Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality

Aktuality


Štítky:Vánoční hvězda

Datum konání: 6. 12. 2018

Žáci 1. a 2. ročníku navštívili v rámci kulturního předplatného ve Žďáře nad Sázavou druhé divadelní představení s názvem Vánoční hvězda. Pořadem nás provázely dvě veverky, které zjišťovaly, co jsou vlastně Vánoce. Na své cestě po vánočním stromě potkávaly různé postavy - rolničku, baletku s vojáčkem, kocoura, slaměnou panenku a Vánoční hvězdu. S každou postavou jsme si zazpívali nejznámější koledy a připomněli si tradiční vánoční zvyky (rozkrojení jablka, zlaté prasátko, jmelí, házení střevícem a jesličky - betlém). Postupně jsme tak došli k tomu, že Vánoce jsou hlavně o setkávání lidí, zdraví, štěstí,, ale hlavně o lásce. Divadelní představení nás ještě více "vtáhlo" do nastávajícího vánočního času.


Autor: Mgr. Anna Vodáková Publikováno 22. 12. 2018 12:44

Vánoční tvořivé dílničky

Datum konání: 13. 12. 2018

Vánoce klepou na dveře, a tak jsme trochu té sváteční atmosféry přenesli do budovy školy, která se ve čtvrtek 13. prosince 2018 proměnila v tvořivou dílnu. Za zvuků koled, vůně cukroví a punče si rodiče spolu s dětmi mohli vytvořit dekorace v podobě vánočního obrázku, andělíčka z krajek či svíčky ze dřeva. Své výrobky si odnesli ve vlastnoručně vyrobených dárkových taškách. Chtěla bych velmi poděkovat všem, kteří za námi dorazili vyrábět, a především vyučujícím, kteří se zapojili do přípravy celé akce. Mé velké díky také patří dobrovolníkům z řad žáků 7. a 9. ročníku, kteří nám po celé odpoledne velmi ochotně pomáhali.


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 22. 12. 2018 12:42

Jak se žilo na venkově v 19. století

Datum konání: 7. 12. 2018

Vánoce se nám kvapem blíží, a tak jsme s pátou třídou v rámci vlastivědy vyrazili na Veselý kopec. Vzali jsme s sebou ještě „prvňáčky“ a kroužek Čtenářské klubko a jeli se podívat na vlastní oči, jak slavili Vánoce lidé v 19. století. Nahlédli jsme do roubenek, odkud na nás dýchla vánoční atmosféra. Poznali jsme, v jakém prostředí žili naši předci, co dostávaly děti od Mikuláše a čertů a v jakém duchu se nesly celé vánoční svátky. Měli jsme možnost dívat se pod ruce šikovným pekařkám, nechali jsme si vyrobit vánoční ozdobu s věnováním a mnoho dalších tradičních dekorací.

 


Autor: Mgr. Petra Zikmundová Publikováno 22. 12. 2018 12:40

Liga miniházené základních škol

Datum konání: 12. 12. 2018

Další turnaj v miniházené základních škol se uskutečnil na ZŠ Švermova ve Žďáře n. S. za účasti 19 družstev. Naše škola postavila tři družstva, kterým se nad očekávání dařilo. Nejstarší, většinou žáci páté třídy, obsadili 5. místo, družstva mladších obsadila 3. a 1. místo ve své kategorii. Obě umístění družstev mladších byla malou senzací turnaje. Družstvo starších - Nížkov A porazilo Bobrovou A 4 : 3 a Švermovu B 3 : 2, prohrálo s Novým Veselím A 6 : 1 a se Sázavou A 4 : 1. V souboji o 5. a 6. místo dokázali naši hráči porazit Švermovu A 6 : 3 a obsadili celkové 5. místo. Družstvo nejmladších - Nížkov C prohrálo s družstvem Hamrů B 6: 1 a s družstvem Švermova D 0 : 4. Dokázali však porazit Sázavu C 5 : 3 a remizovali s družstvem 3. ZŠ Žďár 2 : 2. V souboji o umístění se utkala obě naše družstva s výsledkem 13 : 0 pro družstvo B. V závěrečném zápase o 3. místo dokázali remizovat s družstvem Švermova D a obsadili celkové třetí místo.

