. 2020.Bližší informace najdete ve školním e-mailu vašeho nejmladšího dítěte.


Autor: Mgr. Marta Novotná Publikováno 30. 1. 2020 18:09

Tandemová výuka ruštiny

Od října letošního roku probíhá na naší škole tandemová výuka ruského jazyka. Naši školu pravidelně navštěvuje paní Eugenyie Jirků původem z Ruska. Její hodiny jsou zaměřené na procvičování probíraných témat, na rozvoj komunikačních dovedností žáků, na práci s textem a poslech rodilé mluvčí. Jelikož se blíží vánoční svátky, tak jedna z hodin byla zaměřena také na ruské vánoční zvyky a tradice. Děti se dozvěděly, kdy a jak slaví Vánoce lidé v Rusku. Jaké jsou odlišné a shodné vánoční zvyky, co patří mezi typická ruská vánoční jídla, jakou roli hraje v ruských svátcích Děda Mráz a Sněhurka. Cílem vánoční hodiny bylo obohatit znalosti žáků z ruských reálií a to velmi příjemnou a milou cestou.


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 20. 12. 2019 9:59

Setkání u vánočního stromu

Usilovné zkoušení, plánování, domluvy, těšení se i obavy. To vše jsme prožívali, než jsme se 29. 12. 2019 setkali s Mikulášem pod vánočním stromem. A zapomenout nesmím na počasí. To nás letos napínalo do poslední minuty. Ale nezklamalo. K pěknému odpoledni přispěli i naši nejmenší. Děti z 1. - 5. třídy a děti z mateřské školy určitě udělaly radost vystoupením s vánočními písněmi a básničkami. Deváťáci nám i letos zajistili stezku plnou úkolů a za jejich splnění dostali všichni sladkou odměnu. V průběhu odpoledne jistě mnozí využili příležitost nakoupit nějakou drobnost na burze výrobků našich dětí. Svaz žen zajistil stánek s občerstvením, maminky dobré laskominy. To vše se uskutečnilo pod záštitou a s finanční podporou Obecního úřadu Nížkov. Děti si to možná ani neuvědomují, my dospělí však často ano. Myslím, že tím největším přínosem tohoto odpoledne je setkání, společné úsilí a radost z toho, když se vše povede a můžeme potěšit i druhé. Ráda bych znovu všem zúčastněným poděkovala za jejich ochotu, snahu a čas. A Vám všem popřála v adventním čase sílu určit si, co je opravdu důležité, a najít si čas pro své nejbližší.

Krásné a požehnané svátky.

 


Autor: Mgr. Alena Šorofová Uttendorfská Publikováno 20. 12. 2019 9:53

Deváťáci pomáhají

Datum konání: 13. 12. 2019

Žáci 9. ročníku letošní Vánoce pojali opravdu netradičně. Na základě impulzu od spolužáka Jakuba Roseckého se rozhodli uspořádat mezi sebou sbírku určenou pro Dětské centrum v Jihlavě. To se specializuje na péči o velmi malé děti. Poté, co jsem telefonicky mluvila s paní ředitelkou Ivanou Ryglovou, jsme se rozhodli, že do centra nepovezeme hračky, ale kosmetiku a drogerii, kterou tam potřebovali mnohem více. Částka, která se nakonec vybrala činila neuvěřitelných 10 230Kč. Za 2030Kč jsme nakoupili, zbývající částku (8 200Kč) jsme předali jako finanční dar. Velký dík za to náleží nejen žákům, ale i Vám rodičům, kteří jste se rozhodli své děti v této krásné myšlence podpořit – všem Vám opravdu moc děkuji. Den před návštěvou Dětského centra jsem se navíc rozhodla, že by se o ní měla dozvědět i veřejnost a přizvala jsem redaktora Jihlavského deníku. Nakonec se podařilo, aby článek popisující soucitný přístup našich žáků vyšel hned v několika novinách. Jak celou akci vnímají a hodnotí sami žáci si můžete přečíst v jejich příspěvku níže.

Místo toho, abychom si ve třídě navzájem dávali dárky, rozhodli jsme se obdarovat ty, kteří to potřebují více. Vydali jsme se tedy v pátek 13. 12. 2019 do Dětského centra v Jihlavě, kde jsme předali dary a finanční částku. V centru nás přivítaly milé vychovatelky a následně přicházely nesmělé děti. Již záhy se nás ale přestaly bát a my si s nimi mohli začít hrát a povídat. Hry byly všelijaké – od jízdy na plastových motorkách přes lezení pod stůl až po šermování kuželkami místo zbraní. Již při odchodu z centra jsme si byli jisti tím, že se za dětmi musíme v budoucnu vrátit. U některých se loučení neobešlo bez slz.


Autor: Žáci 9. ročníku a Mgr. Eva Jarošová Publikováno 20. 12. 2019 9:47

Tělocvik na stadionu

Datum konání: 12. 12. 2019

Žáci 8. a 9. ročníku vyrazili ve čtvrtek 12. 12. 2019 společně do Žďáru nad Sázavou, kde měli připravené hned dvě aktivity. Tou první byla návštěva zimního stadionu, na kterém si žáci mohli vylepšit své bruslařské dovednosti. Ledová plocha byla jen jejich celých 75 minut. Bruslení stále patří mezi oblíbené zimní sporty, jen počasí posledních zim této zábavě příliš nepřeje. Bylo vidět, že naši žáci bruslení dobře zvládají. Následně jsme se přesunuli na Tvrz a zhlédli výstavu „Když stromeček zazáří“  věnovanou vánočním svátkům v 70. a 80. letech 20. století. Zde žáky velmi zaujalo lití olova, dobové dárky i vybavení tehdejší domácnosti.


