Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Štítky:Výroba krmítka v pracovních činnostech

Datum konání: 28. 2. 2023

pč 5.jpgS žáky pátého ročníku jsme se rozhodli přilepšit ptáčkům v zimě a uspořádat jim správnou ptačí hostinu.  Před zahájením výroby jednoduchého krmítka bylo nutné si objasnit, co vlastně opeřencům do krmítka patří a co pro ně není vhodnou potravou. Zopakovali jsme si také, které druhy ptáků můžeme u krmítka pozorovat, které naopak odlétají do teplých krajin; kdy a proč je potřebné ptáčky v zimních měsících přikrmovat.

Pro samotnou výrobu jednoduchého krmítka žáci využili papírovou ruličku jako formičku, kterou naplnili směsí semínek, ovesných vloček a mírně rozehřátého loje. Před zatuhnutím přidali do směsi provázek pro zavěšení a ptačí pochoutka byla hotová. Společně jsme lojové válečky rozvěsili na několika místech v obci a věříme, že přišly ptáčkům k chuti.


Autor: Mgr. Jana Landsmanová Publikováno 24. 4. 2023 14:31

Školní kolo soutěže Poznej Vysočinu

Datum konání: 27. 2. 2023

Krajský úřad kraje Vysočina vyhlašuje každý rok soutěž Poznej Vysočinu. Je určena žákům základních škol. I letos jsme se do soutěže přihlásili. Soutěže se zúčastnili žáci 8. ročníku. Před soutěží jsme několik vyučovacíh hodin věnovali učivu o našem kraji a místním regionu. Děti se snažily formou výkladu, prezentace, videoukázek, soutěží a tajenek získat co nejvíce informací o svém rodišti. Soutěž probíhala formou testových otázek. Nejlepší řešitelé z řad holek a kluků – Nina Vítková a Matěj Neubauer -postoupili do krajského kola, které se uskuteční 24.3. 2023 v Jihlavě. 


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 24. 4. 2023 14:24

Moje africká vesnice

Datum konání: 31. 1. 2023

IMG_20230117_112353.jpgV hodinách zeměpisu nás čeká učivo o Africe. Toto téma bývá u žáků velmi oblíbené. Rádi poznávají jiné krajiny a zvyky lidí. Využila jsem tohoto zájmu a uspořádala pro žáky 6. ročníku soutěž  „ Moje africká vesnice“. Děti opět nezklamaly a přinesly krásné výtvory. Vesnici si sami navrhly a z různých materiálů postavily. Každá vesnička je originál. Děti plně zapojily svoji fantazii. Za 6. ročník se soutěže za věcné ceny zúčastnili tito žáci – Chvátal David, Němec Jiří,  Henzl Jan, Šorf Miloslav, Šorfová Justýna, Němec Matěj, Rosecká Petra a Velín Lukáš. Všem moc děkuji.


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 24. 4. 2023 13:25

Masky a dětský smích

Datum konání: 22. 1. 2023

Plno krásných masek, dětský křik a smích, pěkná vystoupení žáků základní školy, tombola a především perfektně připravený program od Milana Řezníčka... Myslím si, že mohu mluvit za všechny zúčastněné, že jsme všichni moc rádi, že se karneval po krátké pauze zase uskutečnil. Děkujeme žákům 8. ročníku a zaměstnancům školy, kteří se na přípravě celého nedělního odpoledne aktivně podíleli. Zde v odkaze si můžete prohlédnout další fotky z celého odpoledne https://zsnizkov.rajce.idnes.cz/Detsky_karneval_22._1._2023/


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 24. 4. 2023 13:22

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti...

Datum konání: 29. 1. 2023 - 3. 2. 2023

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti... Pro nás to platí na 100%. Nejprve se týden před odjezdem všichni účastníci "lyžáku" dali na modlení, protože široko daleko nebyl sníh. Modlení zabralo, takže jsme sněhu měli dostatek, ale zase jsme za celý kurz neviděli sluníčko, jen samá mlha, sníh a vítr. Na druhou stranu měli začátečníci celou sjezdovku pro sebe a díky tomu dokázali velmi rychle zkrotit svá neposlušná prkénka, a mohli se tak pustit, stejně jako pokročilí, do pilování lyžařského/snowboardového stylu. Myslím si, že mohu mluvit za všechny instruktory - všichni účastníci kurzu byli velmi šikovní a z lyžáku jsme se vrátili všichni vcelku. Jak to našim začátečníkům i pokročilým šlo, uvidíte na fotkách a videích zde v odkaze! https://zsnizkov.rajce.idnes.cz/Lyzarsky_vycvik_7._-_9._rocnik_29._1._-_3._2._2023/

 

Přikládám hodnocení jednoho účastníka kurzu, které nás velmi potěšilo!

“Tak abych to zhodnotil. Obecně bych lyžáku udělil 10/10. Ubytování - 10, strava - 7,5, lyžování - 9,9 (za jízdu ve dvojici :D), večerní program a zábava - 15, instruktoři - 1000, film - 500, běhání venku v trenkách - 400, účastníci zájezdu - 999. To je asi všechno a ještě jednou děkuji!


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 24. 4. 2023 13:20

Operky

Datum konání: 10. 1. 2023

V prvních lednových dnech nového roku jsme se žáky 2.- 4. třídy navštívili hudební představení divadla Radost s názvem Operky. Měli jsme velká očekávání, jelikož autory “Operek” jsou pánové Svěrák a Uhlíř a se skvělým brněnským divadlem jsme již take potkali. Opět jsme byli nadšeni. Nádherná výprava, skvělé ozvučení, mladí, všestranní umělci, výtvarný doprovod a k tomu vtipné a zároveň poetické písničky známé dvojice – co může být vic? Ke konci představení celé divadlo spontánně tleskalo a při závěrečné “děkovačce” jsme povstali všichni, do jednoho. Byl to pro nás krásný kulturní vstup do roku 2023.