Naše B družstvo zvítězilo ve všech svých zápasech. Porazilo Nové Veselí C 18 : 0, Švermovu D 8 : 1, Sázavu B 5 : 1, Bobrovou B 6 : 1, Nížkov C 13 : 0 a ve finále Švermovu C 5 : 1. Poprvé v letošním roce zvítězili ve své kategorii.

Naši školu reprezentovali v družstvu C - Tadeáš Vlček, Dominik Jaroš, Martin Pernička, Miloslav Šorf, Justýna Šorfová, Jan Henzl. V brance vypomohl družstvu Matěj Neubauer a David Dočekal. Nejlepším hráčem družstva byla Justýna Šorfová, která vstřelila většinu branek svého družstva a bojovala jako pravý nížkovský drak. V družstvu B hráli - Šimon Sobotka, Tomáš Izrael, Matěj Doležal, David Dočekal a Matěj Neubauer. Nejlepším hráčem i střelcem byl David Dočekal, velmi dobře zahrál i Šimon Sobotka a v brance Matěj Neubauer. V družstvu A bojovali - Matyáš Navrátil, František Rosecký, David Vlček, Patrik Dvořák a Julie Musilová. V brance obstál Ondřej Štohanzl. Turnaj skončil velkým úspěchem našich hráčů. Podíl na úspěchu měl i doprovod asistentů - Antonína Doležala a Jana Chvátala. Další turnaj odehrajeme až na jaře. A všichni se již nyní těšíme.

 


Autor: Mgr. František Sládek Publikováno 14. 12. 2018 13:32

Výstava "Poznávej se" a Muzeum nové generace

Datum konání: 7. 12. 2018

Základem výuky fyziky je umožnit žákům porozumět zákonitostem přírodních procesů, a získat tak potřebný základ pro lepší pochopení současných technologií. V hodinách si žáci mimo jiné osvojují dovednosti pozorovat, experimentovat, měřit, analyzovat výsledky a vytvářet z nich závěry. Učí se vysvětlovat pozorované jevy a chápat souvislosti mezi nimi. Proto jsme pro žáky 9. ročníku zorganizovali návštěvu výstavy "Poznávej se!", která v současné době probíhá v areálu zámku ve Žďáře nad Sázavou. Interaktivní, zábavná a vzdělávací výstava je pokračováním úspěšné expozice "Hry a klamy" zábavně naučného science centra iQPARK v Liberci, jež popularizuje svět vědy a techniky hravou formou. Výstava zahrnuje padesát exponátů, které jsou určené k vyzkoušení, vyřešení nebo soutěžení. Deváťáci se tak mohli na jednom místě seznámit s celou řadou fyzikálních jevů, a vyzkoušet si své schopnosti. Mohli například vytvořit co nejdelší dráhu laserového paprsku pomocí odrazu, vyzkoušet si, jak nás šálí zrak, jak se mění obraz v kulových zrcadlech, co všechno správně nastavená zrcadla dokáží zobrazit, mohli si ověřit aerodynamický paradox, postavit arkádu a zjistit, jak funguje plazmová koule. Výstava se jmenuje "Poznávej se!", takže si na celé řadě exponátů mohli vyzkoušet svoje schopnosti - rychlost reakce, schopnost koordinace pohybů, sílu nebo sestavit celou řadu hlavolamů, včetně toho poskládat správně všechny orgány do lidského těla. Na výstavě deváťáci strávili téměř 2 hodiny a po celou dobu byli velmi aktivní, bavilo je objevovat a experimentovat a zkoušet své schopnosti. Když už jsme byli v areálu zámku, tak jsme se ve druhé části dopoledne přesunuli do Muzea nové generace. V něm se žáci seznámili s celou historií kláštera a zámku ve Žďáře nad Sázavou, se všemi osobnostmi, které se k nim váží a podrobně i se stavbou kostela na Zelené hoře. Celé muzeum je založeno na využití nejmodernějších technologií. Každý návštěvník dostane elektronického průvodce, který ho provází celou expozicí. I tato výstava žáky velmi zajímala. Nejenže pečlivě poslouchali výklad, ale zajímali se i o použité technologie a projekce, k některým exponátům se i vraceli a diskutovali o nich. Obě navštívené výstavy v první řadě obohatily žáky o nové poznatky, některé už dříve získané si mohli upevnit. Kromě toho žáci rozvíjeli svoje schopnosti poznávání, především smyslové vnímání, pozornost a soustředění.