Autor: Mgr. Eva Jarošová Publikováno 20. 12. 2019 9:32

IPS Žďár nad Sázavou

V pondělí 2. 12. 2019 se žáci 8. ročníku vypravili na IPS ÚP do Žďáru nad Sázavou. Zde se měli možnost v rámci předmětu Pracovní činnosti – volba povolání seznámit s činností úřadu práce a IPS, zajímavostmi týkajícími se volby povolání nebo rekvalifikačních kurzů, s největšími zaměstnavateli na Vysočině, dále také s aktuální mírou nezaměstnanosti a délkou podpory v nezaměstnanosti nebo s typickými znaky některých povolání. Jak samotnou návštěvu hodnotí sami žáci, si můžete přečíst v jejich příspěvku do zprávičky níže.

Při návštěvě IPS ÚP ve Žďáru nad Sázavou jsme se dozvěděli nové věci ohledně volby povolání v okolí našeho bydliště, některé informace byly pro nás nové, jiné jsme si pouze zopakovali. Zjistili jsme, kdo nám v těžkých chvílích pomůže a některé zajímavosti, jako například že máme v České republice nejnižší nezaměstnanost v rámci celé Evropy. Dále nám řekli, že v roce 2018 se poprvé v historii střetla křivka poptávky po práci s nabídkou pracovních míst. Celý program se nám velmi líbil, i když udržet po celou dobu pozornost bylo chvílemi náročné.

Kolektiv žáků 8. ročníku

Já bych již jen doplnila, že účelem návštěvy je pomoci žákům v jejich rozhodování, kterým směrem se vydat po základní škole.


Autor: Žáci 8. ročníku a Mgr. Eva Jarošová Publikováno 20. 12. 2019 9:28

Chemikova zahrádka v 8. ročníku

Datum konání: 4. 12. 2019

V rámci hodiny chemie se osmáci přeměnili na zahradníky a ve dvojicích si vypěstovali svoji vlastní „zahrádku“. Nepotřebovali k tomu žádné nářadí jako lopatu, hrabičky ani rýč. Vystačili si pouze s vodou, vodním sklem a s několika druhy solí. Poté, co si správně spočítali koncentraci vodného roztoku, mohli zasadit krystalky jednotlivých solí. Během několika chvil jim začala celá sklenice krásně kvést. Všichni se přesvědčili, že je v chemii důležité dodržovat bezpečnost práce a přesné instrukce, aby se jim pokus povedl.


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 4. 12. 2019 8:57

Lovci mamutů

Datum konání: 4. 12. 2019

V hodinách dějepisu v 6. ročníku jsme se učili o vývoji člověka a postupném zdokonalování jeho zbraní. Nejednomu žákovi vrtalo hlavou, jak se zbraně vyráběly a především, jak mohli pravěcí lidé něco uříznout kamenem. Proto měli zájemci za úkol vyrobit pravěké zbraně. Zadání znělo: „Použij pouze materiál, který existoval i v pravěku.“ Na další hodině se nám objevilo několik velice povedených kousků – několik seker, oštěp se zasazeným hrotem, oštěp na lovení ryb. Zbraně nám každý autor představil, popsal výrobu a možnosti využití.


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 4. 12. 2019 8:50

Projekt Zelený balíček

Datum konání: 21. 12. 2019

Pro letošní projekt jsme zvolili výchovně - vzdělávací program stanice Ikaros, která sídlí pod horou Křemešník. Zaměstnanci za námi přijeli s několika svěřenci a pohodová hodina se zvířaty měla u dětí obrovský ohlas.

Dojmy žáků 5. třídy:

Jana Pejchalová - 21. listopadu mě čekal velký den. Měl za námi přijet pán se zvířátky. Byla to dlouhá doba, než jsem se dočkala, ale nakonec jsem šla s radostí do sokolovny. Pohladila jsem si tam zvířátka a byla jsem velmi šťastná. Byl to super den. Moc jsem si to užila a ráda bych to znovu zažila.

Viktorie Toufarová - Přijel pán s mnoha hezkými a roztomilými zvířátky, ale mně se nejvíce líbila činčila Borůvka. Měla světle šedou barvu a byla strašně heboučká. Také nám přivezl ukázat hada, bezsrsté morče, obří šneky, ježečka ušatého a chameleony. U všech zvířat nám řekl, jak jsou drahá a náročná na chov a která jsou pro nás vhodná. Bylo to super, protože jsme se naučili nové věci a moc nás to bavilo.


Autor: Ivana Junová a žáci 5. ročníku Publikováno 4. 12. 2019 8:48

Olympiáda v dějepise

Datum konání: 20. 12. 2019

Letošní dějepisná olympiáda byla zaměřena na konec „dlouhého 19. století“ a začátek 20. století. Jedná se o téma, které se probírá na konci 8. ročníku, proto se jí účastnili pouze „deváťáci“. Chválím je, že se mezi nimi našlo tolik zájemců a všichni měli velmi slušné výsledky. Podmínky postupu do okresního kola splnili rovnou 3 žáci. Nejlepší byl již tradičně Petr Śtěpán, který ztratil minimum bodů. Hranici 60% úspěšnosti pokořila i Alžběta Jarošová a Jaroslav Smejkal. Touto cestou bych chtěla všem olympionikům poděkovat za účast a odvahu zapojit se do školního kola a třem postupujícím přeji hodně štěstí v dalších kolech.


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 4. 12. 2019 8:46