Autor: Ivana Junová Publikováno 24. 4. 2023 13:10

Zeměpis nás zajímá!

Datum konání: 10. 1. 2023

Zeměpisná olympiáda je oborovou soutěží pro žáky a studenty zeměpisu (geografie). Do soutěže se prostřednictvím školního kola mohou zapojit všichni žáci druhých stupňů základních škol (6.–9. tříd). Soutěž je určena pro všechny, které ve škole zajímá zeměpis, mají znalosti o přírodě i lidské společnosti, pro všechny, které zajímá svět kolem nás.
V letošním roce se školního kola zúčastnili žáci 6. – 8. ročníku.  Za 6. ročník se  zúčastnili tito žáci – Šorf Miloslav, Šorfová Justýna, Jaroš Patrik. za 7. ročník – Izrael Tomáš, Navrátilová Eliška a za 8. ročník – Lacina Tadeáš. Zadání olympiády bylo pro tento rok orientováno hlavně na praktické úkoly, znalost států světa a měření na mapách. Účast v Zeměpisné olympiádě přináší možnost získat nové zkušenosti nad rámec běžné výuky zeměpisu, změřit síly s ostatními soutěžícími. Všem zúčastněným  děkuji za snahu.


Autor: Mgr. Martina Klímová Publikováno 24. 4. 2023 13:07

Zápis do 1. třídy pro školní rok 2023/2024

Datum konání: 21. 4. 2023

Oznámení o zápisu dětí do 1. třídy pro školní rok 2023/2024

Datum konání:

  • 21. 4. 2023 od 13 do 16:30 hodin pro všechny děti (i ty, které jsou cizinci s dočasnou ochranou)
  1. K zápisu se dostaví zákonný zástupce s dítětem narozeným v termínu od 1. 9. 2016 do 31. 8. 2017 nebo dítětem, kterému byl v loňském roce odložen začátek povinné školní docházky.
  2. Zákonní zástupci přinesou s sebou rodný list dítěte.
  3. Pokud budou zákonní zástupci žádat o odklad školní docházky svého dítěte, jsou povinni přijít s dítětem k zápisu, kde vyplní žádost o odklad školní docházky. Žádost musí být doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení (PPP, SPC) a odborného lékaře nebo klinického psychologa.
  4. Zápis žáků bude probíhat v přízemí budovy Základní školy Nížkov, Nížkov 11.
  5. Podrobnější informace najdete na webu Zápis do 1. třídy | zs.nizkov.cz.

Autor: Mgr. Marta Novotná Publikováno 15. 3. 2023 11:57

Christmas Quiz 2022

Datum konání: 12. 12. 2022

Tak jako každoročně i letos se konal 12. 12. 2022 na Střední odborné škole obchodní tradiční Christmas Quiz. Náš tým tvořený žáky  9. ročníku - Julie Musilová, František Rosecký a Matyáš Navrátil - v konkurenci ostatních týmů z  Vysočiny obstál velmi dobře a umístnil se na krásném 2. místě. Tento kvíz se jako obvykle skládal ze tří částí – poslechu, který byl založen na poslechu ukázky z filmu Crush, a následném skládání textu do určeného pořadí. Druhou částí kvízu byl Christmas Trip – příprava prezentace v PowerPointu a její představení. Náš tým si jako svůj cíl vybral cestu do Rakouska.  A poslední částí soutěže byl vánoční kvíz, kde žáci odpovídali na otázky související s Vánocemi. Při závěrečném vyhlašování výsledků byli naši studenti mile překvapeni dosaženým výsledkem a za svoji snahu si odnášeli velký dárkový balík zdravých dobrot. Děkujeme deváťákům, že zúročili své znalosti a dovednosti a  tak úspěšně reprezentovali naši školu.


Autor: Mgr. Šárka Sládková Publikováno 14. 12. 2022 13:44

Leonardo da Vinci - renesanční osobnost

Datum konání: 2. 12. 2022

V pátek 2. prosince k nám dorazila Agentura Pernštejni se svým programem Leonardo da Vinci, který vznikl k výročí 570 let jeho narození. Během krátkého divadelního představení účinkující žákům představili Leonardův život a cesty a strasti vedoucí k jeho největším objevům a dílům. Poté měli žáci příležitost prohlédnout si některé jeho vynálezy a zároveň si je i vyzkoušet na vlastní kůži. Pro mladší žáky byla první část těžší na pochopení, ale u vynálezů už byli ve svém živlu. Zkoumali, jak je možné, že most drží bez použití jediného šroubku. Poměřovali foukáním, kdo má silnější plíce. Samozřejmě si mohli prohlédnout take Leonardova nejznámější díla – Mona Lisa, Dáma s hranostajem či Poslední večeře.

 

Jsem velmi ráda, že tento program nadchnul i žáky 2. stupně a konečně na vlastní oči viděli, co znamená pojem “renesanční člověk”. Zde jsou některé z jejich postřehů:

  • Detailní kresby oka a lidského těla, které vyhotovil na základě mnoha provedených pitev.
  • Leonardo da Vinci by v dnešní době byl diagnostikován na ADHD.
  • Mona Lisa je ve skutečnosti velmi malý obraz, na hlavně má závoj a je to ten typ obrazu, který na vás kouká, ať stojíte kdekoliv v místnosti.
  • Důmyslný první prototyp tanku a děla.

Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 14. 12. 2022 10:29