 


Autor: Mgr. Marta Novotná Publikováno 12. 12. 2018 21:03

Tradiční burza

Datum konání: 3. 12. 2018 - 4. 12. 2018

Na přelomu listopadu a prosince uspořádala naše škola každoroční Vánoční burzu. Zákazníci místní Jednoty mohli sobě i svým blízkým udělat radost koupí svícnů, věnců, přáníček a různých vánočních dekorací. Žáci a učitelé si v předvánočním čase našli čas na tvorbu těchto dekorací, které nejen že udělají radost, ale hlavně pomohou. Peníze získané jejich prodejem poputují do Dětského domova v Chotěboři. Touto cestou naši žáci, ale i my všichni, můžeme podpořit ty, kteří už na začátku svého života nemají lehkou cestu.

Z celého srdce přejeme příjemné prožití
svátků vánočních a úspěšné vkročení
do nadcházejícího roku 2019.


Autor: Radka Satrapová Publikováno 7. 12. 2018 12:11

Florbal IV.

Datum konání: 22. 11. 2018

Ve čtvrtek 22. 11. 2018 se uskutečnilo okrskové kolo ve florbalu pro žáky 8. - 9. ročníku. I tuto soutěž pořádala 2. ZŠ Žďár nad Sázavou společně s OR AŠSK ve Žďáru nad Sázavou a konala se opět ve sportovní hale vedle základní školy. Do turnaje bylo přihlášeno celkem 10 týmů. Ty byly rozděleny do dvou skupin. V každé skupině se hrálo systémem každý s každým. První dva týmy postoupily do bojů o první místa. Ostatní týmy odehrály utkání o konečné umístění. My jsme bohužel nevyhráli ve skupině ani jedno utkání. V boji o poslední místo jsme rovněž prohráli a obsadili jsme celkově poslední 10. místo. Naše mužstvo tvořilo pouze 7 hráčů. Nedokázali jsme si poradit ani s hrací plochou ani s taktikou a hrou našich soupeřů.

 


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 7. 12. 2018 12:06

Florbal III.

Datum konání: 20. 11. 2018

V úterý 20. 11. 2018 se uskutečnilo okrskové kolo ve florbalu pro žáky 6. - 7. ročníku. Soutěž pořádala 2. ZŠ Žďár nad Sázavou společně s OR AŠSK ve Žďáru nad Sázavou a konala se ve sportovní hale vedle základní školy. Prezentovalo se celkem 7 týmů. Ty byly rozděleny do dvou skupin. V každé skupině se hrálo systémem každý s každým. První dva týmy postoupily do bojů o první místa. My jsme bohužel nepostoupili. Hráli jsme utkání o celkové 5. místo, které jsme nakonec po výhře obsadili. Naše mužstvo tvořilo pouze 6 hráčů. Protože byla utkání v tomto malém počtu velmi náročná, všichni hráči zaslouží za předvedené výkony pochvalu.

 


Autor: Mgr. Miroslav Hromádka Publikováno 7. 12. 2018 12:04

Volba povolání - IPS ÚP Žďár nad Sázavou

Datum konání: 27. 11. 2018

Žáci 8. ročníku v rámci předmětu pracovní činnosti – volba povolání navštívili Informační a poradenské středisko Úřadu práce ve Žďáru nad Sázavou. Dopolední přednáška byla rozdělena do dvou bloků. Během prvního byla žákům představena činnost úřadu práce a poradenského střediska, žáci si ujasnili pojmy jako je nezaměstnanost, pracovní trh nebo rekvalifikace. Dále byli seznámeni s aktuální situací na trhu práce – mírou nezaměstnanosti v rámci ČR i jednotlivých krajů, chybějícími profesemi nebo například největšími zaměstnavateli na Vysočině. Během skupinové práce žáci vymýšleli, co je nejvíce zajímá a s čím se mohou na poradenské pracoviště obrátit, čímž mohli sami ovlivnit to, co se zde chtějí dozvědět. Ve druhém bloku se pak již věnovali konkrétním hlediskům, ke kterým přihlížet při volbě povolání, ať už to jsou jejich zájmy, studijní výsledky, požadovaný stupeň dosaženého vzdělání nebo jejich budoucí pracovní prostředí. Mohli si odnést letáčky s informačními zdroji, se kterými se budeme dále učit pracovat během předmětu pracovní činnosti - volba povolání v 8. ročníku.

Každoročně pořádaná návštěva IPS ÚP je pro žáky skutečně přínosná, pomáhá jim v jejich rozhodování, kam se vydat po základní škole, nabízí jim pomoc s výběrem vhodného oboru/povolání a představuje jim spolehlivé informační zdroje, s jejichž pomocí získá každý dostatek přehledně zpracovaných informací.

 


Autor: Mgr. Eva Jarošová Publikováno 7. 12. 2018 11:56

Zelený balíček - Sladkovodní ryby, rybaření

Datum konání: 16. 11. 2018

Projekt probíhal v každém ročníku jiným způsobem, s ohledem na věk dětí a jejich možnosti.

Ve 4. třídě jsme začali poslechem pohádky Jana Wericha O rybáři a jeho ženě, dále jsme připravili rybičkovou pomazánku a odnesli malou ochutnávku i dětem ze sousedních tříd. Hlavním bodem byla beseda našeho spolužáka Matěje Neubauera, náruživého rybáře. Ten si pro nás připravil množství obrázků ryb s komentářem, ukázal nám rybářský prut a další pomůcky a povídal nám o svých zážitcích a o tom, co je třeba k získání rybářského průkazu. Patří mu veliký dík a pochvala.

Žáci 2. třídy se prostřednictvím počítačové prezentace seznámili se sladkovodními rybami. Poté následovala „poznávačka“ a krátké video o tom, co potřebuje každý začínající rybář – Rybářská školička s Jakubem (Vágnerem). Leontyna a Daniel Škarydovi přinesli rybářský prut s navijákem, různé druhy umělých návnad a krmení pro ryby; Lukáš Velín donesl podběrák a Patrik Jaroš pexeso s rybami. I druháčkům patří poděkování za aktivní přístup.

Prvňáčci zahájili projekt krátkou pohádkou O rybách a rybářích. Následně si pohádku zahráli a vyhledávali ryby v encyklopediích. Povídali si o částech rybího těla, způsobu dýchání, pohybu, významu některých druhů ryb, vysvětlili si, kdo je porybný a rybář, co znamená slovo návnada, naviják, podběrák a prut. Následně děti dostaly obrázky 4 nejznámějších ryb a měly za úkol správně přiřadit název, obrázek vystřihnout, vybarvit, nalepit do sešitu a opsat správný název sladkovodní ryby. Kdo byl brzy hotov, lovil na koberci papírové rybičky a určoval slabiky. I naši nejmenší pracovali s nadšením.

Žáci 7. a 8. ročníku v rámci projektu společně zhlédli 3 krátká videa (Sladkovodní ryby, Dravé ryby, Nedravé ryby) a následně již odděleně soutěžili ve skupinách ve hře Riskuj. Volili si okruh otázek a jejich obtížnost. Družstvo s nejvyšším dosaženým počtem bodů zvítězilo.

Věřím, že projekt o přírodě si děti užily a odcházely s novými poznatky a někteří i s touhou stát se rybářem.

 


Autor: Ivana Junová Publikováno 7. 12. 2018 11:52